Kultúra Spravodajstvo

Jesenné večery so svetovou slovenskou hudbou

(Foto: pexels.com)

Patríte medzi hudobne zdatné umelecké duše, ktoré vedia oceniť kvalitnú autorskú hudbu a fandia slovenským skladateľom? Ak áno, tak práve vám je adresovaný projekt novootvorenej literárnej kaviarne Viola s názvom Návraty domov, v rámci ktorého budú postupne predstavovaní významní slovenskí skladatelia, ktorí roky žijú a tvoria v zahraničí. Prvý z cyklu troch moderovaných večerov sa uskutoční už tento utorok (4. októbra) o 19.00.

Cieľom projektu je prostredníctvom moderovaných večerov, za účasti jednotlivých autorov hudby,  predstaviť nielen ich diela a profesijné úspechy, ale aj samotné osobnosti skladateľov. Ako prvá svoju tvorbu predstaví úspešná skladateľka a rodáčka z Prešova, Iris Szeghy, ktorá žije a tvorí ako slobodná umelkyňa v Zürichu.

Oficiálny plagát podujatia Foto:
Oficiálny plagát podujatia (Foto: FB udalosti ViolaPrešov)

Iris je považovaná za jednu z prvých medzinárodne uznávaných slovenských hudobných skladateliek. Jej hudobná tvorba spája tradíciu európskej hudby posledných troch storočí  s avantgardnými smermi posledných päťdesiatich rokov, ktoré sa spolu stretávajú  a vytvárajú kompaktný celok. V rámci večera zaznie skladba Canticum v podaní Petra Katinu, Folclorico verzia pre klarinet a akordeón v podaní Martina Mosorjaka a Petra Katinu (slovenská premiéra) a súčasne výber z klavírneho cyklu Poďme do ZOO. Okrem toho sa môžu diváci tešiť aj na video, ktoré priblíži život autorky. Moderátorom večera bude Martin Michelčík.

Avatar

Simona Antolová

Som študentkou piateho ročníka mediálnych štúdií v Prešove. Vo voľnom čase rada varím, pečiem, čítam (hlavne Unipo-press :) ) a vybehnem niekam do prírody.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *