Lifestyle

Nemaj hlavu v smútku kvôli skúškam

Keby nám učenie išlo tak ľahko ako deťom. (Foto: pexels.com)

Hej, na konci každého semestra to už tak býva… Prichádzajú skúšky a s nimi tiež múdro sa tváriaci článok, ktorý chce spasiť zúfajúcich študentov. Napriek všetkému skús scrollovať a čítať, možno sa niečo nové dozvieš a pomôže ti to. „Ani Rím nevyhorel za jeden deň”, ale s nasledujúcimi radami možno zvládneš učivo rýchlejšie a dokážeš na svojej univerzite zanechať väčšiu spúšť.

Motivácia

Prvou podmienkou pre úspešné zvládnutie väčšieho množstva učiva je tvoj postoj k nemu. Cítiš k nemu odpor? Je ti ľahostajné? Nie si sám. Napriek tomu skús uvažovať a zmeniť svoj postoj, správna motivácia dokáže divy. To sa, samozrejme, ľahko povie, ale ťažko zrealizuje. Skús sa však na vec pozrieť z inej perspektívy. Čo konkrétne ti skúška a informácie, kvôli ktorej ich potrebuješ, môžu dať, priniesť do života? Posunie ťa to niekam ďalej? Ak aj nevidíš žiaden prínos, uvedom si, že keď už nič iné, tak ťa to minimálne priblíži k vytúženému titulu.

Sústreď sa na najbližší termín skúšky ako na veľmi podstatný cieľ a na krok, ktorý nemôžeš vynechať. Ak sa kvôli rôznym okolnostiam (napriek všetkému) nedokážeš motivovať, skús si pripraviť odmenu. Odmeň sa za každou várkou naučených materiálov, priprav si veľkolepú odmenu za zvládnutie skúšky. Prípadne, naveď svojich blízkych na to, aby ti pomohli s motiváciou a aby ti pripravili nejaké milé prekvapenie.

Ak vieš ako na to, tenšiu knihu „sfúkneš" ako nič... (Foto: pexels.com)
Ak vieš, ako na to, tenšiu knihu „sfúkneš” ako nič (Foto: pexels.com)

Prostredie & pomôcky

Aj keď ti to trhá srdce, odpoj sa od sociálnych sietí. Uč sa v rozumnom čase, v tebe čo najpríjemnejších priestoroch, zabezpeč, aby si mal dobré osvetlenie a čerstvý vzduch. Priestor, v ktorom sa učíš, by mal byť pre tvoj mozog nejakým spôsobom fixovaný ako miesto na učenie. Nemal by to byť priestor, v ktorom každý deň vykonávaš kvantum iných činností. Pamätaj na dopĺňanie energie jedlom, pitím a aj spánkom.

Niekto si pamätá lepšie vizuálne podnety, iný si zase potrebuje pomôcť inak. Zamestnaj svoje zmysly! Vyskúšaj rôzne techniky a zisti, čo najviac vyhovuje tebe. Skús si texty nahlas čítať, opakovať, vypisovať poznámky, farebne vyznačovať kľúčové slová. Skús sa učiť s kamošmi, uč ich, čo si sa naučil, pomáhajte si navzájom a opakujte si učivo.

Efektivita

Učenie je potrebné čo najviac si spestriť. Veľa síce závisí od predmetu, ktorý sa práve učíš, ale ak sa budeš držať ústrednej témy, nemusíš sa iba trápiť so suchými, nič nehovoriacimi textami a poznámkami, môžeš surfovať netom. Teda za určitých podmienok: ak na to máš čas, urob si širší záber, daj informácie do kontextu, prečítaj si nejaký článok o súvisiacej téme, pozri si video, vypočuj si podcast, rozhlasovú reláciu. Nie je to stratený čas. Nesnaž sa informácie nasilu vtesnať do hlavy, skús problematiku pochopiť. Neuč sa z „výcucu z výcucov”, skús si naštudovať čo najviac zo súvislých textov.

dead
Zlé študijné návyky vedú aj k takýmto stavom

Dobrá správa je, že musíš aj oddychovať, a to naozaj kvalitne a aktívne! Nájdi si aktivitu čo najviac nesúvisiacu s učením, najlepšie, ak je fyzická, a vykonávaj ju počas prestávok medzi učením. Rozdeľ si čas tak, aby si sa učil v nie príliš dlhých súvislých blokoch. Známou technikou na efektívnu deľbu času je technika pomodoro, ktorá organizuje čas do 25-minútových intervalov, ktoré by sa mal rozdeliť na 20-minútové učenie a 5 minút si nechať na prestávku.

Existuje veľké množstvo iných pomôcok. Na zapamätanie si tých „najnemožnejších“ dát je možné vyskúšať techniku pamäťových palácov, ktorej osvojenie si trvá pomerne dlho, ale po jej zvládnutí si v živote zapamätáš všetko, čo len budeš chcieť. Ak chceš zefektívniť písanie svojich poznámok a pamätať si viac, prečítaj si niečo viac o Cornellovom spôsobe poznámkovania.

Patrik Čigáš

Roztržitý puntičkár s citom pre nezvyčajné veci. Rozplývam sa v britskom humore, hľadajúc základnú otázku života, vesmíru a vôbec. Často sa venčím na čerstvom vzduchu v pekných pozostatkoch slovenských lesov. No a popritom všetkom píšem, aby som nezabudol čo sa vlastne stalo. Moja pozornosť pritom smeruje hlavne na knihy, vychytávky z internetu a zaujímavé kultúrne podujatia.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *