Kultúra Spravodajstvo

Iris Szeghy: „Som skladateľka a manažérka v jednej osobe.“

(Foto: pexels.com)

Jeden z prvých októbrových večerov sa v literárnej kaviarni Viola niesol v duchu svetovo uznávanej hudby slovenskej skladateľky Iris Szeghy, ktorá v rámci cyklu moderovaných večerov s názvom Návraty domov predstavila nielen výsledky svojej dlhoročnej skladateľskej činnosti, ale aj svoju životnú púť za prvými úspechmi a splnenými snami.

Jedna z prvých svetovo uznávaných slovenských skladateliek rozpráva o svojej životnej ceste (Foto: Martin Michelčík)
Jedna z prvých svetovo uznávaných slovenských skladateliek rozpráva o svojej životnej ceste (Foto: Martin Michelčík)

 

Čo sa skrýva pod názvom Návraty domov?

Nostalgický názov a ešte nostalgickejšie asociácie, ktoré vyvoláva v mysli príjemcov. Každý z nás už určite zažil svoje osobné odchody a návraty na miesto, ktoré nazýva svojím domovom, a práve preto nás zaujímalo, čo môžeme očakávať pod týmto názvom a o aké návraty vlastne pôjde. S názvom i samotnými cieľmi projektu nás oboznámila organizátorka podujatia Tatiana Pirníková, ktorá je zároveň spolumajiteľkou kaviarne Viola: „Tento projekt je venovaný prezentácii umelcov, ktorí žijú dlhodobo v zahraničí, no napriek tomu majú k svojej rodnej krajine pozitívny vzťah. Ide o špecifické umelecké večery, ktorých cieľom je zviditeľniť tvorbu a prácu týchto ľudí a zároveň im poskytnúť akýsi symbolický návrat domov. V rámci prvej fázy moderovaných večerov predstavíme troch skladateľov, ktorí sú dôkazom toho, že človek môže byť úspešný a realizovať svoju profesiu aj v inej krajine bez toho, aby zaprel svoje korene. Každý z týchto večerov bude pozostávať z dvoch častí: z koncertnej a z diskusnej, a to za prítomnosti jednotlivých umelcov.“

Iris ochotne odpovedá na otázky moderátora Martina Michelčíka (Foto: Martin Michelčík)
Iris ochotne odpovedá na otázky moderátora Martina Michelčíka (Foto: Martin Michelčík)

Slovenská skladateľka svetových kvalít

Hudobná skladateľka, rodáčka z Prešova a jedna z prvých medzinárodne uznávaných slovenských hudobných skladateliek, ktorá žije a tvorí ako slobodná umelkyňa v Zürichu. Asi takto možno jednou vetou predstaviť Iris Szeghy, ktorej bol venovaný prvý symbolický návrat domov. Ako si spomína na svoje začiatky a prečo sa rozhodla zakotviť práve v Zürichu? „Pochádzam z hudobnej rodiny, kde každý člen hral na nejaký hudobný nástroj, a tak som sa akosi prirodzene dostala aj ja ku klavíru a neskôr, v istej zlomovej životnej situácii, som sa rozhodla pre štúdium hudobnej kompozície, čo mi otvorilo dvere aj do zahraničia, kde som absolvovala rôzne štipendijné pobyty. Jeden taký bol aj vo švajčiarskom Zürichu, kde som sa zoznámila so svojím manželom, takže dôvod, pre ktorý som tu zakotvila, je jednoznačne láska.“

Žiak ZUŠ v Kežmarku, Jakub Krafčík zahral výber z klavírneho cyklu Poďme do ZOO (Foto: Martin Michelčík)
Žiak ZUŠ v Kežmarku, Jakub Krafčík, zahral výber z klavírneho cyklu Poďme do ZOO (Foto: Martin Michelčík)

 

Iris je hudobnou skladateľkou v tzv. slobodnom povolaní, čo znamená, že nemá žiadny pracovný úväzok a žije len z toho, čo dostane ako odmenu za svoju kompozičnú tvorbu. Ako sama tvrdí, nie je len skladateľkou, ale aj manažérkou svojich aktivít, teda sama rozhoduje o tom, ktoré pracovné ponuky príjme a ktoré nie: „Prijímam len tie objednávky, pri ktorých mám dostatočný čas na ich realizáciu, aby som sa mohla cítiť dostatočne voľná a vedela som, že to stihnem. Ešte predtým, ako začnem niečo písať, musím si celú skladbu najprv poskladať v hlave,“ zdôverila sa úspešná skladateľka.

Počas utorkového večera zaznela skladba Canticum v podaní Petra KatinuFolclorico verzia pre klarinet a akordeón v podaní Martina Mosorjaka a Petra Katinu (slovenská premiéra), a súčasne výber z klavírneho cyklu Poďme do ZOO. Pre autorku týchto diel bolo pripravené aj komentované video s názvom Moje miesta, ktoré odhalilo obľúbené lokality v Prešove, viažuce sa k detstvu Iris.

Napriek tomu, že ide o percepčne náročnejší žáner hudby, hudobno-diskusný večer Návraty domov, v spojení príjemného prostredia útulnej kaviarne mal svoje osobité čaro, a preto vám všetkým, ktorí sa nebránite rozšíreniu svojich obzorov (nielen hudobných), odporúčam navštíviť niektoré z pestrej škály podujatí tejto novootvorenej kaviarne, ktorá navyše ponúka aj literatúru vydavateľstva Portál. Pokiaľ by ste mali záujem zúčastniť sa na ďalšom pokračovaní tohto cyklu, tak si v kalendári poznačte sobotu 5. november, pretože v tento deň sa predstaví ďalšia zaujímavá hudobná skladateľka žijúca v zahraničí, Olga Kroupová.

Simona Antolová

Som študentkou piateho ročníka mediálnych štúdií v Prešove. Vo voľnom čase rada varím, pečiem, čítam (hlavne Unipo-press :) ) a vybehnem niekam do prírody.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *