Kultúra

Október u Záborského – pripravte sa na premiéru z čias Československa i divácky obľúbené inscenácie

Foto: DJZ/René Miko

Rovnako ako študentom, tak aj hercom prešovského Divadla Jonáša Záborského sa skončili prázdniny. Po dvojmesačnej odmlke DJZ v septembri opäť otvorilo svoje brány milovníkom divadla. V nadväznosti na predchádzajúcu rubriku „Čo je nové u Záborského“ vám prinášame prehľad mesačného programu na október. Nájdete v ňom stálice divadelného repertoáru v podobe starších hier aj premiéru novej inscenácie.

Október prinesie prvú premiéru sezóny

Koncom októbra DJZ pripravuje svetovú premiéru novej divadelnej hry – V dobrom aj v zlom – od autora Jána Skálu. Pôvodnú slovenskú inscenáciu režírovala Alena Lelková, ktorá má vo svojom porfóliu dramatizáciu množstva literárnych diel. Pripravovaná inscenácia je venovaná problematike neľahkého postavenia prvých dám i žien vo všeobecnosti. Vsadená je do drsného obdobia vzniku Československa, pričom hra je uvádzaná pri príležitosti 100. výročia jeho vzniku. Svetovú premiéru bude mať 28. októbra v Historickej budove.

Úspešné hry z minulých sezón

V októbri DJZ už tradične predstaví aj divácky obľúbené predstavenia z predchádzajúcich sezón. Pre mnohých však možno bude novinkou inscenácia Veselé panie z Windsoru, ktorá mala premiéru 22. júna, teda na konci divadelnej sezóny 2017/2018. Ak ste si ju nestihli pozrieť v júni, príležitosť vám ponúkajú nasledujúce mesiace. Známe dielo Williama Shakespeara pre dosky DJZ zrežírovala Mariana Luteránová. Hra rozpráva príbeh legendárneho rytiera Johna Falstaffa, ktorý sa snaží za každú cenu získať srdcia dvoch vydatých žien. Na doskách ju herci predstavia už 1. októbra.

Shakespearova hra na doskách DJZ (Foto: DJZ/René Miko)

Čo sa týka ďalších hier z repertoáru, október bude patriť tiež Saturninovi, dramatizácii komediálneho románu Zdenka Jitorku. Príbeh dôvtipného sluhu, ktorý prevezme kontrolu nad životom svojho pána, DJZ predstaví 3. októbra. Na javisku opäť ožijú aj ďalšie hry zinscenované na základe literárnych diel – Revízor Ženba od Nikolaja Vasilieviča Gogoľa, či sfilmovaný Obchod na korze od autora Ladislava Grosmana.

Študentské peňaženky poteší inscenácia o neľahkom živote ženských legiend nemého filmu s názvom Nemé kráľovné. Autorka Iveta Horváthová pri tvorbe tejto divadelnej fikcie využila bohaté historické materiály, pričom viaceré autentické zábery divák sleduje aj počas predstavenia. S ISIC zľavou vo výške 50 % si túto hru môžete pozrieť 11. októbra v Historickej budove.

Tvorcovia využili autentické filmové zábery (Foto: DJZ/René Miko)

Ak ste ešte nevideli pôvodný slovenský muzikál inšpirovaný životom zbojníka – Nikola Šuhaj – napraviť to môžete 5. a 19. októbra. Okrem toho odporúčame aj predstavenia Kati (17. 10.) či Trón milosrdenstva (25. 10.), v ktorých prešovskí herci podávajú vynikajúce výkony.

Október v prešovskom DJZ je teda skutočne bohatý. Ak by sme už väčšinu predstavení nenavštívili, nevedeli by sme si vybrať. Napíšte nám do komentára, ktorá zo spomenutých hier vás zaujala najviac. 😊

Avatar

Legenda hovorí, že sa dokáže premeniť z Evil Queen na SnowWhite - záleží od množstva kofeínu v krvi. Miluje kvety, kávu, bylinkové čaje a všetky knihy na svete, no najviac sa jej zrýchli tep pri severských kriminálkach. Taktiež zbožňuje predstavu, že jedného dňa svoju milovanú Škandináviu aj navštívi. U ľudí nenávidí aroganciu a nedostatok sebareflexie.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *