Kultúra Rozhovory

Som Idealista, aj vy ste?

Foto: facebook.com/somidealista/

Niekedy si môžeme položiť rôzne otázky o živote. Kam smerujeme a čo budeme robiť, keď doštudujeme? Možno nás pri tom zasiahne chvíľka beznádeje, ale vždy je tu niekto, kto nám povie niečo povzbudivé, a my sme opäť dobre naladení. V súčasnosti sa veľkým hitom internetu stali rôzne skupiny s povzbudivou, vtipnou tvorbou či zbierkou citátov, ktoré niekedy hovoria sami za nás. My vám prinášame jednu z nich  Som Idealista.

S knižkou pri kávičke Foto: Alžbeta Bahúlová
S knižkou pri kávičke
(Foto: Alžbeta Bahúlová)

Projekt Som Idealista vznikol pred viac ako rokom a prináša rôzne citáty od známych osobností, ale aj výroky od neznámych ľudí, ktoré môžu pripomínať časť nášho života. Ivet Tomášková prišla na Slovensko s týmto nápadom a prezradila nám, čo je skutočným cieľom šírenia týchto myšlienok.

„Jediným cieľom bolo šíriť medzi malú skupinu ľudí pekné myšlienky. Dlhšie som sledovala rôzne anglické stránky s citátmi, ktoré ma inšpirovali a pomáhali mi. Mrzelo ma, že nie každý sa k nim vie dostať a pochopiť ich podstatu kvôli jazykovej bariére. Tak sme s kamarátom vytvorili stránku, kde sme pekné citáty prekladali a šírili ďalej medzi Slovákov.”

Nech to už konečne vyjde! Foto: facebook.com/somidealista/
Nech to už konečne vyjde! (Foto: facebook.com/somidealista/)

Citát by mal vyvolávať spomienku, emóciu a človek by sa s ním mal vedieť stotožniť. Pre Ivet musí byť dokonca tak trochu „umením. Nezaujímajú ju citáty, ktoré v súčasnosti už každý pozná, lebo sú dlho šírené medzi verejnosťou, alebo nič nehovoriace frázy. Ich sitom prejde iba to, čo sa skutočne dotkne ľudí.

Pri vzniku Som Idealista nebola sama, ale pomáhal jej kamarát. Spolu rozbehli facebookovú stránku. Teraz ju spravuje len Ivet, no zároveň spolupracuje s programátormi, ktorí jej pripravujú webovú stránku. Ivet je stále v kontakte s rôznymi šikovnými ľuďmi, ktorých tvorba sa stane súčasťou konceptu (blogeri, maliarka či fotograf). Do budúcnosti chce priniesť veľa zaujímavých vecí, len ako sa nám priznala, má aj iné povinnosti, ako napr. dokončenie školy, preto tvorba ide pomalšie. Samozrejme, Ivet verí, že všetko príde v správny čas.

Aj tebe ide skvele? Foto: facebook.com/somidealista/
Aj tebe ide skvele? (Foto: facebook.com/somidealista/)

Som Idealista je na sociálnych sieťach veľmi populárny, takisto aj knihy, ktoré vydali, či iné úžitkové predmety, ktoré popritom vznikli. Nás zaujímalo, či očakávali takýto úspech medzi širokou verejnosťou. „Vôbec nie. Keďže som dlho pracovala pre rôzne firmy, ktorým som spravovala sociálne siete, mala som realistickú predstavu o tom, ako rýchlo môžu pribúdať fanúšikovia. Povedala som si, že ak sa pošťastí, za rok by ich mohlo byť 10000. Prešiel rok a je ich viac ako 150 000. Ivet neskôr dodala: „Naozaj ma to prekvapilo a veľmi sa teším. Je to pre mňa aj veľká zodpovednosť, aby som šírila obsah, ktorý ľuďom skutočne pomôže a posunie ich.

Foto: facebook.com/somidealista/
Život je niekedy ako divadlo (Foto: facebook.com/somidealista/)

Motivácia a osobnostný rozvoj fanúšikov

Medzi použitými textami síce nie sú autorské texty ani citáty, tvorcovia však vytvorili facebookovú skupinu, v ktorej fanúšikovia môžu navzájom zdieľať svoju tvorbu a ukázať svoju kreativitu.

Ivet a Idealista (Foto: Ivet Tomášková)
Ivet a Idealista (Foto: Ivet Tomášková)

Na záver má Ivet Tomášková pekný odkaz pre všetkých fanúšikov: „Pred rokom som na cestách po Ázii mala vážny úraz a v jednu noc som si myslela, že ležím na smrteľnej posteli. Veľa som premýšľala nad tým, čo je skutočne dôležité. Jediné, čo ma mrzelo, bolo, že som sa posledné roky viac sústredila na to, čo chcem dosiahnuť (ciele, méty, spoločenský rebríček), ako na to, aby som zažívala čistú radosť zo života. Odvtedy sa u mňa veľa zmenilo a toto moje zistenie sa snažím šíriť aj ďalej medzi ľudí. Na konci života bude aj tak záležať len na tom, koľko radosti ste zažili. Nestresujte sa kvôli hlúpostiam a choďte robiť to, čo vás robí šťastnými. Naozaj na ničom inom nezáleží.

Foto: facebook.com/somidealista/
Mali by sme spomaliť a užívať si život (Foto: facebook.com/somidealista/)

Dúfame, že sme vás aspoň kúsok motivovali a všetko vám teraz pôjde lepšie.  Na posedenie so svojimi kamarátmi či rodinou a na hodiny smiechu budete radi spomínať aj v budúcnosti. Ak sa budete cítiť smutne, stačí, ak si otvoríte stránku a prečítate si citáty ušité práve pre vás.

Alžbeta Bahúlová

Avatar

Nový Redaktor

Tento profil slúži redaktorom začínajúcim na Unipo Presse. O to viac ich poteší Vaša spätná väzba. :)

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *