Kultúra Rozhovory

N3O Akustika: Nový singel a leto plné festivalov

Kapela N3O Akustika (Foto: N3O Akustika)

Prešovská kapela N3O Akustika usilovne pracuje. Prednedávnom vydala svoj nový singel s názvom Pridaj sa k nám a pre fanúšikov chystá veľa nového. Čo to bude, ale aj na čo sa v lete najviac tešia a aké majú plány, nám prezradili v nasledujúcom rozhovore.

V súčasnosti vydávate nový singel a natáčali ste k nemu aj videoklip. Je v rámci budúceho albumu alebo vyjde len samostatne?

Pavol Kovaľ: Naša nová pieseň sa volá Pridaj sa k nám a určite bude na novom albume, ale vydáme ju aj samostatne, ako singel. Videoklip k nej mal premiéru v utorok 24. mája na koncerte v bratislavskom klube Re:fresh a od 25. mája je dostupný aj na internete.

Videoklip ste natáčali v uliciach Prešova spolu so svojimi fanúšikmi. Ako prebiehalo natáčanie?

Pavol Kovaľ: Natáčanie prebiehalo nad naše očakávanie. Síce sme čakali, že príde trocha viac ľudí, ale vôbec to nevadilo, lebo tam boli iba tí, ktorí tam naozaj chceli byť, a stačilo to na všetko, čo sme potrebovali. Celý deň bol podľa mňa úplne super.

Filip Činčala: V ten deň bolo krásne počasíčko. 🙂 Celý týždeň predtým bola zima.

Pavol Kovaľ: Kvôli počasiu sme museli prekladať aj termín natáčania klipu, ale nakoniec to vyšlo fakt krásne, ako v lete.

n3o 02
Aj takto to vyzeralo na natáčaní nového videoklipu (Foto: N3O Akustika)

Dá sa povedať, že ste priekopníkmi reggae v Prešove, navyše vo svojej hudobnej tvorbe kombinujete rôzne žánre, ktoré sa na prvý pohľad k sebe nehodia, Vaša hudba je však dôkazom, že sa to dá. Ako ľudia prijímajú Vašu hudbu? Nie sme tu, v Prešove, príliš mainstreamoví? 🙂 

Pavol Kovaľ: Nemyslím si, že sme v tomto smere nejakí priekopníci, každopádne sme však asi jediná kapela v Prešove, ktorá hrá reggae. Ale náš štýl nie je iba reggae, hráme všetky štýly, ktoré máme radi, a „miešame“ ich dokopy.

Filip Činčala: Hodí sa k sebe všetko možné, ak s tým človek vie pracovať. Je dobré, keď vieš skombinovať rôzne veci, tak to máme aj my a naša hudba je dôkazom, že je to možné. Miešame tam aj naše prvky, folk a tak…

Pavol Kovaľ: … a hlavne chceme, aby to malo tú našu „akustickosť“. 🙂

Filip Činčala: Myslím si, že v Prešove vôbec nie sme mainstreamoví. Sme mesto, kde je veľa hudobníkov, veľa kapiel a v rámci hudby je to pestré.

Máte veľmi inšpiratívne a podnecujúce texty piesní. Ako vznikajú?

Pavol Kovaľ: Naše texty vznikajú veľmi spontánne, odkedy s nami nie je Dominik Varchola, keďže predtým on „držal taktovku“, čo sa týka textov piesní, a myslím si, že ich písal dobre. Snažíme sa o to, aby naše texty neboli plytké a hlúpe, hoci niekedy sú až veľmi priame, ale myslím si, že práve v tom je naša hudba taká, aká je. K našej novej piesni Pridaj sa k nám napísali text Imre Bartošík a Peťo Kovalčík. Urobili sme to tak, že najprv sme mali text, a potom sme k nemu robili hudbu, takže to bolo pre nás trocha iné, ale myslím si, že sme to poskladali dobre. 🙂 … a nové texty sú taktiež „parádne“.

V súčasnosti veľa koncertujete a čaká vás festivalové leto. Kde všade vás môžeme cez leto vidieť a kam sa najviac tešíte?

Pavol Kovaľ: Ja sa napríklad veľmi teším na Festival Drienok, Festival Uprising a veľa iných, kde sme ešte nehrali.

Filip Činčala: Ja osobne sa veľmi teším na festival do Čiech…

Pavol Kovaľ: … a taktiež do Čiech sa veľmi tešíme, budeme hrať na festivale Cultural reggae vibez, to je festival s dlhoročnou tradíciou, takže myslím, že to tam bude „very good“. Sme radi, že konečne zahráme reggae pred českými fanúšikmi.

Filip Činčala: V Čechách sme hrali už trikrát, ale boli to klubové koncerty a toto bude festival.

Budete hrať aj na Dobrom festivale…

Pavol Kovaľ: Áno, veľmi sa tešíme, že môžeme hrať konečne aj na Dobrom festivale. Bude to pre nás premiéra – viackrát sme tam chceli hrať, ale nikdy sa to nedohodlo. Takže sa veľmi tešíme, máme dobrý čas, hráme 17. júna v piatok o 21.30 v tanečnom stane. Príďte sa zabaviť, bude tam super zábava a program a predpokladám, že budeme mať aj nejakých hostí. Máte sa určite na čo tešiť, a samozrejme, aj na iné kapely.

Filip Činčala: Príďte všetci unipáci! 🙂

Na YouTube sa dajú pozrieť videá, kde hráte „len tak“, s gitarou a kontrabasom, na ulici v Poprade. Neplánujete niečo podobné ešte niekedy zorganizovať napríklad v Prešove?

Pavol Kovaľ: Tieto koncerty organizujeme veľmi spontánne a môžu sa vyskytnúť hocikde, na celom Slovensku, keďže nie sme obmedzovaní žiadnymi vecami ohľadom zvuku. Sme akustická kapela a môžeme to „rozbaliť“ hocikde, kde si zmyslíme, a môžeme hrať. V Prešove takúto akciu určite budeme organizovať.

Filip Činčala: Hlavne čo sa týka hrania vonku, tak chystáme street tour, už druhú v poradí, a bude to od 12. do 15. júla v dvanástich mestách. Budeme hrať vonku pre náhodných okoloidúcich. V Prešove celú street tour zakončíme.

Aké máte plány do budúcnosti? Máte nejaký cieľ, ktorý by ste chceli svojou hudbou v budúcnosti dosiahnuť?

Pavol Kovaľ: Nedávam si takéto ciele, už neverím, že na Slovensku sa dá živiť hudbou, hoci sa to možno dá, len treba byť komerční a to nie sme. Takže taký cieľ nemám, ale chcel by som, aby sme dokončili naše druhé CD, aby sme mohli mať vlastnú identitu a hrať po celom Slovensku, Česku, Poľsku, Maďarsku a všade, kde budeme chcieť… A chcem, aby to fungovalo, dokým neumrieme.

Filip Činčala: Podľa mňa je cieľ cesta. Nemám dlhodobé ciele, mojím cieľom je ráno otvoriť oči a robiť hudbu pre ľudí a pre seba.

Avatar

Janka Grušková

Študentka mediálnych štúdií, milovníčka rockovej hudby a dobrých kníh. Vášnivá fotografka, ktorej snom je odísť na sever Európy a stať sa spisovateľkou. Vo voľnom čase rada vymýšľa nové recepty a pečie, taktiež sa venuje hand made tvorbe.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *