Fejtóny

Katastrofa na druhú

(Zdroj: trend.sk)

Zapnúť. Vypnúť. Reštartovať. A znova dookola. Zapnúť. Vypnúť. Reštartovať. Čo sa to deje? Klasická panika. Nejde mi internet? Je problém so signálom? Každý z nás si túto otázku položí aspoň raz pri výpadku sociálnych sietí. Pred pár dňami som to zažila aj ja. Mamka mi napísala, že jej nejde Instagram – klasicky som ju odbila s tým, že určite niečo zle stlačila. A v momente, keď o tom hovorím najlepšej kamarátke, nefunguje ani mne. „Váš účet bol dňa 31. 10. 2023 zrušený.“

Ten deň sa mohol pokojne zapísať ako Medzinárodný deň psychického zrútenia. Tisícky Slovákov, ba celé svetové populácie sa začali pýtať: „A čo teraz? Čo ak zmeškám niečo dôležité?“ Počas tých šiestich hodín „temna“ sa mnohým naskytla neočakávaná dovolenka od notifikácií, sledovania lajkov či pridávania fotiek. Mnohí sa ocitli v situácii, keď mohli namiesto scrollovania urobiť niečo produktívne: navštíviť blízkych, začať športovať, dokonca siahnuť po knihe.

Aj napriek tomu, že Instagram ani ostatné aplikácie nefungovali, kontrolovanie, či sa už náhodou nerozbehli, zapĺňalo rovnaký čas. Neviem, či som Instagram niekedy otvorila toľkokrát ako práve v ten deň. Asi to úplne nesplnilo očakávania. Úľava prišla až s oznámením na platforme X, kde Mark Zuckerberg informoval, že ide o ich chybu. Konečne som si vydýchla a so mnou státisíce ďalších – hurá, o večerný drink či selfie na storke neprídeme!

Aj keď nikto neuvidí, že ste dnes boli cvičiť, stretli sa so Shakirou alebo Rytmusom, či odleteli na exotickú dovolenku, je to vlastne jedno. Dôležité predsa je, že si ten deň užívate vy – naživo, bez filtrovania a lajkov.

Autorka: Klaudia Kašperová

Mediálne štúdiá

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *