Kultúra Spravodajstvo

PegasCon 2017 očami Unipo Pressu

Komiksy, komiksy, všade samé komiksy, chcú, aby som čítal (Foto: PoP-Cult Magazín)

Piaty ročník festivalu vedy a fantastiky v Prešove pre zmenu tentokrát trval až tri dni. Bohatý program pripravený pre všetkých nadšencov fantasy a sci-fi, rozdelený počas celého víkendu, bol skutočne zaujímavý, preto na tomto už tradičnom festivale nemohol chýbať ani časopis Unipo Press.

24. – 26. februára prebehol už piaty ročník obnoveného festivalu PegasCon. Tentokrát to znamenalo 3 dni úžasnej atmosféry, 8 rôznych workshopov, 28 prednášok a až 66 hodín programu prichystaného pre pokročilých geekov, ale rovnako aj pre začiatočníkov.

Ak aj vám zatiaľ veľa fantastika nehovorí, pod taktovkou troch organizátorov ste sa mohli pomocou rôznych workshopov a prednášok zoznámiť s týmto svetom. Hneď počas prvého dňa, teda v piatok podvečer, boli pripravené prednášky s lákavými názvami ako Úvod do komiksu pre nesmelých, kde ste sa mohli dozvedieť napríklad aj to, aký je rozdiel medzi komiksom a komixom či koľko ľudí a práce je za jedným výtlačkom – a vôbec, ako sa vo svete komiksov vyznať a kde začať, ak mám záujem?

prednáška_pc
Prednášalo sa aj o superhrdinoch (Foto: PoP-Cult Magazín)

Nasledovala prednáška, ktorá predstavovala krátky úvod do témy science-fiction prostredníctvom prehľadu a analýzy najväčších výtvorov na poli vedeckej fantastiky doteraz. Ktoré univerzá si od svojho vzniku až dodnes držia svoje pevné pozície medzi fanúšikmi? Obohacujúce najmä pre začínajúcich nadšencov.

Na svoje si prišli už počas prvého dňa aj fanúšikovia seriálu Stargate SG-1. Tento seriál slávi tohto roku už svoje 20. narodeniny, a aj práve preto ste mohli počas workshopu priložiť ruku k dielu a vlastnoručne tak vytvoriť Hviezdnu bránu, ktorá bola funkčne využitá v divadle v sobotu večer.

Geekovia, stánky, kde sa míňali peniaze a Stargate v pozadí. Čo viac si človek môže priať? (Foto: PoP-Cult Magazín)
Geekovia, stánky, v ktorých sa míňali peniaze a Stargate v pozadí. Čo viac si človek môže priať? (Foto: PoP-Cult Magazín)

Pre knihomoľov bol súčasťou PegasConu aj zaujímavý workshop, kde ste sa mohli naučiť viazať knihy. Čína, Kórea a Japonsko svoje knihy už dlho viažu. Základný typ si vyžaduje štyri diery a motúz. Na PegasCone však bola predstavená ozdobnejšia verzia, a tak ste si domov mohli odniesť vkusný notes či knižku do vrecka.

Ak ale nepatríte k najzručnejším, na PegasCone ste si mohli zakúpiť aj hotové darčekové predmety či rôzne produkty s motívmi vašich obľúbených hrdinov a postáv z populárnych seriálov. Nechýbalo ani oblečenie, figúrky, komiksy či knihy, o ktoré sa postarali ako stánky s obchodmi, tak aj vydavateľstvá.

Shut up and take my money! (Foto: PoP-Cult Magazín)

Alexander Schneider, ako jeden z troch organizátorov PegasConu, pre PoP-Cult magazín povedal:

„Nemám čas veľmi chodiť na prednášky, ale najviac sa mi páčili zákulisné rozhovory. Môžem sa tak rozprávať s priateľmi, ktorí majú rovnakú krvnú skupinu.“

A o to predsa ide. Stráviť čas s priateľmi, spoznať nových geekov s rovnakými záujmami, získať nové informácie a pritom sa skvelo zabaviť – napríklad aj širokou škálou spoločenských hier, ktoré boli voľne k dispozícii na požičanie. A hralo sa skutočne bujaro; akonáhle neboli dostupné stoly, návštevníci si vzali karimatky a posadali si na zem. Hralo sa aj na mikinách a svetroch, skrátka všade, kde sa dalo.

Hralo sa veľa a všade (Foto: PoP-Cult Magazín)

To všetko a ešte omnoho viac (pretože sa autentické nadšenie do článku nezmestí) ste zmeškali, ak vám ušiel piaty ročník PegasConu. Preto sa už teraz môžete spolu s UnipoPress tešiť na ďalší rok, ktorý bude znova o niečo lepší a bohatší. A ako dôkaz, že sme tam naozaj boli:

S členmi PoP-Cult Magazínu (Foto: PoP-Cult Magazín)

Študentka slovenského + anglického jazyka a literatúry. Práca v rôznych médiách (rádio, webmagazíny rôzneho druhu) ju priviedli aj k štúdiu mediálnych štúdií. Momentálne učí angličtinu a slovenčinu pre cudzincov, realizuje sa v Unipo Presse a často stráca čas na zákutiach internetu so smiešnymi videami psov.