Kultúra

Kráčajme za kultúrou aj v advente

(Foto: Michal Ivan)

Nasledujúci pracovný týždeň si vo vienku ponesie aj prívlastok adventný, pretože v nedeľu 3. 12. slávi väčšina z nás prvú adventnú nedeľu. Jednak ide o obdobie, keď sa treba zahĺbiť do svojho vnútra a pripraviť sa na vianočné sviatky. Na strane druhej pre študentov štartujú finálové týždne zimného semestra plné povinností, ktoré mnohým spôsobujú bolesti hlavy. Na uvoľnenie stresu vám prinášame kalendár podujatí na prvý predvianočný týždeň.

PONDELOK (27. 11. 2017)

Milovníčkam muziky Tomáša Klusa asi zaplesá srdiečko. V rámci šnúry koncertov po Slovensku sa od 19.00 predstaví v prešovskom klube ENCORE. Vstupné je 16 €, lístky sú ešte dostupné v sieti Ticketportal.

Tomáš Klus (Foto: FB Encore)
Tomáš Klus (Foto: FB Encore)

Koho náhodou po víkende hlava nebolela, literárna kaviareň Viola si o 16.00 pripravila pre svojich hostí prednášku o poprednom architektovi Gedeonovi Majunkovi. Na hostí čakajú ukážky z jeho tvorby, prezentácia budov, ktoré vytvoril, i premietanie s komentárom. Gedeon Wilhelm Majunke sa narodil v roku 1854 v Spišskej Sobote. Bol popredným predstaviteľom architektúry na prelome 18. a 19. storočia s prevahou neoklasicizmu, neorenesancie a secesie. Vstup voľný.

Komu sa ani po prednáške nebude chcieť odísť, od 18.00 je v pláne smutno-smiešna monodráma dedinského pastiera s názvom Pastier, ktorému robia spoločnosť kravy a pes. A ufóni, čo mu nosia cigarety a jedlo. Je inšpirovaná článkom z denníka Smena z roku 1991 a poviedkou Václava Pankovčína. Vstup voľný.

Milovníci cestovania majú šancu stretnúť sa so svetobežníkom Marekom Slobodníkom z Banskej Bystrice. Od 19.00 predstaví svoje zážitky z Afriky na Jawách Pionieri v Christianii.

Marek Slobodník na svojej Jawe. (Foto: FB Christiania)
Marek Slobodník na svojej Jawe (Foto: FB Christiania)

Piati cestovatelia, päť mesiacov na cestách, pätnásťtisíc kilometrov na jednom z najhorších jednostopových motorových dopravných prostriedkov. Viac vám neprezradíme, aby ste mali motiváciu prísť si vypočuť jeho story. Vstupné v predpredaji: 4 €, na mieste sa platí 6 €.

UTOROK (28. 11. 2017)

Literárna kaviareň Viola v spolupráci s vydavateľstvom Portál organizuje ďalšie rozhovory o výchove, tentoraz s témou Spirituálna výchova v rodine. Vstupné sú 2 €.

Wave klub a Kino Pocity v rámci Projektu 100 prinášajú opäť nejakú tú filmovú novinku. Tentokrát to bude francúzsko-nemecko-rakúsky film Happy End od režiséra Michaela Hanekeho.

Snímka z filmu Happy End (Foto: FB Wave)
Snímka z filmu Happy End (Foto: FB Wave)

Najnovší film Michaela Hanekeho reaguje na aktuálnu tému. Nehovorí len o kríze medziľudských vzťahov v rodine, ale aj o kríze spoločnosti ako takej. Happy End je filmom o tom, že už nevnímame jeden druhého a stávame sa voči sebe slepými. Vstupné sú 3 €.

STREDA (29. 11. 2017)

Poľská speváčka Susanna Jara v literárnej kaviarni Viola predstaví o 18.00 svoj sólový koncert. Ak ste ju podľa fotografie spoznali, bude to preto, lebo je sólovou speváčkou prešovskej skupiny Hrdza. Je umelkyňa s vlastnou umeleckou cestou a širokým záberom. Cez cirkevné zbory sa dostala k folklóru, klasickej hudbe i jazzu, ba až k divadelnej hudbe. Miluje improvizovať a spieva v šiestich jazykoch.

Sussana Jara (Foto: FB ViolaPrešov)
Susanna Jara (Foto: FB ViolaPrešov)

Repertoár koncertu vo Viole budú tvoriť slovanské piesne, autorské i ľudové, spievané v ukrajinskom, rusínskom, ruskom, staroslovienskom a poľskom jazyku, ale i v goralskom či kurpiovskom nárečí. Zaznie i spievaná poézia Bohdana Ihora Antonyca a Petra Murianky. Koncert sa bude konať v rámci medzinárodnej hudobnej prehliadky Poetika v ženskom šate. Vstupné je 5 €.
Klavírny sprievod: Paweł Harańczyk

Christiania organizuje ďalší literárny salón. Štart je naplánovaný na 18.00. Tento salón bude mať špecifický formát, keď autor spovedá autora. Na programe večera bude rozhovor básnika a prekladateľa Valerija Kupku s básnikom a prekladateľom Mariánom Milčákom. Vstupné sú 2 €.

Valerij Kupka a Marián Milčák sa navzájom vyspovedajú (Foto: FB Christiania)
Valerij Kupka a Marián Milčák sa navzájom vyspovedajú (Foto: FB Christiania)

ŠTVRTOK (30. 11. 2017)

Logo šou, ktorá sa pravidelne koná v ENCORE. (Foto: FB Talkshow Prešov)
Logo šou, ktorá sa pravidelne koná v ENCORE (Foto: FB Talkshow Prešov)

Vo štvrtok večer sa v Encore lounge bare po dlhšom čase opäť predstaví Talkshow Prešov. Začiatok je naplánovaný na 20.00. Hosťami budú Bekim (standup komediant, ktorý radšej používa označenie sitdown tragedy komik, ktorý je pre neho výstižnejší), producent Milan Harajda a diaľková plavkyňa Zuzana Jusková. Vstupné je v predpredaji len 4 €, pri kúpe na mieste si priplatíte 2 € navyše, teda 6 €.

Literárna kaviareň Viola od 17.00 pozýva na literárno-hudobný podvečer s rómskymi rozprávkami Gejzu Demetera. Napísal ich podľa rozprávaní svojho deda, ktorý celý život prežil v Dlhom nad Cirochou. To, čo si z jeho príbehov ako dieťa zapamätal, sa pokúsil v dospelosti zaznamenať, prerozprávať, a tak zachytiť jedinečnosť nielen svojho starého otca, ale i časti rómskej slovesnosti. Programom bude sprevádzať Soňa Pariláková. Vstup je voľný.

Malé divadlo Babadlo, pôsobiace v Kultúrnom dome v Solivare, si aj tento týždeň pripravilo predstavenie pre svojich návštevníkov. Hosťujúce divadlo Odivo odohrá na doskách Babadla hru F. G. Lorca Láska P a Vášeň B. Režisérsky hru spracovala Monika Kováčová. Hrajú Mária Danadová a Martin Žiak, ktorého alternuje Matej Štesko. Predstavenie sa začína o 19.00.

Snímka z predstavenie Láska P a Vášeň B (Foto: citylife.sk)
Snímka z predstavenie Láska P a Vášeň B (Foto: citylife.sk)

Záhrada, v záhrade posteľ, v posteli On, Ona a Ona. Predsvadobné túžby, svadobné noci, posvadobné dni. Ona ľúbi jeho, on ľúbi inú a iná ľúbi iného. Milostný n-uholník, ktorý nemá konca. Ale viac sa dozviete osobne. Vstupné sú 4 € alebo 8 €, podľa kategórie vstupenky.

Divadlo pôsobí v Kultúrnom dome Solivar, Solivarská 81. Keďže ide o novinku, ktorú predstavujeme v našom prehľade prvýkrát, študentom ponúkame aj malý návod, ako sa do divadla dostať. Od univerzity nastúpite na linku č. 38 smerom na Sibírsku, na zastávke Železničná stanica počkáte na spoj č. 1 smerom na Solivar. Vystúpite na zastávke Šport, vrátite sa cca 200 m späť, po ľavej strane uvidíte hnedú budovu, na stene nájdete aj označenie BABADLO a aktuálny program. 🙂

PIATOK (1. 12. 2017)

Skupina Jednofázové kvasenie predstaví svoju tvorbu v piatkový večer od 19.00. V ich hudbe sa miesi folk s rockom, džez s vážnou hudbou, country s ľudovkami a to všetko v opačnom poradí. Kto ešte nepočul ich špecifickú hudbu, nech sa príde prvého decembra pozrieť do Violy, pretože stále platí, že lepšie raz počuť a vidieť, ako desaťkrát si o nich niečo prečítať. Dôležitou zložkou ich tvorby sú texty, ktoré vychádzajú z hovorového jazyka a mestského prostredia, poznávacím znakom je všadeprítomný humor a nadhľad. Vstup je voľný.

Kaviareň Libresso Book & Coffee prináša vo svojich priestoroch od 18.30 workshop prsakoule. Hostia sa dozvedia, ako včas spoznať rakovinu pŕs, semenníkov i iných orgánov, kde a ako prebiehajú preventívne kontroly, kam zájsť, keď na sebe objavia niečo neobvyklé. Vstupné je dobrovoľné, prispejete ním na kúpu nových modelov.

Akcia, ktorá ti možno raz zachráni život (Foto: Libresso)
Akcia, ktorá ti možno raz zachráni život (Foto: Libresso)

SOBOTA (2. 12. 2017)

Rádio Rusyn_FM oslavuje svoje piate narodeniny v literárnej kaviarni Viola od 13.00. Čakajú vás priame vstupy moderátorov rádia i zaujímavých hostí, čítanie z rusínskej literatúry, hudba Rádia Rusyn_FM, výtvarný workshop a napokon i hudobná rozprávka v rusínskom jazyku Furman z lisa ide.

Po narodeninovej oslave čaká na hostí vo Viole od 19.00 koncert pesničkára, spisovateľa, fejtonistu, televízneho moderátora, autora rozhlasových relácií a dokumentárnych filmov Jána Buriana. V súčasnosti vystupuje najmä sólovo, ale občas i so synom Jiřím. Poetické texty a zaujímavá kombinácia humoru a skeptického pohľadu na svet oslovili aj mnohých muzikantov. Burianove skladby sa stali súčasťou repertoára Vladimíra Mišíka, Petra Skoumala, či Michala Prokopa. Vstup voľný.

NEDEĽA (3. 12. 2017)

Divadelný kabinet vychodňara a centrum nezávislej kultúry Wave prinášajú predstavenie KON(SPIRITUAL) so začiatkom o 19.00.

Čo sa stane, keď tridsiatnik uverí tej pravej teórii? Nič, pretože nič viac ako pravá teória už neexistuje. Existuje iba kompót, lečo a päťdesiatdvojka… a potom už len spirituálna kóma uprostred fermentujúceho cukru, ktorý nikto nikdy do kvasu nepridal.

Snímka z predstavenia (KON)SPIRITUAL (Foto: FB Wave)
Snímka z predstavenia (KON)SPIRITUAL (Foto: FB Wave)

Hra je kritickou sondou do myslenia človeka veriaceho konšpiračnej teórii. Poukazuje na spôsob interpretácie faktov a reality časti určitej skupiny ľudí. Komédia nezosmiešňuje generáciu, ale má poukázať na absurdity, ktoré niekedy vznikajú pri výklade pojmov a dojmov nielen z histórie. Vstupné je 5 €.

Týždenný prehľad máte za sebou. Koncerty, poučné prednášky, ktoré vám môžu zachrániť život, besedy i divadelné predstavenie. Opäť sme pre vás vybrali to najzaujímavejšie, čo uspokojí aj oko náročného diváka. Stačí si len vybrať. Na niektorej z akcií určite stretnete jedného z našich redaktorov. Kam si pôjdete oddýchnuť za kultúrou, nám môžete napísať v komentároch na našej facebookovej stránke. 🙂

Avatar

Dominik Verešpej

Študujem učiteľstvo dejepisu a slovenského jazyka a literatúry. Milujem jazdu autom, cyklistiku, výlety do prírody a cestovanie. Kultúra mi tiež nie je ľahostajná. Pasívny šport - to ja môžem.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *