Kultúra Rozhovory

Kniha, najlepší priateľ človeka, alebo čo čítajú študenti Prešovskej univerzity

Čítanie je jedna z najkrajších vecí na svete (Foto: futurity.org)

Marec. V poradí tretí mesiac v roku. Pre niekoho je to znamenie, že prichádza jar. V nás, vysokoškolákoch, vyvoláva pocit, že polovica semestra je za nami. No najväčšiu radosť majú knihomoli, keďže marec nesie prívlastok – mesiac knihy.

Hovorí sa, že čítanie kníh predlžuje život o 2 mesiace. Vďaka tejto voľnočasovej aktivite sa môžete stať kýmkoľvek a ocitnúť sa kdekoľvek. Každý z nás má svoje vytipované knihy či žánre, ktoré preferuje. Ako sú na tom s čítaním naši unipáci?

Kristína, Filozofická fakulta

„Rada čítam knihy, ktoré podporujú rozvíjanie našej fantázie, v ktorých môžeme objaviť čaro prekvapivých okamihov. Moja obľúbená kniha?  Pred istým časom by som povedala, že príbeh od Holly Webbovej s názvom Rose, dnes však už ani neviem, lebo každý z nás sa časom vyvíja a mení svoje názory.“

Jaroslav, Fakulta manažmentu

„Väčšinou čítam motivačné knihy, v ktorých sa píše o osobnom rozvoji človeka. Keďže rád športujem, potrebujem si vybudovať silnú disciplínu a knihy spomínaného typu mi v tom výrazne pomáhajú. Mojím obľúbeným autorom je Robert Kiyosaki.“

Simona, Fakulta humanitných a prírodných vied

„Čítam prevažne knihy od nórskeho autora Jo Nesba. Píše najmä severské krimi, ktoré sú pútavé. Má v danej problematike prehľad a používa aj odborné pojmy, čo mi príde ako ozvláštnenie celého príbehu. Veľmi sa mi páči aj spôsob jeho písania, je zložitejší, čitateľ sa musí sústrediť, aby mu nič neuniklo. To je na tom najlepšie, nie je to napísané jednoducho. “

Peter, Fakulta športu

„Čítanie pre mňa znamená spríjemnenie voľného času a má dobrý vplyv na fantáziu. Preferujem sci-fi a fantasy knihy, no najradšej mám trilógiu Metro, ktorú napísal Dmitrij Gluchovskij. Stvárnil v nej predstavu, čo sa stane po 3. svetovej vojne. Momentálne čítam Spoločenstvo prsteňa od J. R. R. Tolkiena.“

Erika, Filozofická fakulta

„Čo sa týka kníh, veľmi rada mám klasiku. Doteraz si spomínam na svoju prvú knihu. Bola to Anna zo Zeleného domu od Lucy Maud Montgomeryovej. Dostala som ju, keď som mala 11 rokov. Odvtedy som začala čítať pravidelne a robím to dodnes. Taktiež nemám problém prečítať jednu knihu viackrát. Vtedy si všimnete nové detaily, ktoré vám pri prvom čítaní unikli.“

Patrícia, Fakulta manažmentu

„Svoju kombináciu obľúbených kníh a žánrov považujem za trocha zvláštnu, no nakoniec pochopíte, že do seba zapadá. Mám rada knihy pre mládež a zároveň o druhej svetovej vojne.  Zaujímam sa o danú problematiku, ktorá je pomerne ťažká na psychiku. Ako odreagovanie potom rada siahnem po nejakej romantickej knižke pre mladých.“

Vďaka knihe sa aspoň na chvíľu stanete takým človekom, akým ste vždy dúfali, že budete (Foto: lepsiden.sk)

Aj napriek tomu, že v súčasnej dobe je veľkým hitom zobrať do ruky mobilný telefón či tablet, je skvelé, že ani študenti Prešovskej univerzity nezanevreli na knihy.

Rada na záver: Je úplne jedno, čo čítate. Hlavne, že čítate radi a s pocitom nedočkavosti, čo sa stane na nasledujúcej strane príbehu. Pokračujte v tom.

Ivana Šaffová

Milá a večne usmievavá študentka Turizmu, hotelierstva a kúpeľníctva, ktorá zbožňuje dlhé rozhovory pri kávičke, písanie a prechádzky v prírode. Najradšej relaxuje pri dobrej knihe či filme. Je otvorená novým príležitostiam a všetko robí naplno a najlepšie ako vie. Deň čo deň sa snaží byť stále lepším človekom.