Spravodajstvo

Niekde musíš začať: Zapoj sa do súťaže Medziriadky 2018

Medziriadky sú literárna súťaž pre začínajúcich autorov. (Foto: pexels.com)

Baví ťa písanie? Si začínajúci autor, ktorého tvorba ostáva skrytá na dne zásuvky? Tak neváhaj, vytiahni svoje texty a pošli ich do súťaže Medziriadky do 30. marca 2018.

Medziriadky sú jedinečnou literárnou súťažou. „Medziriadky sú literárny projekt, ktorý sa skladá z troch častí – z literárnej súťaže, letného workshopu a autorských čítaní,“ uviedla organizátorka súťaže, Katarína Vargová. Tohtoročný, v poradí už deviaty ročník súťaže bol vyhlásený 7. februára 2018. Uzávierka je stanovená na 30. marca 2018. Do súťaže sa môžu zapojiť autori do 26 rokov. „Cieľom Medziriadkov je ponúknuť priestor mladým autorom od 10 do 26 rokov na rozvíjanie ich talentu, konfrontáciu s odborníkmi a rovesníkmi a prezentáciu ich tvorby, dodala Vargová.

Ako sa môžeš zapojiť?

Súťaž je hodnotená anonymne a prihlásiť sa do nej môžeš s poéziou, prózou alebo dramatickým textom (divadelná alebo rozhlasová hra, prípadne filmový scenár). Príspevky poslané do súťaže nesmú byť do dňa uzávierky nikde publikované, resp. ocenené na inej literárnej súťaži. Kategórie poézia a próza sú rozdelené na žiakov základnej, strednej a vysokej školy a na mládež do 26 rokov. Dramatický text je hodnotený bez vekového členenia.

Prihlásené texty musia byť napísané v slovenskom jazyku. Pri poézii ide o 3 – 5 básní, pri próze o max. 3 texty v rozsahu 10 normostrán (1 normostrana = 1800 znakov vrátane medzier, Times New Roman/Arial, dvojité riadkovanie). Dramatický text nemá žiadne obmedzenia.

Pred odoslaním súťažného príspevku je potrebné vyplniť online prihlášku na stránke www.medziriadky.sk/prihlaska/. Texty posielajte na sutaz@medziriadky.sk vo formáte DOC alebo DOCX a pomenujte ich svojim vlastným menom. Príspevky viacerých účastníkov posielajte v osobitných súboroch. Prijatie textov bude potvrdené spätným e-mailom do piatich dní. V opačnom prípade kontaktujte organizátorov. Komunikácia medzi organizátormi a súťažiacimi prebieha pomocou e-mailov, preto svedomito uvádzajte e-mail účastníka. Zaslaním príspevku dáva autor organizátorom súhlas na jeho uverejnenie v médiách, na stránke a v zborníku súťaže.

Deadline na prihlásenie je 30. marec.
Deadline na prihlásenie je 30. marec

Prečo sa zapojiť

Podľa slov Kataríny Vargovej sa do Medziriadkov „každoročne prihlási cca 300 mladých autorov s viac ako 600 textami. Z nich sa vyberie päťdesiat autorov, ktorí budú pozvaní na literárny workshop. Tam absolvujú rozbory tvorby, prednášky, tvorivé dielne či stretnutia so spisovateľmi.

Zaslanie pozvánok oceneným autorom prebehne najneskôr do 10. 7. 2018. Workshop, na ktorom sa vyhlásia výsledky, sa uskutoční 24. – 30. augusta 2018 v rekreačnom areáli Duchonka.

Tohtoročnú porotu tvoria spisovatelia, literárni kritici a pedagógovia – Marta Součková, Mária Ferenčuhová, Mária Modrovich, Mária Klapáková, Eva Kollárová, Mathej Thomka, Petr Borkovec a Miro Dacho. Ako uviedla Katarína Vargová, „viacerým Medziriadkarom sa podarilo debutovať“ – ako napr. Soni Urikovej, Michalovi Tallovi, Nine Kollárovej, Petrovi Prokopcovi, Oľge Gluštíkovej či samotnej Kataríne Vargovej.

Medzi účastníkov Medziriadkov patrí aj Dávid Dziak z Prešovskej univerzity, ktorý hodnotí svoju účasť na súťaži veľmi pozitívne. „Medziriadky mi v prvom rade dali kvalitnú spätnú väzbu ohľadom mojej tvorby, zároveň som spoznal super kolektív a získal podnety a inšpirácie na ďalšie vlastné tvorenie.“

Ešte stále váhaš, či sa máš zapojiť? Nezabudni, že deadline je 30. marca. Píš, niekde začať musíš!

Natália Turcovská

Nový Redaktor

Tento profil slúži redaktorom začínajúcim na Unipo Presse. O to viac ich poteší Vaša spätná väzba. :)