Neoslavujte Valentín len ako sviatok zaľúbených

Láska je láska, nielen v deň, keď oslavuje meniny Valentín

(Foto: magazin.pluska.sk)

Začneme štatistickým okienkom, nech nemáte pocit, že tento článok bude sladký ako sám Valentín. Štatistiky hovoria, že na svete je o čosi viac mužov ako žien. Tento stav pretrváva od roku 1960. Rozdiel je však minimálny – na 100 žien pripadá 101,7 mužov. *rehotajúci sa emotikon

Nezabudnime však na politikmi niekoľkomesačne omieľanú tému. Nie všetky ženy sa rozhodnú pre muža, a nie všetci muži pre ženy. Takže tieto štatistiky sú ako úvod fajn, ale ako odrazový mostík nepoužiteľné.

Prečo oslavovať len lásku dvoch zaľúbencov?

A tu sa dostávam k myšlienke, prečo sme si vôbec vyčlenili tento deň na oslavu lásky medzi dvoma ľuďmi ľúbostného vzťahu? Láska má predsa toľko podôb. Nájdete ju doma v rodine, v škole medzi kamarátmi, možno aj v práci, ak ste dobrý kolektív. Prečo znepríjemňovať tento deň ľuďom, ktorí to svoje ľúbostné nenašli, alebo stratili, keď si miesto toho môžeme všetci v tento deň uvedomiť, čo máme a možno poďakovať? Byť vďační za láskavých rodičov, za kamarátov, ktorým voláme, keď je nám najhoršie, za učiteľov a učiteľky, ktorí sa nám venujú takmer tretinu nášho života. Našim starým rodičom za ich nekonečnú lásku, aj keď už našej dobe možno nerozumejú, ale kvôli nám sa snažia porozumieť.

Martinusáci v prešovskom Novume nezabúdajú ani na tých, ktorí Valentín oslavujú v duchu sebalásky. (Foto: Nicol Marcinková)

Tešte sa aj zo svojich ľúbostných lások, ale nerobte z nich 14. februára prioritu

(Foto: Nicol Marcinková)

Nevravím, že osláviť Valentína so svojou kočkou alebo kočkošom je niečo zlé. To vôbec nie. Oslávte to, ale nezabúdajte oslavovať aj iných, ktorí tu pre vás sú 24/7, a napokon lásku si dokazujte celoročne, nielen v jeden deň roka, keď si to spoločnosť tak ozrejmila. Vaša fotka a desiatky srdiečok v popise sú jednoducho klišé, nad ktorým sa mi vždy pozastavoval, a aj bude, rozum.

Sviatky som kedysi milovala. Či to boli Vianoce, Valentín, Veľká noc, a myslím, že tých na V už viac ani len nie je. Vekom však človek príde na to, že dôležitejšie ako nápis Vianoce v kalendári a dovolenka v práci sú ľudia, s ktorými ich trávite. Len ľudia okolo vás dokážu sviatku dať hodnotu. Mala som sviatky krásne aj menej pekné, ale každý nový rok je príležitosťou nájsť si ľudí okolo seba, ktorí tomu vášmu sviatočnému dňu dajú svoje čaro. Niekedy sa možno vaše očakávania nestretnú s realitou. Niekedy si budete priať, aby žiaden sviatok neexistoval. A predsa si raz nájdete niekoho, s kým to bude dávať zmysel ako nikdy predtým. Možno raz prídete na to, že jediná osoba, ktorú v ten deň potrebujete, ste vy sami. #sebaláska

Ja síce paradoxne dnes oslávim Valentín s niekým, koho mám úprimne rada, ale nezabúdam na tie Valentíny predtým, ktoré som považovala za viac ako smutné. Preto dnes ozrejmím aj ľuďom okolo seba, že ich mám rada, všetkých, ktorých láska sa mi dostávala pred 14. februárom, a bude (dúfam) aj po ňom.

Krásny Valentín kamoši!

Nicol Marcinková

Bývalá hráčka volejbalu, ktorému do dnešného dňa patrí jej srdce. Veľká milovníčka zvierat (hlavne psíkov a potkaníkov -áno aj potkan je domáce zvieratko). Večná nositeľka dobrej nálady, širokého úsmevu a vtípkov, ktorými baví široké spektrum ľudí. Bývalá študentka UCM, pretože UNIPO je viac ako vzdelanie.