Kultúra Spravodajstvo

Hory mali oči

Snímka z filmu "Vo vetre kopýt" (Foto: horyamesto.sk)

A naše oči boli na horách. Na horách, ktorých vrcholy sa niektorí odvážlivci rozhodnú zdolať. O tom, aká je cesta, ktorá k nim vedie, ale aj o divokej prírode, zvieratách či dobrodružnom cestovaní bol 9-ty ročník filmového festivalu Hory a mesto Prešov 2016. A Unipo Press tam predsa nemohol chýbať!

Posledný augustový a prvý októbrový deň sa v priestoroch kina Scala niesli v znamení dokumentárnych filmov o kráse, ale aj nebezpečenstvách prírody. Filmový festival s názvom Hory a mesto Prešov priniesol návštevníkom mnoho zážitkov nielen vďaka audiovizuálnym projekciám, ale aj vďaka možnosti spoznať niečo nové prostredníctvom zaujímavých hostí.

O pol štvrtej začali do kina Scala prichádzať prví hostia (Foto: Dominika Sedláková)

Filmový festival Hory a mesto má na Slovensku pomerne bohatú históriu. Zakladateľom projektu je Alan Formánek, dlhodobo pôsobiaci v kanadskom Vancouveri. Ten založil tradíciu Medzinárodného festivalu horského filmu. Počas jeho ciest na rodné Slovensko sa začala rodiť myšlienka priniesť to najlepšie z festivalových filmov aj do našej krajiny. Vďaka nadšencom z občianskeho združenia Skalná hranahorolezeckému klubu Rock Edge si od roku 2007 môžeme tento druh festivalu vychutnávať aj v Prešove.

Súčasťou festivalu bola aj výstava fotografií, zobrazujúca predovšetkým horolezcov či iných adrenalínových športovcov, no tiež miesta, na ktorých sa premietané filmy odohrávali.

Fotografie výstavy filmového festivalu Hory a mesto Prešov 2016 (Foto: Dominika Sedláková)
Fotografie, ktoré mohli diváci počas prestávky obdivovať, zobrazovali udalosti z premietaných filmov
Fotografie, ktoré mohli diváci počas prestávky obdivovať, zobrazovali udalosti z premietaných filmov (Foto: Dominika Sedláková)

Sobotňajší program filmového festivalu Hory a mesto Prešov 2016 začal dielom z našich končín. Slovenský dokumentárny film o chove divokých koní vo voľnej prírode s názvom Vo vetre kopýt svojím pútavým obsahom naznačil, že filmy tohto festivalu budú stáť za to.

Počas prvého filmového bloku sa vystriedalo celkom deväť dokumentárnych filmov slovenských, ale aj zahraničných režisérov. Dokumentárne spracovaný pohľad na históriu a súčasnosť detvianskej lezeckej oblasti „Kaľamárky, ale aj krvopotná drina mladej americkej horolezkyne na ceste za vytúženým cieľom, to všetko si získalo veľký záujem a búrlivý potlesk publika. Nechýbali ani filmy o adrenalínovom súperení horolezcov, či surferov riskujúcich život.  Na svoje si prišla aj “citlivejšia” časť publika, a to pri dokumente o priateľstve medzi režisérom a jeho psom, bojujúcim s vážnou chorobou.

Hosťom sobotňajšieho večera bol slovenský horolezec Michal Sabovčík, ktorý sa do dejín slovenského horolezectva zapísal v januári tohto roku, a to vďaka svojmu prvovýstupu na patagónsky Fitz Roy. Pomocou pripravenej prezentácie priblížil publiku zábavné, ale aj nebezpečené momenty tejto dobrodružnej cesty.

Hosť sobotňajšieho večera, horolezec Michal Sabovčík a jeho parťák, Ján Smoleň (v modrej čiapke) (Foto: Michal Sabovčík)

9-ty ročník filmového festivalu Hory a mesto Prešov sa stal vďaka skutočne výbornému filmovému výberu, zaujímavým hosťom a tiež príjemnej atmosfére podujatím, ktoré svoje publikum pobavilo a očarilo zároveň.  Napríklad mňa, ako osobu, ktorá má k lezeckým a adrenalínovým športom na míle ďaleko, uchvátil skutočne každý jeden film sobotňajšieho večera.

Počas sledovania filmov z rôznych kútov Slovenska som sa zase raz utvrdila v tom, že tú našu prírodu nám skutočne možno závidieť. S napätím som sledovala lezenie mladej horolezkyne na skalu, na akú by som sa ja bála asi aj pozrieť a neveriacky krútila hlavou nad odvahou surferov, ale napríklad aj “bikerov”, ktorí riskujú svoj život pre šport, ktorý milujú. Napriek tomu, že o podobné javy sa v bežnom živote aktívne nezaujímam, filmy s touto tematikou ma zaujali viac, než som očakávala. A preto patrí vďaka organizátorom tohto podujatia, ktorí sa podieľajú na tom, že aj u nás v Prešove sa „niečo deje“. 🙂 

Spoluorganizátori filmového festivalu Hory a mesto Prešov 2016 s hosťom sobotňajšieho večera, horolezcom Michalom Sabovčíkom (v bielej košeli)
Spoluorganizátori filmového festivalu Hory a mesto Prešov 2016 s hosťom sobotňajšieho večera, horolezcom Michalom Sabovčíkom (v bielej košeli) (Foto: Dominika Sedláková)
Avatar

Dominika Sedláková

Študujem, čítam, píšem, hľadám, zisťujem, zaujímam sa..Rada sa s čitateľmi podelím o rôzne zaujímavé podujatia, rozhovory či o všeličo, čo mi cestou "len tak brnklo do nosa" :)

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *