Lifestyle

Kam sa podeli emáci?

Čierna na svetle sveta (Foto: Lukáš Zavacký)

Čierne vlasy, nevidiace oči, padajúce nohavice, vybíjané opasky. Tínedžerská základňa, no zároveň terč posmeškov. Dnes ich už nevídame – čo sa stalo s emákmi?

Na začiatku tohto článku vás musím upozorniť, že nasledujúce slová budú deprimujúce. Chcem vás poprosiť, aby ste si na zdokonalenie atmosféry popri čítaní pustili niektorú z kapiel: My Chemical Romance, Blink-182, Good Charlotte, Green Day alebo moju obľúbenú – Simple Plan. A teraz, v plnej výzbroji, hor sa na prvú fotografiu.

Ocenená fotka v súťaži o Emo look (Foto: Simona Lazorová)
Ocenená fotka v súťaži o emo look (Foto: Simona Lazorová)

Dievča odeté v čierno-bielej kombinácii skláňa hlavu, aby svet videl jej smútok, cítil jej bolesť a pripomenul si, aký ťažký život dokáže byť. Kedysi sme tento zjav vídavali na každom kroku. Išlo najmä o mládež v tínedžerskom veku, ktorá chcela byť v centre pozornosti napriek tomu, že hlásala myšlienku „byť v spoločnosti neviditeľný“. Podstatou emo štýlu bol predovšetkým výrazný, neprehliadnuteľný imidž. Základom bol účes, ktorý naoko pôsobil strapato a neučesane. Málokto však vie, že za emáckou frizúrou boli hodiny prípravy, kilo laku a tony vypadaných vlasov po tupírovaní. Hľadisko pohlavia v tomto prípade nehralo žiadnu úlohu, pretože vizáž bola rovnaká tak u chlapcov, ako aj u dievčat. Tmavé očné tiene, výrazné linky, čierny lak na nechtoch, to všetko ste na nich mohli nájsť.

Terč predsudkov: zásah do čierneho

Najviac kritiky si vyslúžili dlhé ofiny (Foto: Simona Lazorová)
Najviac kritiky si vyslúžili dlhé ofiny (Foto: Simona Lazorová)

Predpokladám, že aj väčšina z vás sa na tento štýl dívala (možno aj díva) kriticky alebo posmešne. Vo svete plnom predsudkov to však nie je žiadna novinka. Každému z nás sa čosi prieči, to je fakt. Emáci si však prešli ťažkým odporom zo strany „tých normálnych“, ktorí sa báli ľudí pútajúcich na seba pozornosť a vyjadrujúcich emócie bez okolkov. Keď sa na to ale pokúsime pozrieť z druhej strany, väčšina psychológov radí práve vyventilovanie svojho vnútra nezakrývaním svojich pocitov, nech sú akokoľvek negatívne alebo pozitívne. A čo s módou? Nie je práve čierna farba považovaná dokonca za najvhodnejšiu pre styk s verejnosťou či spoločenské akcie? Vybrali si zrejme dobre.  🙂

Farebná je nová čierna

Po veľkom čierno-bielom boome, viditeľnom aj vo viacerých módnych značkách, prišlo výrazné spestrenie. Dôležitým prvkom emákov sa stali farby kontrastné k čiernej. Touto vlnou  do našich končín dorazil štýl scene, ako doplnok emo. Praktizovali ho najmä dievčatá, ktoré mali vyzerať „rozkošne“, veľmi dievčensky a hravo. Do ich šatníka pribudla ružovo-čierna kombinácia, tutu sukničky, pásiky nahradili srdiečkami a privlastnili si aj mačičku Hello Kitty. Najväčší ošiaľ scene štýlu sme mohli sledovať pri pohľade na Avril Lavigne, ktorá je pre mňa prototypom emáckej ženy. Táto vlna už prestala smútiť a začala sa správať veľmi rebelsky.

Love story

Ako to už v romantike býva zvykom, na svete existuje vaša polovička, s ktorou sa k sebe perfektne hodíte. Emák a scenka tvorili ten najlepší pár v najlepšej kombinácii s najväčším smútkom a najväčšou radosťou zároveň. Mohli si tak požičiavať očné tiene, laky na nechty, dokonca aj nohavice (keďže tie sa v pánskom a dámskom prevedení od seba vôbec nelíšili). Upravovali si spolu vlasy, rezali si navzájom kožu (ako to legendy „predsudkárov“ vravia), spoločne plakali a fotili sa na koľajniciach. Počúvali rovnakú hudbu so srdcervúcim textom, menili si odznaky a bojovali proti vlne nepriateľov (zvaných tiež hiphopéri).

Emo Love Story, 15 rokov (Foto: Simona Lazorová)
Emo Love Story, 15 rokov (Foto: Simona Lazorová)

Emo na pokraji vyhynutia

Keď sa dnes okolo seba pozriem, žiadnych emákov nevidím. Kam sa podeli? Kde sú? Máte ich všade okolo seba. Sú to šťastní a úspešní mladí ľudia, avšak s vysokou tendenciou k extravagantnosti. Stále chcú vytŕčať zo spoločnosti, stále sú veľmi citliví a stále majú doma svoju zbierku odznakov, opaskov, čeleniek, rukavíc, kravát… Pravdepodobne tento rok navštívili koncert Simple Plan a chystajú sa práve na Green Day. Sú to tí istí ľudia a verte, že im to dáva zabrať, aby nechodili strapatí, zmachlení a aby až tak nevytŕčali z davu. Ani dnes nedokážu počúvať hiphop, priečia sa im pravidlá a veria, že nepatria do tohto sveta. Len už nie sú tínedžeri. 🙂

Love Story, 24 rokov (Foto: Lazo Production)
Love Story, 24 rokov (Foto: Lazo Production)

P. S.: Ak máte nejakú zaujímavú fotku zo svojho tínedžerského veku aj vy, pochváľte sa ňou v komentári pod týmto článkom. Za žiaden štýl sa netreba hanbiť. 😉

Avatar

Simona Lazorová

Možnosť niečo vám napísať sa mi spája s lifestylom a hlavne módou. Pozrite
sa preto spolu so mnou na všetko, čo práve letí.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *