Komentáre

Koloseum

Malý je človek, malý, má však veľké starosti (Foto: Lukáš Zavacký)

Jedno príslovie hovorí: „Pýcha predchádza zrútenie a povýšenecký duch potknutie“. Pravda ukrytá v niekoľkých slovách znie na prvé počutie prastaro, akoby bola povedaná rečou našich babičiek. Dnes to skúša mojimi slovami.

Vo svete plnom modernej techniky žije on, človek, ktorý nemá čas na chvíľku zamyslenia sa nad svetom. A pritom v ňom žije. Aké pochabé. Viac času venuje virtualite než realite. Viac mu záleží na jeho vlastnom pohodlí než na budovaní vzťahov s okolím, priateľmi, rodinou… so sebou. Stráca sa v ilúziách svietiacich obrazoviek. Nedbá na to, ako rýchlo vtedy plynie čas, nevníma slnečné lúče, pohyb listov vo vánku, prítomnú energiu životných síl. Nevšíma si úsmev lásky, príjemnosť blízkych, dôležitosť rodiny. Je večne zamorený správami z četu, zaneprázdnený prezeraním si fotoalbumov a rátaním lajkov. Na každú otázku odpovie trefne a je presvedčený, že v súťaži predbiehania sa v humore mieri na najvyššiu priečku vo svojom okolí. Dokázal to! Je víťazom všetkých extrovertných vtipkárov, ktorí ironizujú celý svet. Je na to hrdý, pretože toto sa nosí. Vrchol života preňho neznamená mať milujúceho človeka. Nedokáže prejaviť pokoru a láskavosť. Nie, natoľko sa nemôže ponížiť!

Je sám. Sám so svojimi správami, fotkami, lajkmi a trefnými odpoveďami. Je sám víťazom vo svojej súťaži o najobľúbenejšiu postavu životnej hry. Je kráľom javiska a odovzdáva si ocenenie najväčšieho… stroskotanca. Sedí na tróne vyloženom diamantovou sebestačnosťou, zlatou iróniou a pýchou. Sedí tam sám a z výšky sa díva na všetkých poľutovaniahodných ľudí s priateľmi, rodinami a malými úspechmi. Sú takí maličkí. Úprimní, láskaví, pokorní… chudáci!

Sedí na tróne svojej pýchy a začína sa cítiť sám. Asi niečo stratil. Možno o niečo prišiel. Nevie si však spomenúť prečo. Obzerá sa okolo seba a všíma si, že dnes krásne svieti slnko. Cíti ľahký vánok na svojich lícach. Prvýkrát po dlhej dobe svojej úspešnosti sa nadýchol. Obzerá sa okolo seba a cíti sa malý. Veľká koruna mu padá z hlavy a trón zrazu mizne. Roztápa sa jeho hnev a cíti, že konečne stojí na svojich nohách. Jeho pohľad zrazu zamieri na niečo, čo dobre pozná, niečo, čo sa mu podobá. Tentoraz však cíti, že to nie je on. Rozlúči sa so svojím egom.

Avatar

Simona Lazorová

Možnosť niečo vám napísať sa mi spája s lifestylom a hlavne módou. Pozrite
sa preto spolu so mnou na všetko, čo práve letí.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *