Iné

Nekvalitné potraviny verzus lokálna MIKROZELENINA

V Prešove sa dalo pár šikovných hláv dokopy a priniesli miestnym možnosť zaobstarať si čerstvú a hlavne zdravú zeleninu do domácností. V Čechách je jej predaj bežný. Na Slovensku ju najbližšie nájdete v Poprade. Čo to je mikrozelenina a v čom je lepšia ako potraviny bežne dostupné v obchode?

Microgreens, slovensky mikrozelenina

Pod pojmom mikrozelenina sa chápe mladá rastlinka dospelej rastliny/zeleniny, ktorá sa pestuje iba niekoľko týždňov, kým vyrastie do štádia klíčnych lístkov alebo prvých lístkov vôbec. Tie sú samozrejme už jedlé.

Ako je to s obsahom vitamínov?

Mikrozelenina je veľmi zdravá práve preto, že je mikro, inak povedané, v začiatkoch rastu zeleniny je v samotnej rastline vysoké množstvo zdravých látok, ako vitamíny, minerály a enzýmy. Podľa štúdií je týchto látok dokonca 40-násobne viac ako v dospelej rastline. Pre človeka to znamená oveľa efektívnejšiu cestu ako si doplniť denný príjem vitamínov a minerálov oproti zelenine, ktorú nájdete na pultoch v obchode, ktorá je navyše často dodatočne tepelne upravovaná, čo ju nutrične znehodnocuje. K tomu všetkému je pre ľudské telo ľahko stráviteľná a samozrejme aj chutná, nakoľko má možno až prekvapivo výraznú chuť.

Prečo práve FRESHGREEN?

Ide o lokálny projekt priamo z Prešova, ktorý sa snaží priniesť čerstvú a kvalitnú mikrozeleninu do svojho okolia počas celého roka. Ich zámerom je poukázať na to, že každý z nás má možnosť zadovážiť si aj iné možnosti ako dovážanú zeleninu, v mnohých prípadoch striekanú pesticídmi. Povedzme si úprimne, zelenina v obchodoch nie vždy vyzerá zdravo a čerstvo.

Vo Freshgreen sa snažia o to, aby ich mikrozelenina bola vždy čerstvá. Vzhľadom na to, že je to lokálny predaj, čerstvosťou si môžete byť takmer stopercentne istý.

Zdravá, chutná, organická, ekologická

Výživové hodnoty sú neporovnateľné vyššie. Môžete ju kombinovať s rôznymi jedlami, či už ide o raňajky alebo varený obed. Žiadne pesticídy, iba bio semená a organický substrát. Na jednom malom priestore sa pravidelne dá vypestovať pomerne veľké množstvo.

Ak vás téma mikrozeleniny zaujala a chcete vyskúšať lokálne zdroje —> @freshgreen.sk

Nicol Marcinková

Bývalá hráčka volejbalu, ktorému do dnešného dňa patrí jej srdce. Veľká milovníčka zvierat (hlavne psíkov a potkaníkov -áno aj potkan je domáce zvieratko). Večná nositeľka dobrej nálady, širokého úsmevu a vtípkov, ktorými baví široké spektrum ľudí. Bývalá študentka UCM, pretože UNIPO je viac ako vzdelanie.