Kultúra Rozhovory

Literáreň #1

(Foto: Unipo Press)

Nová diskusná relácia s názvom Literáreň sprístupňuje rôzne témy zo sveta kníh pre čitateľov, ale aj nečitateľov. V každej epizóde sa vám predstaví zaujímavý hosť, s ktorým sa budeme snažiť priblížiť istú problematiku týkajúcu sa literatúry a čítania.

Dnes sa spoločne pozrieme na otázku povinnej literatúry na základných i stredných školách, predstavíme si študentský názor na štúdium anglickej a americkej literatúry.

V pilotnej časti pozvanie do Literárne prijala študentka anglického jazyka a literatúry a etickej výchovy Laura Černáková. V rozhovore nám ponúkla názor aj na to, ako veľmi sa tieto dva odbory líšia, ale aj na to, čo ich spája. Koniec koncov, akýmsi prienikom v jej štúdiu je aj jej bakalárska práca. Aká je literatúra v odbore etiky a s akou sa stretávajú študenti anglistiky?

Pre mňa niekedy tie štyri slová [v básni] sú viac ako dvestostranová kniha.

S Laurou sme sa pozreli aj na to, čomu by sa študenti pri čítaní možno chceli vyhnúť pri literatúre, ktorá je pre nich povinná, a čo ich od nej odrádza. Aký je stav čitateľov dnes? Je pravda, že s nástupom technológií sa z rúk ľudí vytrácajú papierové knihy? A týka sa to len mládeže?

Teraz budem znieť ako moja babka, ale radšej si zapnú [mladí ľudia] Facebook, lebo ich to viac zaujíma.

Večná vojna medzi filmom a knihou – čo je lepšie? Skôr si pozrieť film alebo prečítať knihu? Ako sa zmieriť so zostrihaným obsahom?

Je jasné, že do dvojhodinového filmu ti nemôžu hodiť 400-stranovú knihu…

Na konci sa ale vráťme späť k prepojeniu medzi literatúrou a etikou. Laura vo svojej bakalárskej práci rieši otázku morálky v tvorbe troch autoriek – Virginie Woolf, Sylvie PlathSimone de Beauvoir. Všetky tri mali zaujímavý život aj tvorbu (posledná z menovaných ako bonus aj priezvisko náročné na výslovnosť). Ktorá je najzaujímavejšia a prečo? To sa dozviete v prvej časti Literárne.


Nesmie chýbať ani súťaž! Stačí, ak nám do komentárov na Facebooku napíšete správnu odpoveď na otázku:

Čo vlastnila Virginia Woolf na rozdiel od ostatných spomínaných spisovateliek?

Hráte o 15%-nú zľavu na nákup kníh v kníhkaviarni Libresso Books & Coffee. Odpoveď sa, samozrejme, skrýva v dnešnej prvej časti diskusnej relácie – Literáreň. Svoje odpovede píšte do komentárov pod príspevkom Literárne na našom Facebooku. Súťaž trvá do 28. 2. (utorok) do 12.00. Potom náhodne vyberieme jeden správny komentár a jeho autor získa zľavu na knihy. Veľa šťastia a príjemné pozeranie prvej časti Literárne! 🙂

Avatar

Študentka slovenského + anglického jazyka a literatúry. Práca v rôznych médiách (rádio, webmagazíny rôzneho druhu) ju priviedli aj k štúdiu mediálnych štúdií. Momentálne učí angličtinu a slovenčinu pre cudzincov, realizuje sa v Unipo Presse a často stráca čas na zákutiach internetu so smiešnymi videami psov.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *