Kultúra Spravodajstvo

Letné Kino Pocity ponúka kvalitné filmy pod nočnou oblohou aj v júli

Laura a Paterson z rovnomennej snímky Paterson (Foto: www.7.americanfilmfestival.pl)

Premietanie komerčných i alternatívnych filmových kúskov pod nočnou oblohou Prešovčanov oslovilo. Svedčilo o tom plne obsadené Záhradné kino na Masarykovej ulici, ktoré v júni prilákalo množstvo divákov. Letné Kino Pocity prináša aj v mesiaci júl ďalšiu kvalitnú filmovú nádielku.

Letné Kino Pocity, ktoré sa presunulo z kaviarne Libresso Books & Coffee do externých priestorov, pokračuje v júli projekciami pod nočnou oblohou. Júnové premietanie posledný štvrtok v mesiaci uzavrel film Toto je náš svet, dráma americkej produkcie. Novinkou je stánok s občerstvením, v ktorom si diváci môžu zakúpiť nápoje i pochutiny na spríjemnenie filmového zážitku.

Filmoví fanúšikovia si opäť prídu na svoje

Organizátori podujatia už tradične siahli po filmoch, ktoré sa neobjavujú v bežnej distribúcii. Júlové premietanie odštartuje v utorok 4. júla o 21. hodine francúzsko-taliansky film Šialene šťastná. Komediálna dráma zachytáva príbeh dvoch žien, ktoré sú pacientkami modernej psychiatrickej kliniky. Beatrice je utáraná klamárka, ktorá verí vo svoju dôležitosť v spoločnosti. Donatella je zas uzavretá introvertka, ktorú trápi ťaživé tajomstvo. Hoci sú ženy úplne rozdielne, vznikne medzi nimi silné puto. Rozhodnú sa utiecť a vo svete za bránami liečebne sa snažia opäť nájsť svoje stratené šťastie.

Ďalšou júlovou projekciou bude americká dráma Paterson. Paterson je vodičom autobusu v mestečku s rovnomenným názvom – Paterson. Všetky jeho dni sú úplne rovnaké: rutinná práca na tej istej mestskej linke, písanie básní do zošita, prechádzky so psom a každodenné jedno pivo v bare. Život jeho manželky Laury je zas úplne odlišný – každý deň zažíva niečo nové a inšpiruje sa novými myšlienkami. Paterson a Laura sa však milujú a podporujú. On jej pomáha s plnením nových snov, ona sa teší z jeho básní. Film poukazuje na jedinečnosť vzťahov a je príbehom víťazstiev a porážok každodenného života. Premietanie sa uskutoční v utorok 11. júla.

Tretím filmom v mesiaci júl bude životopisná dráma Orol Eddie, zachytávajúca život najslávnejšieho skokana na lyžiach v histórii Veľkej Británie – Michaela Edwardsa –, ktorý počas svojej kariéry získal prezývku „Orol Eddie“. Snímka poukazuje na Michaelov vzťah k športu a jeho vôľu nikdy sa nevzdávať, ale aj na trpezlivosť a vytrvalosť pri prekonávaní prekážok. Úspešný športovec nám dokazuje, že nie je potrebné byť silou-mocou lepší ako ostatní, ale byť lepšími, ako sme boli. Projekcia sa uskutoční opäť v utorok, tentokrát 18. júla.

Poslednou projekciou pod nočnou oblohou v mesiaci júl bude americká Divočina, založená na literárnej predlohe od autorky Cheryl Strayed. Kniha si získala mnohých čitateľov, a to najmä vďaka surovému, ironizujúcemu a úprimnému opisu zážitkov mladej ženy, ktorá sa vybrala na iniciačnú púť naprieč Spojenými štátmi. Príbeh očaril aj Reese Witherspoon, ktorá sa zmocnila úlohy producentky a taktiež hlavnej predstaviteľky. Vo filme sa rovnako ako autorka knihy Cheryl vydala na pešiu túru, začínajúc v Mexiku a končiac pri hraniciach Kanady. Náročná túra sa pre neskúsenú turistku, závislú od drog, ktorej skrachovalo manželstvo, stáva púťou k vytúženému očisteniu a katarzii.

Premietanie filmov sa začína vždy po zotmení o 21. hodine. Vstup na všetky filmy sú 3 eurá, s preukazom Filmového klubu 2 eurá. Ak si chcete vychutnať projekciu pod nočnou oblohou, využite nadchádzajúci mesiac júl. V auguste totiž Kino Pocity externé projekcie nechystá.

Zdroj: kinopocity.sk

Legenda hovorí, že sa dokáže premeniť z Evil Queen na SnowWhite - záleží od množstva kofeínu v krvi. Miluje kvety, kávu, bylinkové čaje a všetky knihy na svete, no najviac sa jej zrýchli tep pri severských kriminálkach. Taktiež zbožňuje predstavu, že jedného dňa svoju milovanú Škandináviu aj navštívi. U ľudí nenávidí aroganciu a nedostatok sebareflexie.