Kultúra

Nový film od Christophera Nolana je na ceste

Nolan po prvý raz natočí klasický historický film (Foto: rottentomatoes.com)

Christopher Nolan je pojem, ktorý je neodlučiteľnou súčasťou modernej kinematografie. Divákov ohromuje snímkami, ktorých scenáre vychádzajú vždy z jeho pera, pričom pri písaní väčšiny scenárov mu pomáha aj jeho brat Jonathan Nolan. Ten je ako spisovateľ pri písaní scenárov pre svojho brata veľkým prínosom. Práve jeho poviedka Memento bola predlohou pre rovnomenný film, ktorý dostal Nolana na filmové výslnie. Doteraz Nolanova kreatívna myseľ vypustila do sveta celkom desať snímok (vrátane jeho študentského filmu Doodlebug) a len prednedávnom sa potvrdilo, že natáčanie Nolanovho jedenásteho filmu sa pomaly začína. Do našich kín by sa mal dostať v júli roku 2017. Čo nám tentokrát prinesie režisér, ktorý raz točí dychberúce krimi trilery a o pár rokov nato jeho kamery po Gotham City naháňajú Batmana?

Najnovší projekt Chrisa Nolana nesie názov Dunkirk, a už ten naznačuje, odkiaľ vietor fúka. Ak očakávate príbeh žánrovo podobný Nolanovým najvýznamnejším filmom ako Memento, Počiatok alebo niečo na štýl trilógie o Batmanovi, nebudete potešení. Nolan vo svojom novom filme neprinesie žiadnych superhrdinov, ale vojakov. Na svoje si v lete 2017 prídu milovníci histórie. To je dosť prekvapivá zmena oproti Nolanovej doterajšej tvorbe (ak nerátame film Dokonalý trik, ktorý však nie je stopercentne založený na skutočných historických udalostiach), avšak už jeho posledný film Interstellar ukázal, aká je jeho tvorba rozsiahla a že sa ho len tak nedá zaškatuľkovať a zaradiť do konkrétneho žánru.

Mesto Dunkirk bolo evakuované len v priebehu niekoľkých dní (Foto: newsweek.com)
Mesto Dunkirk bolo evakuované len v priebehu niekoľkých dní (Foto: newsweek.com)

Aby sme zistili viac o Nolanovom pripravovanom filme, treba spomenúť trochu histórie. Dunkirk je mesto nachádzajúce sa vo Francúzsku, ktoré leží na hraniciach s Belgickom. Začiatkom mája roku 1940 zaútočila nemecká nacistická armáda proti Belgicku, Francúzsku a Holandsku. Nemecká agresívna ofenzíva ich už dvadsiateho mája priviedla k brehu kanála La Manche. Nemecké vojská zatlačili britských vojakov a spoločne s nimi aj časť francúzskej armády k mestu Dunkirk. Britská armáda bola v obkľúčení a odsúdená na zánik a jedinou možnosťou na záchranu bola rýchla evakuácia. Počas záchrannej operácie bolo evakuovaných približne 338 000 britských a francúzskych vojakov, a to len v priebehu 8 až 9 dní. Tejto udalosti sa prikladá veľká váha hlavne z toho dôvodu, že v oblasti mesta Dunkirk operovala v tom čase takmer celá britská armáda a jej zničenie by pre Britániu znamenalo definitívnu porážku.

Udalosť nesie veľký historický význam najmä pre Britániu, a keďže Nolan sa v nej narodil, nečudo, že si vybral práve túto historickú udalosť. Čo zatiaľ vieme o pripravovanom filme?

Vieme, že v decembri si Christopher Nolan odskočil do Francúzska na obhliadku okolia Dunkirku, a už táto informácia nám napovedá, že zelené alebo modré plátno bude opäť vylúčené z repertoáru Nolanovhoštábu. Každý znalec jeho tvorby vie, že je striktným zástancom čo najrealistickejšieho zobrazenia príbehu a zelené plátno požíva minimálne. Skladateľa hudby k filmu Dunkirk nebolo ťažké zohnať, tejto práce sa opäť ujal Hans Zimmer, jeden z najvýznamnejších hudobných skladateľov dnešnej doby, ktorý od filmu Batman začína z roku 2005 pracoval na každom Nolanovom filme.

Hans Zimmer sa už siedmykrát vracia k spolupráci s Christopherom Nolanom (Foto: rollingstone.com)
Hans Zimmer sa už siedmykrát vracia k spolupráci s Christopherom Nolanom (Foto: rollingstone.com)

Výber hercov ešte nie je úplný. Médiami však kolujú tri mená, o ktorých sa zdá, že sú viac-menej isté. Hlavnú úlohu si vo filme pravdepodobne zahrá Tom Hardy, ktorý sa tak objaví už v treťom Nolanovom filme. Najznámejšia je jeho úloha vo filme Návrat Temného rytiera, kde mu patrila rola „záporáka“ Banea. Ďalší obsadený do pripravovaného Nolanovho filmu je menej známy Mark Rylance, držiteľ Oscara za stvárnenie sovietskeho špióna vo filme Most špiónov. A doteraz potvrdenú trojicu uzatvára britský herec Kenneth Branagh. Tento Brit je ako režisér vo svete filmu známy adaptáciami Shakespearových diel, ale aj réžiou prvého Thora od Marvelu. Ako herca ho fanúšikovia Harryho Pottera poznajú z dielu Tajomná komnata, kde sa objavil v úlohe chvastúnskeho profesora Gilderoya Lockharta.

Tom Hardy (Foto: celebuzz.com)
dunkirk 05
Keneth Branagh (Foto: imdb.com)
dunkirk 06
Mark Rylance (Foto: standard.co.uk)

Doterajšie obsadenie vyzerá pestro a kvalitne. Informácie o tom, kto ďalší sa k štábu pridá, sú pre fanúšikov zatiaľ zahalené rúškom tajomstva, no na ďalšie informácie si určite nepočkáme dlho. Dúfajme, že Nolan ani tentoraz nesklame a na plátna nám v júli 2017 prinesie opäť kvalitný trhák.

 

Avatar

Marcel Kušnír

Verný filmový fanúšik. Tento fenomén sa ma drží už nespočetne veľa rokov a preto aj väčšinu svojich článkov venujem filmovej téme. Okrem filmov som veľkým milovníkom hudby a literatúry. V obľube mám hlavne thrillery (čo platí aj pre knihy aj pre filmy). Preferujem rockovú a metalovú hudbu, no taktiež si veľmi rád vypočujem filmové soundtracky. Voľné chvíle si rád spríjemním dobrým filmom alebo knihou.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *