Kultúra

Na Literárnom majálese vystúpili vzácni hostia

Sú vedy o jazyku a knihách skutočnými vedami? (Foto: Gabriel Horváth)

Nultý ročník literárneho festivalu v prešovskom Libresso Books & Coffee bol úspechom. Počas celého popoludnia až do neskorého večera si návštevníci mohli vychutnať pestrý program, na ktorom sa podieľali mnohé známe tváre.

Majáles otvorilo krátko po štrnástej prešovské bábkové divadlo BABADLO so svojím literárno-dramatickým pásmom pre deti. V ňom deti zaujali ukážkami z Rozprávok o psíkovi a mačičke. 

Bábkové divadlo prilákalo malých aj veľkých nadšencov (Foto: Gabriel Horváth)
Bábkové divadlo prilákalo malých aj veľkých nadšencov (Foto: Gabriel Horváth)

Pre starších účastníkov sa o 14.30 začala diskusia s vyučujúcimi z Inštitútu slovakistiky a mediálnych štúdií FF PU, Jánom Gavurom a Petrom Karpinským. V nej vysvetlili dôležitosť humanitných vied a s moderátorom Samuelom Buckom odpovedali na otázku: Je literárna veda a jazykoveda vedou? Aby však majáles nebol iba o nasávaní informácií, vo workshope o 15.30 ste si mohli vyskúšať rôzne techniky na zlepšenie kreatívneho písania.

Spojenie kávy a kníh si v Libresse môžete vychutnať stále. Tradičnou sa už stala aj spolupráca s Magazínom PoP-Cult (Foto: Gabriel Horváth)
Spojenie kávy a kníh si v Libresse môžete vychutnať stále. Tradičnou sa už stala aj spolupráca s magazínom PoP-Cult (Foto: Gabriel Horváth)

Hostia z Košíc (Marcel Lacko, Dalimír Stano a Martin Vlado) počas besedy predstavili svoju básnickú tvorbu a priestor bol aj na otázky z publika. O piatej prišiel rad na typicky britský čaj — v „libressáckom” podaní to však bolo Čau o piatej s Katkou Koščovou, ktorá čítala úryvky diel slovenského magického realistu Václava Pankovčína. 

V rámci Literárneho klubu vystúpili aj Ján MilčákAgda Bavi Pain. Diskusiu s týmito autormi moderoval majiteľ jedného zo slovenských vydavateľstiev Koloman Kertész Bagala. Na festivale ste sa mohli zatúlať medzi prezentačné stránky viacerých vydavateľov, medzi nimi Divé Buky, Európsky dom poézie Košice, Face, Albatros, Slovart, Staviarsky, Abies či Martin Dudáš.

Ján Milčák a Agda Bavi Pain v diskusii s Kolomanom Bagalom vzbudili záujem u mnohých (Foto: Gabriel Horváth)
Ján Milčák a Agda Bavi Pain v diskusii s Kolomanom Bagalom vzbudili záujem u mnohých (Foto: Gabriel Horváth)

O 19.15 prebiehali simultánne dva projekty. Prvým bolo bilingválne čítanie Jamesa Sutherlanda Smitha. Spolu s Henrietou Kuzder predniesli 7 básní o rieke Toryse. Ak ale nepatríte k milovníkom poézie, PoP-Cult Magazín pre vás pripravil prednášku s príznačným názvom Komiks (nie) je literatúra. V nej vám Pavol Kušnír predstavil žánrovú diferenciáciu komiksového média.

Burza kníh je pre Libresso príznačná každý posledný štvrtok v mesiaci. Počas festivalu ste ju mohli navštíviť v netradičných podmienkach (Foto: Gabriel Horváth)
Burza kníh je pre Libresso príznačná každý posledný štvrtok v mesiaci. Počas festivalu ste ju mohli navštíviť v netradičných podmienkach (Foto: Gabriel Horváth)

Hudobnú prestávku vyplnil Peter Horváth hrou na gitare. Jeho unikátne texty vlastných skladieb vyčarovali úsmev na tvárach všetkých účastníkov, ktorí netrpezlivo čakali na záver programu v podobe Literárneho PubQuizu. Počasie prialo počas celého dňa, preto sa aj kvíz odohrával pri svetle sviečok na terase kníhkaviarne. Počas celého programu ste v týchto priestoroch mohli priniesť, vymeniť, predať či kúpiť knihy v Burze kníh, a ak vám náhodou cez deň vyhladlo, občerstvenie zabezpečili Ako Repa, Dobré z cesta a bardejovský kočovný pivovar BERHET.

„Atmosféra bola veľmi príjemná a priestor ideálny na takýto druh podujatí. Napriek tomu, že som na takejto akcii bola prvýkrát, cítila som sa veľmi príjemne. Očakávala som síce, že sa na diskusiách zúčastní trochu viac ľudí, koniec koncov to však vôbec nevadilo a celé mi to prišlo vďaka tomu osobnejšie a priateľskejšie,” povedala pre Unipo Press Barbora Girmanová, účastníčka nultého ročníka Literárneho majálesu.

Avatar

Študentka slovenského + anglického jazyka a literatúry. Práca v rôznych médiách (rádio, webmagazíny rôzneho druhu) ju priviedli aj k štúdiu mediálnych štúdií. Momentálne učí angličtinu a slovenčinu pre cudzincov, realizuje sa v Unipo Presse a často stráca čas na zákutiach internetu so smiešnymi videami psov.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *