Kultúra Spravodajstvo

Hravé, absurdné a kritické. Takých je jubilejných Šesťdesiat peefiek Jaroslava Onda

Jaro Ondo (Zdroj: Peter Haľko)

Východoslovenský umelec a pedagóg Jaroslav Ondo pri príležitosti svojho životného jubilea otvoril výstavu Šesťdesiat peefiek. V pondelok 18. novembra 2024 oslávil šesťdesiat rokov, na čo odkazuje aj názov expozície umiestnenej v Univerzitnej knižnici Prešovskej univerzity v Prešove.

Vernisáž malieb, fotografií a koláží prilákala niekoľko desiatok milovníkov výtvarného umenia z radov pedagógov, študentov aj priateľov autora zo Slovenska i zo zahraničia. Výstavu uviedol kurátorským príhovorom Adam Macko, jubilantov kolega z Katedry výtvarnej výchovy a umenia Filozofickej fakulty PU, ktorý pôsobí aj ako kunsthistorik v Krajskej galérii v Prešove.

Mnohé vystavované diela v sebe skrývajú vtipnú pointu. „Umelci ako Ondo prijali paródiu, hravosť a absurditu, aby čelili problémom od sociálnej nerovnosti až po environmentálne problémy,“ objasnil kurátor Macko. Pokračoval vysvetlením kultúrneho kontextu diel: „Odrážajú spoločnú túžbu spochybňovať zavedené normy, oslobodiť sa od rigidných štruktúr a využívať umenie ako nástroj osobného a sociálneho oslobodenia. Prostredníctvom surrealistického a dadaistického vplyvu sa ilustrácia stáva hravým a zároveň silným médiom pre kritiku a aktivizmus, v ktorom sa spája humor s radikálnymi spoločenskými komentármi, aby sa vyjadrili k absurdnostiam sveta okolo nás.“

Výstava prilákala rôzne generácie (Zdroj: Peter Haľko).

Po premietnutí krátkej komediálnej dokrútky sa účastníkom vernisáže prihovoril aj samotný autor. Všetkým sa poďakoval za účasť a podporu. Jaroslav Ondo povedal, že diela, ktoré visia na stenách knižnice, narážajú aj na jeho životný príbeh, ktorý je formovaný ľuďmi, s ktorými sa stretáva a spolupracuje. Tí sú preňho často inšpiráciou, ako sám vyzdvihol: „Tým príbehom ste vy, moji drahí!“

Súčasťou bola aj spomienka na nedávno zosnulého Andreja Baňasa, autorovho spolupracovníka z katedry, ktorý sa takmer päťdesiat rokov vytrvalo staral o technickú prípravu praktickej ateliérovej výučby. Sám sa tiež venoval vlastnej výtvarnej tvorbe, najmä karikatúram. V študovni si počas vernisáže pripomenuli jeho pamiatku krátkym filmom z dielne Jaroslava Onda.

Riaditeľ Univerzitnej knižnice PU Peter Haľko v závere výstavu oficiálne otvoril pre širokú verejnosť. Pozrieť si ju bude možné v otváracích hodinách knižnice do 7. februára 2025.

Jubilant Jaro Ondo (Zdroj: Peter Haľko).

Jaroslav Ondo vo svojej umeleckej tvorbe, maľbách, fotografiách a nekomerčných filmoch odkazuje na surrealizmus a dadaizmus. Venuje sa prevažne humorným a satirickým motívom, ktorými prijímateľov umenia provokuje k hlbším myšlienkam o živote a spoločnosti. Narodil sa 18. novembra 1964 v Snine. Výtvarnú výchovu vyštudoval v roku 1992 na vtedajšej Filozofickej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika so sídlom v Prešove. Momentálne je vysokoškolským pedagógom na Katedre výtvarnej výchovy a umenia Inštitútu hudobného a výtvarného umenia Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity v Prešove.

 

Peter Haľko

Nedávno som začal študovať mediálne štúdia na UNIPO. Spolu s písaním sa venujem aj fotografii a zaujímam sa hlavne o to, čím aktuálne žije univerzita, mesto a región.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *