Kultúra Rozhovory

Na metalovú nôtu

Prešovská kapela Slight Lie hrajúca melodický metal (Foto: Kristína Minárová)

Metal je najextrémnejší, či už z hľadiska hlasitosti, mužnosti alebo teatrálnosti. V sobotu 2. decembra sa dvere Metro baru v Prešove otvorili práve pre metalovú hudbu a jej priaznivcov. Akcia prebiehala pod vedením Mareka Sopka. Ako tento žáner vnímajú kapely a čo plánujú najbližšie, si prečítate v nasledujúcich riadkoch. 

Prešovská kapela Slight Lie vystúpila na pódiu ako prvá. Spájajú folkovú a elektronickú hudbu so zmesou tureckých, gréckych a fínskych textov. Nedávno sa zúčastnili aj na mini festivale Rocková Beermovka. Prečo si vybrali práve metal, nám porozprával ich spevák Peter Hajdu:  „Metal je to, čo nás vie vyjadriť, to, čo nás vie v úvodzovkách oddeliť od ostatnej komunity, ktorá sa snaží každému páčiť. Metal sa snaží nepáčiť a to mne osobne, nebudem vravieť za celú kapelu, mi imponuje. Skrátka, robiť si to, čo chcem, nie to, čo chcú odo mňa iní. O tom je metal, a preto sa mi páči.”

Pokoncertová ... (Foto: Kristína Minárová)
Pokoncertová fotografia kapely Sinner Moon (Foto: Kristína Minárová)

Simona Janovičová, učiteľka hudby na strednej škole a speváčka kapely Sinner Moon zo Serede, za svojich študentských čias niekoľkokrát vystupovala aj v súťaži umeleckej tvorivosti vysokoškolákov zo Slovenska Akademický Prešov.

„Pretože žiadny iný žáner nemá toľko energie ako metal. Je to veľmi energická muzika a dá sa povedať, že až vášnivá a keď je človek zanietený týmto smerom, ono to možno začína nejakým rockom a podobnými žánrami, dá sa predpokladať, že sa nájde miesto v srdci aj pre metal.” Pýtali sme sa, kde bude ich najbližší koncert. „Najbližšia akcia bude v Poprade v marci 2018, tiež so spriaznenými kapelami podobne ako v Prešove.” 

Kapela Teazura pracuje na ďalšom albume (Foto: Kristína Minárová)
Kapela Tezaura z Brna pracuje na ďalšom albume (Foto: Kristína Minárová)

Speváčka Lori z kapely Tezaura nám prezradila ich plány do budúcna: „My máme teraz takú zimnú pauzu, respektíve polročnú pauzu, pretože sme sa rozhodli, že je potrebné skladať nové veci. Takže teraz budeme mať ďalší koncert v apríli a potom nás čakajú letné festivaly. Chceli sme začať pracovať na novom videoklipe.” Tiež sme boli zvedaví na jej názor, aký rozdiel vidí medzi metalovou komunitou na Slovensku a v Česku.

„Ja si myslím, že na Morave a na Slovensku nie je v metale taký rozdiel. Mám pocit, že Slováci sa väčšinou veľmi zabávajú. Je tu podobne domáca atmosféra ako v Brne.”

Svoj album majú aj v Japonsku (Foto. Kristína Minárová)
Svoj album majú aj v Japonsku (Foto: Kristína Minárová)

Ako posledná vystúpila kapela Within Silence. Martin Klein, frontman košickej kapely, ktorá pred mesiacom vydala pod švédskym vydavateľstvom Ulterium Records svoj druhý album Return from the Shadows a má za sebou tour po Európe, nám porozprával o ich vzniku: „Začal som to v podstate ja s gitaristom Rišom ešte na vysokej škole. Od pätnástich rokov som bol v kapelách na rôznych postoch. Buď som bol bubeník, gitarista alebo spevák. Metal som mal rád od začiatku, tak preto melodický metal. Nechceli sme ísť podľa nejakých trendov, čo sa ľuďom páči, ale to, čo cítime my, ktorá je tá naj hudba pre nás, ktorú chceme hrať a ponúkať.” Radi by pokračovali v koncertovaní po svete a tvorení ďalších piesní.

„Akcia dopadla nad naše očakávania. Myslím si, že kapely aj fanúšikovia boli spokojní. Som rád, že sa v Prešove našlo toľko metalových fanúšikov. Kapely podali skvelý výkon a plánujeme ďalej v tomto šialenstve pokračovať. Už onedlho budete určite zase počuť o ďalšej akcii,” uzatvoril organizátor koncertu Marek Sopko.

 

Avatar

Kristína Minárová

Študujem mediálne štúdiá. Milujem knihy, filmy, múzeá, rockové koncerty a festivaly. Dá sa povedať, že vždy mám na všetko čas, no napriek tomu nič nestíham.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *