Medzinárodný deň žien, oslavovaný 8. marca, je príležitosťou na uznanie a oslavu úspechov žien po celom svete. Tento deň je venovaný nielen historickým úspechom žien, ale aj ich prínosu v súčasnosti a budúcnosti.
História Medzinárodného dňa žien
„Vďaka rastúcemu medzinárodnému ženskému hnutiu, ktoré podporili štyri celosvetové konferencie OSN o ženách, sa Medzinárodný deň žien, ktorý OSN uznala v roku 1977 a ktorý má pôvod v robotníckych hnutiach zo začiatku 20. storočia v Severnej Amerike a Európe, stal kľúčovou udalosťou na obhajobu práv žien a ich zapojenia do politiky a hospodárstva,“ uviedol UnitedNations.org.
Existujú rôzne formy, ako sa MDŽ oslavuje. Konajú sa podujatia, ako sú workshopy, diskusie, výstavné galérie, ktoré takto pripomínajú sviatok. Niektoré majú vzdelávací charakter, iné slúžia zábave. „Súčasné MDŽ sa už tak neoslavuje. Pamätám sa, že po práci (družstve) sme sa s dievčatami okúpali, vyfintili. Prišiel po nás autobus a išli sme do kultúrneho domu v Petrovanoch. Tam sme sa usadili, muži nás obsluhovali chlebíčkami a koláčmi.“ poskytla cenné informácie prababka Anna Z.
Napriek tomu, že MDŽ je medzinárodný sviatok, v niektorých kútoch sveta to tak nie je. Preto je dôležité pripomínať si ho a v týchto častiach sveta viac prispievať k povedomiu o sociálnych situáciách, ktoré ženy prežívajú. Zvýšenie povedomia môže pomôcť zlepšiť podmienky a podporiť práva žien, čím sa prispeje k spravodlivejšej a rovnejšej spoločnosti pre všetkých.
Zaujímavé fakty
- Vedeli ste, že Deň žien je taktiež úzko spojený so ženským hnutím počas ruskej revolúcie (1917)?
- Nový Zéland bol prvým samosprávnym štátom, ktorý umožnil ženám voliť, a to už v roku 1893.
- Na Slovensku ženy mohli voliť už od roku 1920 počas prvej Česko-Slovenskej republiky 1918 – 1938. Ženy u nás teda dostali právo voliť podstatne skôr ako v iných krajinách, napr. Francúzsko (1944) a Taliansko (1945).
Významné osobnosti
„Margaret Hamiltonová, počítačová vedkyňa, bola jednou z kľúčových osobností tohto úsilia. Viedla oddelenie softvérového inžinierstva v laboratóriu MIT Instrumentation Laboratory, ktoré v roku 1961 uzavrelo zmluvu s NASA na vývoj navádzacieho systému pre program Apollo,“ reportuje Maia Weinstock pre NASA.gov. Na nasledujúcom obrázku ju môžete vidieť s jej kódom.

(Zdroj: MIT Múzeum, https://news.mit.edu/)
„Hedy Lamarr, rakúsko-americká herečka a vynálezkyňa, bola priekopníčkou technológie, ktorá sa stala základom dnešných komunikačných systémov WiFi, GPS a Bluetooth. Jej inovatívne nápady a vynálezy, a to najmä v oblasti frekvenčného skákania, výrazne prispeli k rozvoju moderných bezdrôtových technológií, ktoré dnes používame každý deň.“ uvádza Colleen Cheslak pre womenshistory.org.

(Zdroj: newyorker.com)
Komentovať