Lifestyle Rozhovory Vlastná tvorba

Počuli ste už o štýlovom doplnku „harness“? Tento trendy kúsok oživí aj ten najjednoduchší outfit!

Jedinečné a štýlové „ozdobné popruhy“ – tzv. harness, môžeme pokojne zaradiť medzi bezkonkurenčne najoriginálnejšie módne doplnky 21. storočia. Že ste o nich ešte nepočuli? Tak je najvyšší čas to zmeniť! Dominika Prausová, zakladateľka trendy značky Smile for Summer, priniesla v júni tohto roku na trh tento jedinečný kúsok, ktorý sa okamžite začal rozpredávať ako „horúce rožky“. Ako jej však takáto myšlienka vôbec napadla? Dozviete sa v našom rozhovore.

(Foto: archív Dominiky Prausovej)

Chceš sa stať kráľovnou plesu, neprehliadnuteľnou mestskou ikonou alebo len jednoducho ozvláštniť svoj šatník niečím originálnym, moderným a vkusným? V tom prípade čítaj ďalej, pretože harness od Smile for summer sú pre teba totálnym #musthave kúskom!

Dominika, z tvojich vyblýskaných modelov naozaj nedokážem spustiť oči. Ale prezraď nám, prosím, ako máme tieto tvoje štýlové hand-made kúsky vlastne pomenovať?

Zatiaľ to má iba anglický názov „harness“, čo pochádza zo slovníka horolezcov. V slovenčine je ťažké nájsť výraz, ktorý by to presne vystihoval. Stretla som sa už s rôznymi prirovnaniami, ako napríklad šerpa, opasok, traky, vestička… Avšak ani jeden mi nepríde dostatočne presný a vystihujúci.

Ako si sa k výrobe niečoho takéhoto vôbec dostala?

Fúú, keď ja už ani presne neviem, kedy sa to celé začalo.  Keďže som dlhé roky v Londýne pracovala v oblasti módy, dokonca aj na manažérskych pozíciách vo viacerých luxusných butikoch, vždy som si hovorila, že už je toho dosť a nechcem sa niečím takýmto živiť do konca života. No ale vidíš, človek mieni a osud mení. Zrazu mi totiž v hlave skrsol tento nápad a bolo mi ľúto nevyužiť možnosti a kontakty, ktoré som za tie roky praxe v módnom priemysle nadobudla.

(Foto: archív Dominiky Prausovej)

Máš niečo z módnej oblasti aj vyštudované?

Nie, vôbec, v tomto som absolútny samouk. Mám vyštudovaný manažment, takže som si to vedela riadiť skôr z toho manažérskeho a distribútorského pohľadu. Keď som sa však chcela stať sama sebe pánom, musela som sa postupne naučiť aj šiť. Vďaka tomu som dnes úplne sebestačná na všetkých „stageoch“ svojej výroby. Zatiaľ síce vlastné vzory látok nenavrhujem a kupujem ich už ako hotový produkt, jedného dňa sa však možno pustím aj do toho.

Ako mohlo mladému dievčaťu, ako si ty, napadnúť pretvoriť úplne obyčajnú a ničím zaujímavú časť horolezeckého výstroja na trendy módny kúsok?

Veľmi veľa som cestovala a veľakrát natrafila na rôzne zaujímavé látky, vzory alebo kúsky, ktoré ma niečím oslovili. Nechcela som sa však púšťať do konfekčnej módy, ale skôr do niečoho univerzálneho, čo by sadlo každému – bez ohľadu na vek či typ postavy. Mojím cieľom bolo vytvoriť doplnok, ktorý dodá neprehliadnuteľný šmrnc aj tomu najjednoduchšiemu outfitu.

(Foto: archív Dominiky Prausovej)

Kto tvoje modely navrhuje a šije?

No ja sama (smiech). Potrpím si najmä na kvalitné materiály, ktoré nakupujem predovšetkým v Indii, Dubaji, Japonsku, ale aj Slovensku či v Poľsku.

Približne ako dlho trvá výroba jedného kúsku?

Od 50 minút do 2-3 hodín. Závisí to najmä od toho, ako veľmi sa s tým potrebujem (a chcem) vyhrať.

Wow, tak to si naozaj teda multitalentovaná žena! Ako to všetko stíhaš?

Mám obrovské šťastie, že mám mladšiu sestru, ktorá ma veľmi dobre pozná a so všetkým mi ochotne pomáha. Som naozaj veľmi rada, že ju mám. Celkovo som mala neskutočné šťastie na ľudí okolo seba a za to každý deň ďakujem.

(Foto: Eva Jonisová)

Čím sa pri navrhovaní nových modelov inšpiruješ?

Všeličím, čo ma osloví. Veľa inšpirácie získavam aj pri cestovaní. Obdivujem pestrofarebné indické látky a som doslova fascinovaná ich sárí, svadobnými šatami, popretkávanými luxusnými niťami a „prečačkanými“ výraznými ozdobami. V podobnom duchu tvorím aj svoje modely.

Na čo sa môžeme tešiť v tvojej novej kolekcii?

Novinkou v mojej kolekcii budú luxusné kimoná z rôznych kvalitných materiálov, najmä v bláznivých farbách a extravagantných vzoroch. Pretože ja som toho názoru, že obyčajné všedné veci nájdeme na každom rohu, preto skôr inklinujem k niečomu výraznému a nezvyčajnému. Chcela by som vytvoriť kapsulovú kolekciu, ktorá sa bude hodiť ku kúskom, ktoré už vo svojej ponuke mám. No a do budúcna mám sen vytvoriť aj vlastnú plavkovú kolekciu. Chcem si však zachovať svoj „rukopis“ a do všetkých svojich kúskov zakomponovať luxusné čipky a krajky.

(Foto: archív Dominiky Prausovej)

Mohla by si, prosím ťa, nám aj našim čitateľkám poradiť, na aké príležitosti sú tvoje harness najvhodnejšie a s čím je najlepšie ich kombinovať?

Popravde, ja to nosím s hocičím. Naozaj je to veľmi individuálne. Ja som napríklad ten typ, čo skôr nosí sukne a šaty a dokombinuje to s nimi, veľa mojich kamarátok a zákazníčok to však najradšej dolaďuje s obyčajnou bielou blúzkou a úzkymi nohavicami. Fantázii sa medze nekladú.

(Foto: archív Dominiky Prausovej)

Máš niekde vo svete konkurenciu?

Možno niekde nejaká podobná obdoba existuje, ale vzhľadom na materiál, štýl, prevedenie a funkčnosť som zatiaľ jediná svojho druhu. 😊

Všimli sme si, že každý z tvojich kúskov má špeciálny názov. Podľa čoho ich pomenovávaš?

Podľa svojich kamarátok (smiech). Pretože ony ma v mnohých veciach inšpirovali a neskutočne mi pomohli, práve preto som svoju kolekciu venovala im. Každý kúsok som im ušila presne na mieru – podľa toho, aké farby či vzory majú rady.

(Foto: archív Dominiky Prausovej)

Plánuješ do svojich kúskov zakomponovať aj nejaké ľudové motívy či folklórne vzory zo Slovenska?

Mmmm, zatiaľ som to nezvažovala, keďže si dávam záležať na tom, aby moje harness boli vyrobené z unikátnych a luxusných materiálov, ktoré sa nedajú len tak ľahko kúpiť. A keby tieto výšivky boli dostupné v ktorejkoľvek galantérii, už by to nebolo pre ľudí zaujímavé.

Chcela by si si niekedy otvoriť aj vlastný kamenný obchod?

Fú, to už je naozaj hudba budúcnosti. Možno by som pouvažovala nad nejakými „pop up stores“, napríklad aj niekde tu v Bratislave, zatiaľ mi však vyhovuje predaj formou e-shopu, keďže veľké množstvo mojich výrobkov putuje do zahraničia. Taktiež nechcem, aby sa z toho stala nejaká masová výroba, preto aj z niektorých modelov vyrábam maximálne 3 kusy. Tak sa vám teda nemôže nikdy stať, že by ste na ulici stretli kopec rovnako oblečených ľudí. A presne to chcem – vyniknúť a spraviť ľudí výnimočnými.

Avatar

Dominika Bleščáková

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *