Spravodajstvo

Pre niekoho si ten pravý

(Foto: unipo.sk)

Prešovská univerzita v Prešove v spolupráci s Národnou transfúznou stanicou organizuje Študentskú kvapku krvi s podtitulom: „Pre niekoho si ten pravý“. Študenti a zamestnanci PU sa tak môžu stať darcami krvi a pomôcť tým, ktorí to potrebujú. Akcia sa koná už 23. novembra v priestoroch bývalého Unipocentra, ktoré sa nachádza v budove starého internátu.

stiahnuť
Oficiálny plagát podujatia (Foto: unipo.sk)

Pre budúcich darcov je potrebné, aby boli dobre hydratovaní. Deň pred darcovstvom vypite minimálne 2 litre vody a ráno pred odberom minimálne pol litra tekutín (čierna káva je povolená, mimo povinných 500 ml tekutín). Na odber nechoďte nalačno! Večer pred odberom a taktiež ráno nejedzte tučné jedlá (syry, maslo, smotanu, mäsové výrobky, údeniny a pod.), vhodné sú ľahké sacharidové potraviny (napr. ovocie, zelenina, sucháre, netukové pečivo, džem). Pred odberom krvi nefajčite minimálne 6 hodín a nepite alkohol 12 až 14 hodín. Je vhodné, aby ste sa 24 hodín pred odberom vyhli priveľkej psychickej či fyzickej námahe (tréningy, návšteva posilňovne a pod.).

Ak máte v súvislosti s darovaním krvi aj iné otázky, navštívte túto webstránku. Na nej sa dozviete, prečo darovať krv, dočítate sa o správnej príprave na darovanie, o priebehu samotného darovania, ale nájdete tam napríklad aj povinný dotazník k darcovstvu krvi a všetky odpovede na vaše ostatné otázky.

Takže prekonajte svoj strach a príďte. Spolu pomôžeme! 🙂

Avatar

Michal Ivan

Píšem rád, nie však o sebe... Prajem príjemné čítanie našich článkov. ;-)

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *