Kultúra Spravodajstvo

Pán rektor, ďakujeme!

(Foto: Pavol Kušnír)

Bežná rutina bežného dňa narušená vibrovaním telefónu. To vie vždy vytrhnúť zo zamyslenia, nech je to kdekoľvek. Otázky sa razom prevalia a zahmlia myslenie. Je to od kuriéra, žeby nová zásielka kníh bola na ceste? Možno zľavy na PlayStation store alebo posunutý termín skúšky. Alebo pozvanie na obed od rektora Prešovskej univerzity.

„Vážení zástupcovia našich univerzitných médií, milí moji priatelia, v mene pána rektora by som Vás chcela čo najsrdečnejšie pozvať na novoročný obed s pánom rektorom prof. Kónyom, ktorý sa bude konať 24. 1. 2017 o 13.00 hod. v reštaurácii Átrium na Floriánovej ulici v Prešove.“ Poteší. Možno by ste čakali v tomto článku veľa informácií spravodajského charakteru, ale mám lepší nápad. Rád by som zhodnotil gestá. Prvé je od pána rektora. Študentské médiá sú v očiach verejnosti, ale aj študentov, často považované za akoby nepodstatné, nehodné záujmu, nezodpovedné  a ľudia presviedčajú samých seba, že fungujú len tak. A fungujú? Som možno zaujatý, ale nefungujú. A teší ma, že aj pán rektor to vníma rovnako. Pozvanie na obed dostali študentské médiá Prešovskej univerzity a lokálne i celoplošné médiá na Slovensku. Sedeli sme vedľa „naozajstných novinárov. Viem, viem, sú to ľudia ako iní. Ale pýtali sa nás na názory, diskutovali s nami o politike, pán rektor nadhodil tému o odchode študentov zo Slovenska do zahraničia a čakal na naše reakcie. A oni nás počúvali, prikyvovali a my sme mali ten skvelý pocit, že niekto múdrejší, starší a s niekoľkonásobne väčšími skúsenosťami vníma naše názory ako relevantné. Druhé gesto je od prísediacich, ktorí nás považovali za rovnocenných partnerov v diskusii.

Pán rektor podišiel, podal ruku a poďakoval za to, že ste prijali pozvanie (Foto: Pavol Kušnír)
Pán rektor podišiel, podal ruku a poďakoval sa za to, že sme prijali pozvanie (Foto: Pavol Kušnír)

Tretie gesto je od Televízie Mediálka a Rádia PaF. Boli tam ich zástupcovia, sedeli sme pri sebe, lebo počiatočná ostýchavosť to tak chcela. Každý z nás zhodnotil to „svoje médium a pozorne sme počúvali plány kolegov so študentskými médiami.

20170124_145005
Mimo stola aj neformálne o tom, koľko skúšok nám ešte chýba (Foto: Pavol Kušnír)

Prísediaci pozorne načúvali a zhodnotili, že nie je nič lepšie ako začať pracovať v študentskom médiu a že sú radi za tieto možnosti budúcich novinárov. Aj my sme.

A načerpali sme veľa entuziazmu a síl. Potešilo nás, že vo veľkostnom rebríčku sa Prešovská univerzita dostala z 8. miesta na 3. miesto zo všetkých verejných vysokých škôl na Slovensku. „Uplynulý rok bol úspešný, jasným dôkazom čoho je fakt, že podľa nedávno zverejnených počtov študentov sme sa v jeseni 2016 stali treťou najväčšou a vôbec najväčšou mimobratislavskou vysokou školou na Slovensku. Je to zásluhou nás všetkých, pedagogických i nepedagogických zamestnancov aj študentov,“ takto zhodnotil rok 2016 rektor PU prof. Peter Kónya. A je toho viac. Rok 2016 priniesol univerzite aj podpísanie spolupráce s Karlovou univerzitou v Prahe. Prof. Tomáš Zima, rektor Karlovej univerzity v Prahe, vníma spoluprácu ako podstatnú a potrebnú pre rozvoj oboch univerzít na poli vedeckej činnosti: „Benefity vidím v tesnejšej spolupráci medzi vedeckými a pedagogickými tímami, spoluprácu v rámci programu Erasmus, ale tiež spoločné podávanie projektov v programe Vyšehradskej štvorky a európskych projektov programu Horizont 2020.“

20170124_145103
Selfie ako dôkaz študenta (Foto: Pavol Kušnír)

Slovami pána rektora: „Ak všetci študenti odídu študovať do zahraničia, kto zostane na Slovensku?“ A sú ozaj lepšie školy len o čosi viac na západ? A odchádzajú tí najlepší, najšikovnejší. Tri gestá, ktoré spríjemnili deň a dokázali pozdvihnúť sebavedomie študenta Prešovskej univerzity. Kedysi bolo študentstvo výsadou. Hádam sa to veľmi nezmenilo…

Zdroj: tlačová správa PU

Avatar

Pavol Kušnír

Hrdý geek. Milovník komiksového média, spoločenských hier, literatúry, filmov, seriálov a dostatku voľného času na všetko spomenuté :-). Študent mediálnych štúdií, ktorého najväčšou zábavou je jeho práca a jeho prácou je veľa zábavy. Zakladateľ webového magazínu o popkultúre, ktorého najväčším snom je vytvorenie vlastného komiksu a napísanie i natočenie seriálu.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *