Komentáre

Mama má Emu a Eme nejde mikrofón alebo ako prebieha online výučba

(Foto: Henrieta Hlinková)

Maturanti zvládli svoju skúšku dospelosti bez vážnych problémov a vysokoškoláci žiadali petíciou zrušenie štátnych záverečných skúšok. Práve v tomto duchu sa niesol záver akademického roka 2019/2020. Trúfam si tvrdiť, že mnohí z nás verili v lepší začiatok aktuálneho roka, no opak je pravdou.

Aj napriek faktu, že sme akademický rok na Prešovskej univerzite v Prešove začali v tzv. normálnom režime a všetko prebiehalo prezenčnou formou, nečakali sme dlho a opäť sa všetci nachádzame v pohodlí našich detských izieb a prednášky prebiehajú dištančne.

Začiatok semestra sme ale úspešne zvládli s osobnou účasťou a užívali si pravý vysokoškolský život (s rúškami a bezpečnými odstupmi). Vzhľadom na nepriaznivú epidemiologickú situáciu sa ale postupne začali zatvárať fakulty a došli sme až k záveru, že štúdium na každej z nich prebieha momentálne v online svete. Čo to znamená pre študentov?

Po porade vedenia univerzity rektor Prešovskej univerzity v Prešove vydal opatrenia, ktoré sú účinné od 13. októbra 2020. Všetky prednášky uskutočňované na fakultách budú až do odvolania prebiehať iba dištančnou formou, ohľadom ďalších foriem štúdia rozhodnú dekani fakúlt vzhľadom na špecifiká jednotlivých študijných programov. Študenti si tým pádom musia opäť zvyknúť na online výučbu, ktorá prebieha prostredníctvom platform ako napríklad Webex či Microsoft teams.

Online výučba (Foto: Henrieta Hlinková)

Plusy a mínusy online výučby

Jeden si by aj povedal, že online výučba je fajn. Aspoň nemusíme chodiť do školy, nie je potrebné cestovať a keď je kamera vypnutá, môžeme sa napríklad počas prednášky aj najesť. Nie všetko je však také ideálne ako by sa na prvý pohľad zdalo. O katastrofálnom internetovom pokrytí v obciach na Slovensku radšej písať nebudem, to by si zaslúžilo hádam aj samostatný článok. Potom je tu ale aj ďalší problém, zlé technické vybavenie, nefunkčnosť kamery alebo mikrofónu. No v prvom rade ide hlavne o absenciu priameho kontaktu s vyučujúcim. Na prednáškach to samozrejme nie je nevyhnutné, no praktické predmety a niektoré študijné programy to prostredníctvom online výučby nemajú ako vykonať v správnej miere. Ide napríklad o absolvovanie atletiky na Fakulte športu alebo o laboratórne cvičenia na zdravotníckych odboroch. Samozrejme, keď sa chce, všetko sa dá. A dá sa to. No online výučba v tomto smere prinesie chýbajúce znalosti a praktické zvládanie úloh viacerým absolventom. Pevne preto verím, že sa na to bude v budúcnosti brať ohľad.

Online výučba nemá iba mínusy, to samozrejme nie. Každá minca má dve strany, treba preto myslieť aj na plusy, ktoré nám aktuálna situácia ukazuje. Vzhľadom na nepriaznivé okolnosti „tam vonku“ je potrebné dodržiavať všetky nariadenia vrátane online výučby, aby sme čoskoro mohli opäť fungovať tak, ako sme na to zvyknutí. A to pekne na internáte so spolubývajúcimi, na chodbovicách a v priestoroch univerzity so spolužiakmi.

Henrieta Hlinková

Študentka mediálnych štúdií, ktorá sa riadi tým, že mlčanie je jednou z vlastností dokonalosti. Miluje ruže, literatúru, cyklistiku, malinový čaj a nedá dopustiť na svojich štvornohých miláčikov. Na svete nenávidí nespravodlivosť. Srdce sa jej rozbúši pri futbale a jej snom je navštíviť zápas Bayernu Mníchov. Zbožňuje atmosféru Talianska a k jej romantickej duši patrí túžba navštíviť Santorini a precestovať celý Apeninský polostrov.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *