Lifestyle

Nikto nedokáže odfotiť človeka tak dobre ako človek človeka

Neprestávajme fotiť (Foto: pexels.com)

Čo človeku dáva umenie? Dnes som sa opýtala dievčaťa v sebe a zistila som, že buď všetko, alebo nič. Čo nám dá fotografia? 

Ja som fotograf-neprofesionál, neviem to presne. No viem, že fotky zahŕňajú prelínanie vnútorného a vonkajšieho sveta. Život? Ukazujú život. Pri fotografii vždy zastane čas a vníma sa život. Obraz stojí, no počuť dych, počuť smiech, cítiť teplo, cítiť tep.

Čo nám dáva fotografia? „Mňa nepresvedčí nikto, že keď človek umrie, tak ostanú len fotky…“ povedal Igor Timko a zrejme aj on cítil, že sa všetko pomíňa, no fotky ostávajú. Ostávajú spomienky, nehne sa ani nádej, ktorú nesú. Niekto si raz spomenie, kde to bolo, kedy to bolo, prečo to bolo, aké to bolo. Niekto raz bude vedieť, že to bolo.

Ak chce mať banda modelov a modeliek peknú spomienku (Foto: Silvia Chomaničová)
Ak chce mať banda modelov a modeliek peknú spomienku (Foto: Silvia Chomaničová)

Nezabúdajme fotiť. Nedovoľme, aby čas odniesol spomienky niekam na sever a v zime do teplých krajín. Nechať si blúdiť hlavou myšlienky o tom, že nie som dosť fotogenický, ja nemám krivky modelky, teraz sa lesknem, každý sa pozerá, fotka bude lepšia bezo mňa… Prečo? Je tu niekto, kto rád stráca? Tak, ako milujeme svoje zážitky, milujme aj možnosť si na ne zaspomínať. Z času na čas si každý prezrie, čo skrývajú jeho albumy, i keď to dobre vie. Je to v nás. Sem tam nabehne úsmev, niekedy možno spontánny smiech, inokedy cítime v hrdle ten zvláštny pocit a na líci teplo sĺz. Často cítime, ako sa fotografia dotýka priamo nášho srdca. Nie vždy hodnotíme, či je to pozitívne alebo negatívne, pretože sme radi, že to je, a na inom nezáleží.

Na to, aby bola fotografia dobrá, stačí málo. Pokiaľ vás nezaujíma život, fotografovanie stráca na význame. Stačí radosť zo života. Tá sa zaobíde bez najnovšej zrkadlovky. Ani všetka technika neodčiní neschopnosť všímať si a vnímať. Zlá fotografia je zlé umelecké dielo. Nezáleží na prostriedku, ale na osobe, ktorá ho používa. Fotograf Eve Arnold raz povedal, že nemôžeme vytvoriť skvelé hudobné dielo či fotografiu, pokiaľ tam chýba čaro. A ako som už za ten svoj život zistila, čaro je v nás.

Fotograf obyčajný (Foto: Hugosfoto)
Fotograf obyčajný (Foto: Hugosfoto)

I keď sa naše výtvory nikde nevystavia a nikto nám za ne nezatlieska, možno finančne nepodporí a nedodá ten obľúbený pocit dôležitosti, neprestávajme fotiť. Zastavme čas. „Už viem, ako chutí večnosť,“ ale to je už iná pesnička.

Avatar

Simona Lazorová

Možnosť niečo vám napísať sa mi spája s lifestylom a hlavne módou. Pozrite
sa preto spolu so mnou na všetko, čo práve letí.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *