Rozhovory Spravodajstvo

Made by Student opäť v akcii

Akcia prilákala mnoho okoloidúcich (Foto: Janka Grušková)

Netradičný ruch na hlavnej chodbe, hudba v pozadí, rozvoniavajúce koláče, neutíchajúca vrava a uprostred toho všetkého výrobky rôznych druhov, veľkostí, farieb, chutí i vôní. Aj takto vyzerala akcia Made by Student 2.

Po úspešnom prvom ročníku podujatia, na ktorom sa mohli predstaviť talentovaní výrobcovia handmade produktov, a zároveň aj naši spolužiaci – unipáci, sa organizátori rozhodli usporiadať Made by Student 2.

Ako to býva pri takto organizovaných chodbových akciách, ľudia prechádzali okolo, no veľa z nich sa aj zastavilo a určite neľutovali. Na svoje si mohli prísť skutočne mnohí. Milovníci textilných tašiek s jedinečnými a originálnymi myšlienkami, tí, ktorí si radi zapisujú svoje poznámky do ručne viazaných zápisníkov, i takí, ktorí si svoje tajomstvá skrývajú do pletených košíkov či škatuliek. Novinkou bola napríklad aj ochutnávka syrov a nátierok domácej výroby. Sedem unipákov z rôznych fakúlt, inštitútov a ročníkov sa stretlo, aby ukázalo aspoň nášmu univerzitnému svetu, čo všetko sa dá s trochou fantázie, snahy a talentu vytvoriť. Mali ste možnosť stretnúť Janku Gruškovú s ručne robenými prírodnými mydielkami, Sonju Tokárovú so šitými peračníkmi a viazanými zápisníkmi, s papierovými pletenými košíkmi a farebnými škatuľkami sa predstavila Tonka Lokajová, detské háčkované papučky priniesla Monika Dzuríková, pánsku stranu zastupoval Tomáš Korsák so šperkami a kyticami krásnych ručne robených kvetov, maľované a pálené výrobky z dreva predstavila Veronika Genčurová, Romana Valenčáková zaujala originálnymi a vtipnými plátennými taškami, už po druhýkrát prezentovala svoje prírodné balzamy na pery Marcelka Rapošová, a netradičnú ochutnávku dobrôt zabezpečila Cecília Mihaľová.

Nepečené dobroty rozvoniavali chodbou (Foto: Janka Grušková)

Na podujatie Made by Student 2 sme sa pýtali Janky Gruškovej, ktorá sa nielen podieľala na spoluorganizovaní tejto akcie, ale zúčastnila sa jej aj ako predajca.

Čím bol pre teba bazárik s titulom „2“ výnimočný?

Bazárik bol pre mňa výnimočný tým, že naň jednoducho prišli výnimoční ľudia, od ktorých som sa mohla inšpirovať, porozprávať sa s nimi a vymeniť si nejaké skúsenosti.

Ak by bola možnosť, prišla by si prezentovať svoju tvorbu aj na Made by Student 3?

Určite by som prišla aj na tretí ročník, verím, že sa organizácia bazárika stane tradíciou, lebo je to podujatie, ktoré na našej univerzite chýbalo.

V čom vidíš výhody takýchto podujatí?

Akcia Made by Student 2 opäť získala pozornosť (Foto: Janka Grušková)

Výhod je veľa, na jednej strane sa môžu prezentovať študenti, ktorí niečo vyrábajú a sú v tom dobrí, nikto však o nich nevie a toto je príležitosť, ako sa zviditeľniť. Na strane druhej si aj samotní študenti môžu vymeniť nejaké ,know-howʻ. A samozrejme, z toho plynú výhody aj pre študentov a zamestnancov, a to hlavne tým, že si môžu kúpiť niečo naozaj originálne. Chodba, ktorou dennodenne len tak prechádzajú, sa zrazu zmení na bazárik s príjemnou hudbou a vôňou koláčikov. Je to niečo nezvyčajné a zároveň milé, čo ľudí zaujme.

Si spokojná s predajom svojich výrobkov?

S predajom som spokojná, aj keď mohlo prísť viac ľudí. Ako organizátorka som propagácii tohto podujatia venovala dosť veľa času (vlastne my všetky), a napriek tomu bola účasť oveľa nižšia ako minulý rok pri organizácii predvianočného bazárika. Vtedy bolo však predvianočné obdobie a ľudia kupovali vianočné darčeky. Učíme sa však na vlastných chybách a každým ročníkom nachádzame niečo, čo bolo zlé a čo budeme musieť do budúcna zmeniť. Ale som rada, že prišli naozaj zaujímaví a kreatívni mladí ľudia, ktorí sú v tom, čo robia, naozaj dobrí.

Zároveň sme sa rozprávali aj so spoluorganizátorkou a našou redaktorkou, Patríciou Gnipovou.

Čo bolo hlavným dôvodom organizácie ďalšieho vydania akcie Made by Student?

Tombola bola pre nakupujúcich veľkým lákadlom (Foto: Janka Grušková)

Dôvodom organizácie druhého ročníka bola jednoznačne úspešnosť prvého. Sme radi, že sa študenti môžu predstaviť svojimi výrobkami druhým študentom a predviesť svoj talent na pôde univerzity.

Akú má podľa teba u študentov odozvu takáto akcia?

Myslím si, že všetci okoloidúci sa pri našom bazáriku aspoň pristavia, možno si nič nezakúpia, ale vidia, že sa niečo organizuje. Niektorí sú prekvapení, iní zas milo potešení.

Plánujete zorganizovať aj Made by Student 3?

Tretí ročník je zatiaľ hudbou budúcnosti, no to sme si mysleli aj o „dvojke“. Ale ja pevne verím a dúfam v to, že sa táto naša tradícia bude ďalej rozvíjať.

Prvý aj druhý ročník podujatia Made by Student je už úspešne za nami. Organizátori sa rovnako ako aj minulý rok rozhodli obdarovať jedného z nakupujúcich výherným balíčkom, ktorý obsahoval výrobky od každého prezentujúceho sa študenta a ešte niečo sladké navyše. V pondelok bola šťastnou výherkyňou Mirka Franková, ktorej touto cestou blahoželáme. Nám ostatným už len ostáva počkať na Made by Student 3.

Michaela Fedorová