Kultúra

Niečo o Oscaroch

Tento rok prebehlo už 88. odovzdávanie Oscarov (Foto: screencraft.org)

V noci z 28. na 29. februára ľudia po celom svete sledovali na internete a v televízii osemdesiate ôsme odovzdávanie Oscarov a s napätím vyčkávali na vyhlásenie jeho nových držiteľov. Udeľovanie Oscarov je jedna z najvýznamnejších filmových ceremónií a je známa takmer každému, či je filmový priaznivec, alebo nie. Nie každý však pozná jej históriu. Ako a kedy vlastne táto udalosť vznikla?

V roku 1927 bola založená Akadémia filmových umení a vied (angl. Academy of Motion Picture Arts and Science). Jej zakladateľom bol riaditeľ filmového štúdia MGM, Louis B. Mayer, a s ním ďalších tridsaťpäť filmárov, ktorých cieľom bolo zvyšovanie kvality kinematografie. Hneď pri vzniku firmy vznikol aj nápad udeľovať filmovým tvorcom Cenu akadémie, ľudovo nazývanú Oscar. Soška má podobu rytiera držiaceho meč a stojaceho na cievke filmového pásu s piatimi kruhmi. Tie predstavujú päť pôvodných profesijných sekcií Akadémie filmových umení a vied – hercov, režisérov, producentov, technikov a scenáristov.

Louis B. Mayer je jedným zo zakladateľov Akadémie filmových umení a vied (Foto: biography.com)
Louis B. Mayer je jedným zo zakladateľov Akadémie filmových umení a vied (Foto: biography.com)

Síce bol Oscar už na svete, k jeho prvému odovzdávaniu došlo až dva roky po jeho vzniku. 16. mája 1929sa najvýznamnejší predstavitelia vtedajšej kinematografie zišli v hoteli Roosevelt v Hollywoode, kde si medzi sebou odovzdali prvé pozlátené Oscary. Prvé odovzdávanie nebolo sledované verejnosťou, tá oň nejavila veľký záujem. Výhercovia sošiek boli dokonca oznámení už tri mesiace pred oficiálnym odovzdávaním ceny. Počas prvého ročníka sa ohodnocovala práca filmárov len v dvanástich kategóriách: film, réžia, herec a herečka v hlavnej úlohe, scenár podľa predlohy, námet, pôvodný námet, kamera, umelecká produkcia, výprava, technické efekty a osobitná cena. V prvom ročníku odovzdávania Oscarov bol osobitnou cenou ocenený Charlie Chaplin.

K prvému odovzdávaniu tohto významného ocenenia došlo v roku 1929 (Foto: beard.sk)
K prvému odovzdávaniu tohto významného ocenenia došlo v roku 1929 (Foto: beard.sk)

S postupným vývojom kinematografie sa rozšíril aj počet kategórií, ktoré mohli byť Oscarom ocenené.Najprv pribudla cena za najlepší zvuk, potom za najlepší kreslený film, krátky film, hudbu, skladbu, vedľajšie úlohy a tak ďalej. Od roku 1929 sa počet oceňovaných kategórií rapídne zvýšil a na tohtoročnom 88. ročníku odovzdávania Oscarov Akadémia filmových umení a vied udeľovala ocenenie dvadsiatim piatim kategóriám.

Oscar je jedno z najväčších ocenení, aké môže filmový tvorca získať, a väčšina držiteľov sa takejto pocte veľmi potešila. Avšak nie každý filmový tvorca jasal nadšením, keď bol nominovaný na Oscara a ani po tom, čo toto ocenenie získal. Woody Allen, americký režisér, scenárista a herec, bol nominovaný na Oscara dvadsaťtrikrát, z čoho ocenenie získal štyrikrát. No na odovzdávanie Oscarov nechodí. Nie je členom Akadémie filmových umení a vied, tejto ceremónii sa rázne vyhýba a dokonca údajne zaplatil akadémii, aby ho na členstvo v nej prestali lákať. Aj napriek neustálemu odmietaniu účasti na odovzdávaní Oscarov sa tam raz objavil, a to v roku 2002, pár mesiacov po teroristických útokoch v jeho milovanom New Yorku. Na odovzdávaní uvádzal filmové ukážky o tomto meste.

Woody Allen je jedným z najvýznamnejších filmových tvorcov, ktorí odmietajú účasť na odovzdávaní Oscarov (Foto: feelgrafix.xom)
Woody Allen je jedným z najvýznamnejších filmových tvorcov, ktorí odmietajú účasť na odovzdávaní Oscarov (Foto: feelgrafix.xom)

Ďalším známym tvorcom, ktorý Oscara odmietol, bol herec Marlon Brando. Jednou z jeho najznámejších rolí bolo stvárnenie mafiánskeho bossa Dona Vita Corleoneho, za čo si vyslúžil už šiestu nomináciu na Oscara. Keď herečka Liv Ullmannová vyhlásila Branda za držiteľa ocenenia za jeho výkon vo filme Krstný otec, na pódium namiesto Marlona Branda vystúpila zástupkyňa domorodého indiánskeho kmeňa a herečka Sacheen Littlefeatherová. Týmto chcel Brando upozorniť na zlú situáciu domorodých indiánov v Spojených štátoch a zároveň verejne vyjadriť svoje pohŕdanie slávou a oceneniami.

Marlon Brando odmietol Oscara za svoju najvýznamnejšiu filmovú úlohu (Foto: biography.com)
Marlon Brando odmietol Oscara za svoju najvýznamnejšiu filmovú úlohu (Foto: biography.com)

Držiteľov Oscarov sú stovky a medzi nimi si určite každý nájde tvorcu, ktorého osobne preferuje. Postupom rokov sa udalosť, odohrávajúca sa spočiatku len v uzavretej spoločnosti, usadila v povedomí širokej verejnosti a je hlavnou témou mnohých diskusií. Verejnosť predovšetkým prostredníctvom internetu vyjadruje svoje názory na nominované filmové osobnosti na Oscara a z roka na rok sú tieto diskusie čoraz horlivejšie. Ak by to záležalo na vás, komu zo súčasných filmových tvorcov by ste odovzdali Oscara? Podeľte sa s vašimi návrhmi a názormi aj s nami. 🙂 

Marcel Kušnír

Verný filmový fanúšik. Tento fenomén sa ma drží už nespočetne veľa rokov a preto aj väčšinu svojich článkov venujem filmovej téme. Okrem filmov som veľkým milovníkom hudby a literatúry. V obľube mám hlavne thrillery (čo platí aj pre knihy aj pre filmy). Preferujem rockovú a metalovú hudbu, no taktiež si veľmi rád vypočujem filmové soundtracky. Voľné chvíle si rád spríjemním dobrým filmom alebo knihou.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *