Kultúra Reportáže

Hviezdoslavov Kubín: z tried Základnej školy Kúpeľná sa ozýval umelecký prednes prózy

Karol Horák či Július Satinský. Mená z hereckého sveta, s ktorými sa za svoj život stretol nejeden Slovák. Nie každý však vie, že sa počas svojich školských čias zúčastňovali celoštátnej súťaže Hviezdoslavov Kubín. Na svojom umeleckom prednese pracovali už od mala a aj vďaka tomu sa z nich stali významné osobnosti.

Podobný príbeh môže čakať aj žiakov z okresu Prešov, ktorí sa 28. marca zúčastnili umeleckého prednesu prózy. Dá sa povedať, že rozsah Hviezdoslavovho vplyvu je nadpozemský, keďže je po ňom pomenovaná aj planétka. Nie je sa preto čomu čudovať, že táto súťaž nesie práve jeho meno. Okresné kolo 69. ročníka sa konalo na Základnej škole Kúpeľná v Prešove. Súťažiaci z druhého až deviateho ročníka boli rozdelení do troch kategórií podľa príslušných ročníkov.

Výber textu prenechali súťažiaci hlavne na svoje učiteľky, ale našiel sa aj žiak, ktorý si prózu Lož má sovie nohy vybral z gastronomického dôvodu. „Ja som si to vybral hlavne preto, lebo ja by som toho bol sám schopný – zjesť šunku tete, ktorej ju máš kúpiť,“ povedal chlapec s havraními vlasmi a následne sa zasmial.

Pri pilovaní recitácie sa žiaci snažili o čo najlepší výsledok. „Pripravoval som sa s mojou pani učiteľkou Katarínou Lazorovou zo Základnej školy sv. Mikuláša. Hlavne tak, že som si to čítal a aj ona mi vravela, že tuná máš dať tak hlas, tuná tak, a tak podobne,“ prezradil chlapec, ktorý si spokojne vychutnával desiatu po dobre odvedenom prednese.

Stres neminie nikoho, komu na svojom výkone záleží. S tým, ako ho zvládnuť, môžu niekedy pomôcť aj mamine slová. „Mamka robila všetko, aby som sa nebál, všetko proti stresu. Poradila mi, aby som sa hlavne usmieval, a keď niečo pokazím, tak to mám zamaskovať,“ slová chlapca, ktorý by zjedol šunku tete, ktorej ju mal kúpiť.

Členom poroty druhej kategórie a zároveň jej predsedom bol divadelný teoretik a kritik Miron Pukan, ktorý si zaspomínal nato, ako sa od detských čias vyvíjal jeho vzťah k umeleckému prednesu. „Otec bol ten, ktorý ma priviedol k hovorenému slovu. Samozrejme, potom som sa zdokonaľoval v základnej umeleckej škole v literárno-dramatickom odbore. Tak ma to nejako sprevádzalo celým mojím dozrievaním, pubertou, tínedžerstvom až do dospelých rokov.“

Miron Pukan spolu s ostatnými členkami poroty hodnotí výkony súťažiacich druhej kategórie. (Zdroj: DJZ – osveta)

Umelecký prednes zahŕňa schopnosť vedieť vystupovať pred ľuďmi, ktorá sa zíde, aj keď sa možno nechystáte na kariéru špičkového herca. Preto, ak niekto váha nad jeho dôležitosťou, možno ho presvedčia slová M. Pukana, ktorý sa mu dôkladne venuje. „Naozaj ten prednes, a to umelecké slovo dokáže človeka kultivovať a v dospelosti ho dokáže aj využiť,“ uviedol človek, ktorý to svojou profesijnou činnosťou len potvrdzuje.

Martin Bujňák