Lifestyle

Lady Di tvrdohlavo túžila byť šťastná

Princezná Diana bola obľúbenou nielen v Anglicku (Foto: pluska.sk)

Od smrti princeznej Diany tento rok uplynie presne 20 rokov. Vďaka svojmu verejnému vystupovaniu, charitatívnej činnosti a prirodzenosti si získala srdcia ľudí na celom svete. Sama však v niekoľkých rozhovoroch pre médiá priznala, že byť princeznou nie je také, ako to býva v rozprávkach. Počas života bojovala s mnohými problémami a jej záhadná smrť v Paríži je dodnes nezodpovedanou otázkou.

Diana Spencerová, ktorá neskôr prijala titul princezná z Walesu, bola prvou manželkou princa Charlesa. Narodila sa 1. júla 1961 v aristokratickej rodine v Sandringhame vo východnom Anglicku. Keď mala 8 rokov, jej rodičia sa rozviedli. Mladosť prežila v anglickej internátnej škole a neskôr v škole vo Švajčiarsku. Keď ukončila štúdium, viedla materskú školu v Londýne.

Popoluška na kráľovskom dvore

Princa Charlesa stretla v roku 1977 na poľovačke, ktorú usporiadala jej rodina. Charles bol pozvaný, ale spočiatku dvoril Dianinej sestre Sarah. O tri roky neskôr však spolu s Dianou zverejnili svoj vzťah. Kráľovná Alžbeta mala už vtedy pochybnosti, či si Charles vybral správne. Diana bola totiž „obyčajným“ dievčaťom z ľudu, „popoluškou“ na kráľovskom dvore. Napriek všetkému sa 29. júla 1981 konala kráľovská svadba, mnohými označovaná za svadbu storočia. Diana a Charles si síce sľúbili lásku na celý život, no ich manželstvo trvalo iba 15 rokov.

Po narodení prvého syna Williama (Foto: photobucket.com)

Dianu robili šťastnou najmä jej dvaja synovia William a Harry a pomoc charitatívnym organizáciám, ktoré podporovala. Milovala divadlo a balet. Nebránila sa stretnutiu s každým, kto potreboval jej pomoc. Svojím spôsobom bola v kráľovskej rodine revolucionárkou. Sama vyhlásila: „Chcela by som byť kráľovnou ľudských sŕdc, nevidím sa len ako kráľovná tejto krajiny.“ Aj preto sa rýchlo stala obľúbenou osobnosťou. Často jedla priamo v kráľovskej kuchyni, rozprávala sa s kuchárom a ostatným personálom a úplne prirodzene si podávala ruku s deťmi nakazenými vírusom HIV, čo sa kráľovnej príliš nepáčilo. Ona považovala monarchiu za najdôležitejšiu a Dianinu túžbu po šťastí označila za tvrdohlavú. Možno aj preto, že sa o Dianu v tom čase začali médiá zaujímať o trochu viac ako o ňu samu.

Obeť paparazzov a nešťastnej lásky

Už 4 roky po svadbe Diany a Charlesa sa šepkalo, že ich manželstvo nie je šťastné. Niektorí polemizovali, že za ich rozvodom je trinásťročný vekový rozdiel, v čase svadby mal totiž Charles 33 rokov, pričom Diana len čerstvých 20. Napokon sa princ Charles priznal k vzťahu s Camillou Parkerovou Bowlesovou. Po tom, čo sa médiá „obuli“ do ich manželstva, Charles a Diana začali žiť odlúčene. Na verejnosti sa to snažili maskovať, no paparazzovia im boli stále v pätách. Diana trpela poruchami príjmu potravy, ktoré neskôr prešli až do bulímie. Keď ju prekonala, zamerala sa na inú diétu. Jedla len jedlá bez tuku a veľa cvičila.

Lásku sa snažila nájsť vo vzťahu s Jamesom Hevittom, ktorý bol dôstojníkom jazdectva. Médiá stále písali o krachujúcom kráľovskom manželstve, čo robilo zlé meno celej monarchii, až to v roku 1995 kráľovná Alžbeta nevydržala a obom manželom napísala list, v ktorom ich žiadala, aby sa rozviedli. Diana údajne nazvala deň, keď súhlasila s rozvodom, najsmutnejším dňom svojho života.

Dianu na každom kroku prenasledovali paparazzi (Foto: photobucket.com)
Dianu na každom kroku prenasledovali paparazzovia (Foto: photobucket.com)

Opustila takmer stovku charitatívnych organizácií, zbavili ju titulu kráľovskej Výsosti a bulvárni novinári ju neustále prenasledovali, aby čelila otázkam o vzťahoch s ďalšími štyrmi mužmi, ktorí sa postupne objavili v jej živote. Posledný z nich, filmový producent Dodi Al-Fayed, bol s ňou v osudnej limuzíne, ktorá 31. augusta 1997 havarovala v tuneli Pont de l’Alma v Paríži.

Záhadná smrť v Paríži

Diana zomrela hneď po prevoze do nemocnice. Mala vtedy len 36 rokov. Nad jej smrťou však stále visí veľa otáznikov. Špekulovalo sa aj o tom, že autonehoda nebola náhodná. Niektoré zdroje uvádzajú, že Dianu zabil bulvár, teda novinári, ktorí ju prenasledovali a pred ktorými sa snažila ujsť. Tí ihneď po nehode namiesto toho, aby zraneným poskytli pomoc, začali fotografovať vnútro havarovaného auta. Najnovšie informácie však hovoria o tom, že na vine bol opitý vodič, ktorý limuzínu šoféroval. Princeznú Dianu pochovali 6. septembra 1997 pri Great Bringtone na jednom z pozemkov jej rodiny.

V súčasnosti vidí svet odkaz princeznej Diany v osobnosti manželky princa Williama, Kate Middletonovej, vojvodkyne z Cambridgu. Ani ona totiž nie je šľachtického pôvodu, no napriek tomu sa rýchlo stala obľúbenou, nielen pre jej charizmu a vystupovanie na verejnosti, ale aj kvôli jej módnemu štýlu, ktorý inšpiruje ženy na celom svete.

Lenka Novotná

Som študentkou mediálnych štúdií, milovníčkou hudby, autobiografií a francúzskej kultúry. Okrem toho mám rada vôňu čerstvo upečených domácich koláčikov. Ak ste sa teda práve začítali do článkov na stránke Unipo Press, verte, že najlepšie sa vám bude čítať vtedy, keď si k šálke kávy alebo čaju vychutnáte aj niektorú z mojich sladkých dobrôt. ;)