Vlastná tvorba

Môj názor: Rekonštrukcia internátov po slovensky

Budova starého internátu (Foto: mapio.net)

Bolo nebolo, začiatkom roka 2018 Slovensko obletela správa, že, ešte vtedy premiér, Robert Fico kedysi dávno niečo sľúbil, ale zatiaľ to nedodržal. Vláda Slovenskej republiky mala ešte v minulých rokoch poskytnúť finančné prostriedky na rekonštrukciu internátov, ktoré sú v katastrofálnom stave. Študentská rada vysokých škôl na Slovensku, ktorá na tento fakt poukázala, sa s premiérom stretla osobne — a vtedy sa to všetko začalo. Premiér sľúbil situáciu napraviť a, čuduj sa svete, zrazu sa našli aj peniaze na rekonštrukciu internátov.

Dočkala sa aj Prešovská univerzita, počas leta sa zrekonštruoval celý A-blok nového internátu a v týchto dňoch prebieha aj oprava fasády na starom internáte. Všetko by bolo super, keby sa pri rekonštrukcii myslelo aj na tých, ktorým chýba kúsok zdravia a musia používať buď invalidný vozík, alebo v lepšom prípade „iba“ barličky. Keď som sa koncom augusta obrátil na Študentskú internátnu radu s otázkou, či sa pri rekonštrukcii myslelo aj na vozičkárov, dočkal som sa takejto odpovede: „Izby sa len renovovali, nerobili sa žiadne špeciálne úpravy, sú také, ako boli predtým, len novšie.“

Keď vieme myslieť a pomôcť zvieratám, prečo podobne neuvažujeme aj voči ľuďom? (Foto: youtube.com)

Neviem, kde sa stala chyba, ale v dobe, keď v správach a na internete skoro dennodenne vidíme, resp. čítame o tom, ako sa zbierajú peniaze pre psa, mačku, či dokonca pre prasa na to, aby sa im urobil špeciálny vozík, vďaka ktorému budú môcť chodiť, je, musíte uznať, nepochopiteľné, prečo sa takto nemyslí aj na ľudí.

Škola a internáty sú 2 rozdielne inštitúcie a je to aj vidieť, keďže v hlavnej budove PU pribudla počas leta na prvom poschodí nájazdová rampa, ktorá značne uľahčuje prístup pre takéto osoby k miestnostiam č. 162 a ďalším. Ja sa už bezbariérovej izby na internáte nedočkám, keďže som v piatom ročníku, ale verím, že v ďalších rokoch sa bude viac myslieť aj na takýchto študentov. Veď roky strávené na internátoch sú tie najlepšie v živote mladého človeka, tak prečo to nedopriať a hlavne neuľahčiť každému, kto to potrebuje.

Za názory prezentované v tejto rubrike v plnej miere zodpovedá študent, ktorý ich publikuje. Prešovská univerzita za tieto názory nenesie žiadnu zodpovednosť. V prípade prezentovania názorov, ktoré sú v rozpore so zákonmi Slovenskej republiky, resp. budú škodiť dobrému menu Prešovskej univerzity môže univerzita podniknúť potrebné opatrenia voči danej osobe.