Zamýšľali ste sa niekedy, ako by mal vyzerať dobrý životopis? Čo by mal obsahovať? Na čo sa ľudia v HR (Human Resources/ľudské zdroje) pozerajú? Čo ich zaujme?
Zúčastnila som sa na kariérnom workshope Ako získať prácu snov, ktorú organizovala Prešovská univerzita 3. decembra 2024. Workshop prebehol v spolupráci s Ľubomírom Drangom, skúseným odborníkom z oblasti ľudských zdrojov pôsobiacim v Národnom podnikateľskom centre, spoločne s recruitment manažérkou spoločnosti Tesco Slovensko.
Preberali sme:
- Ako napísať CV, aby ste zaujali, a ako vybudovať svoju značku cez LinkedIn
- Čo napísať do životopisu, keď ešte nemáme prax
- Ako urobiť zaujímavý motivačný list
- Ako personalista číta životopis a ako v ňom neurobiť chybu
- Ako pripraviť svoje CV pre zahraničnú firmu
- Ako firmy hľadajú nové talenty a najnovšie trendy
Čo som sa naučila?
V prvom bode si musíme povedať, že váš životopis je veľmi dôležitým dokumentom pre zamestnávateľov, ktorí vás ešte nepoznajú. Ako ho teda napísať tak, aby zaujal? Buďte výnimočný a oddeľte sa od davu. Máte skúsenosť, ktorú nemá každý? Určite ju zapíšte. Ak sa venujete športu, dobrovoľníctvu alebo inému koníčku, je dôležité ho spomenúť. Podobné skúsenosti o vás prezradia viac ako pracovné skúsenosti. Športovec – vytrvalosť. Maľovanie – vášeň. Aj takto sa na to HR pozerá. Treba však zvážiť, na akú pracovnú pozíciu sa hlásite.
Čo napísať do životopisu, ak ešte nemáte prax? Práve vaše mimoškolské aktivity tu hrajú kľúčovú rolu pre HR. Ak sa snažíte zamestnať v rámci toho, čo študujete, snažte sa vypracovať časť „Vzdelanie“ čo najlepšie. Ako personalista číta životopis a ako sa vyvarovať chybám v ňom? V tomto bode nám rozprávali, že na personálnom oddelení sa často pozerajú na text z kreatívneho hľadiska. Skôr sa snažia spoznať uchádzača a menej sa snažia venovať pozornosť samotnému obsahu. Aj to ako je životopis grafický komponovaný môže zaujať a ukázať, že sa vyznáte v grafike a máte zmysel pre detail. Často vieme, prečo sa o danú pozíciu uchádzame. Stačí to dať len do súvislých viet. Buďte úprimný a nechajte si poradiť od svojich najbližších pri štylizácií textu a kontrole gramatiky. Získate tak kvalitný motivačný list bez otrepaných fráz.

Ako pripraviť svoje CV pre zahraničnú firmu? Tu nám poradili využívať rôzne šablóny, ktoré môžete nájsť na internete. Ďalším tipom je použiť v svojom životopise kľúčové slová, ktoré môžete nájsť v požiadavkách na zamestnanca. Dokážete tak personalizovať svoj životopis na základe pracovnej pozície.
LinkedIn je webstránka, ktorá sa považuje za dobrý spôsob budovania značky, vytvárania si konexií a na prezentovanie sa a to hlavne v prípade, že ste študent a nemáte ešte veľa skúseností. Aj takáto téma je dôležitou súčasťou kariérnych workshopov. Mne osobne napadlo, že vďaka LinkedIn si môžete vyhľadať ľudí, ktorí už na vašej vysnenej pozícii pôsobili a spýtať sa ich, či náhodou nemajú nejaké tipy na písanie životopisu. Ako si práve oni pripravili svoj životopis.
Ako firmy hľadajú nové talenty a aké sú najnovšie trendy? Jednu z výhod, ktorú nám Dranga povedal, že máme, je naša mladosť. Nemáme síce toľko skúsenosti, ako napríklad človek so 40-ročnou praxou, ale máme ešte roky pred sebou, chuť objavovať, učiť sa, zlepšovať sa. Máme dravosť a potenciál, ktoré treba využiť.

Dva dôležité tipy na záver
Možno si myslíte, že v tomto zimnom čase nikto nezamestnáva. Dozvedeli sme sa, že práve teraz je najlepší čas, pretože skoro nikto neposiela životopisy. Avšak HR pracuje stále. Vďaka tomu máte väčšiu šancu, že si vyberú práve vás.
Ak už ste na pohovore a neviete sa kvôli nervozite rozpomenúť, čo ste chceli povedať, spomeňte si na STAR metódu. S (situácia) – popíšte situáciu, v ktorej ste sa ocitli. T (task) – teda čo vám bolo povedané, že máte spraviť. A (action) – čo ste nakoniec spravili, ako ste sa zachovali. R (result) – ako to celé dopadlo alebo ako ste situáciu vyriešili.
Najdôležitejšia pri tom všetkom je príprava. Ak sa chystáte uchádzať o určitú pracovnú pozíciu, držím vám palce a verím, že vám tieto metódy pomôžu!
Komentovať