Kultúra Spravodajstvo

O médiách a texte

(Foto: Sonja Tokárová)

O tom, že soľ je nad zlato, sme počuli už ako deti v známej rozprávke. Ale že nad zlato môžu byť aj médiá, sme sa dozvedeli až na medzinárodnej vedeckej konferencii Médiá a text 6. Okrem toho, že sa tentoraz konala vo výnimočných priestoroch, bola tiež obohacujúcou pre všetkých prítomných.  V tomto článku sa s vami podelíme o postrehy, ale aj o fotografie zo šiesteho pokračovania medzinárodnej vedeckej konferencie Médiá a text.

Zrekonštruované priestory skladu soli prešovského Solivaru sa stali v dňoch 22. a 23. septembra 2016 miestom konania medzinárodnej vedeckej konferencie s názvom Médiá a text. Šlo o šiestu konferenciu tohto druhu, ktorú organizovala Katedra komunikačných a mediálnych štúdií Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity. Tohtoročná konferencia bola obzvlášť výnimočná hneď z dvoch dôvodov. Tým prvým bolo netradičné miesto jej konania, ktoré bolo pre prítomných príjemnou zmenou. A tým druhým, o čosi významnejším dôvodom, bolo blížiace sa 20. výročie vzniku (mas)mediálnych štúdií na Prešovskej univerzite, ktorý sa datuje od roku 1997.

Zúčastnili sa pedagógovia, ale aj študenti

Vo štvrtok 22. septembra o 8.30 sa vedecká konferencia Médiá a text 6 začala prezentáciou jej účastníkov. Medzi prítomnými boli predovšetkým významní predstavitelia programu mediálne štúdiá Prešovskej univerzity, samotní zakladatelia tohto študijného programu (prof. J. Sabol a prof. D. Slančová), tiež odborníci v oblasti médií, ale aj slovenského jazyka, štylistiky či lingvistiky. Okrem pedagógov sa na vedeckej konferencii prezentovali aj študenti mediálnych štúdií, ktorí zastupovali všetky univerzitné médiá, teda televíziu Mediálka, internátne rádio PaF či univerzitný časopis Unipo Press. 🙂 Zastúpenie médií na konferencii bolo rôznorodé, čím študenti mediálnych štúdií ukázali, že zvolenému odboru sa snažia venovať aj v praktickej rovine.

Okrem prednášok aj prehliadka múzea

O deviatej hodine bola medzinárodná vedecká konferencia Médiá a text 6 oficiálne otvorená príhovorom vedúceho Katedry komunikačných a mediálnych štúdií, Michalom Bočákom. Ako jeden zo zakladateľov masmediálnych štúdií (pozn. red.: dnes už mediálne štúdiá) po ňom dostal úvodné slovo aj Juraj Rusnák. Počas dvoch dní sa vystriedalo 33 prednášajúcich, ktorí prezentovali svoje príspevky na rôzne témy najmä z mediálnej a lingvistickej oblasti. Okrem predstaviteľov Prešovskej univerzity sa na konferencii zúčastnili aj vyučujúci z iných univerzít, napríklad z Rzeszówa, z Košíc, z Nitry či z Trnavy. Osviežením a prestávkou medzi prednáškami a diskusiami bola aj prehliadka múzea s expozíciou Dejiny ťažby a výroby soli v Solivare. Pozornosť účastníkov konferencie o médiách a texte patrila v závere podujatia televíznej reportáži študentov z TV Mediálka, ktorá priniesla sumár z oboch konferenčných dní a priblížila atmosféru s prianím ďalších vydarených konferencií Katedry komunikačných a mediálnych štúdií.

Pozrite si fotogalériu nižšie i ilustračné video zo šiesteho ročníka konferencie Médiá a text:

Tento článok vznikol v spolupráci so Sonjou Tokárovou.

Avatar

Dominika Sedláková

Študujem, čítam, píšem, hľadám, zisťujem, zaujímam sa..Rada sa s čitateľmi podelím o rôzne zaujímavé podujatia, rozhovory či o všeličo, čo mi cestou "len tak brnklo do nosa" :)

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *