Kultúra

Podujatia na týždeň 17. 4. – 23. 4.

17. 4. (pondelok)

Podujatie: Alternatiwave; Wave Klub: 21.00

Amigo, Penci a Surreal vás všetkých pozývajú na indie párty Alternatiwave ktorá prináša to najlepšie na nezávislej scéne. Na veľkonočnom vydaní v rámci indie a elektroniky budete počuť aj tvorbu kapiel ako Billy Barman, Bad Karma Boy či Tame Impala.

18. 4. (utorok)

Premietanie: Kino POCITY: Diera v hlave; Libresso: 19.00

Slovensko-český koprodukčný film A Hole in the Head v réžii Roberta Kirchhoffa rozpráva príbeh o tragédii Rómov a Sinti v druhej svetovej vojne, pretože sa nikdy a nikde príliš o nich nehovorilo. Boli vraždení v desiatkach, stovkách, tisícoch. Na okrajoch masových hrobov, v koncentračných táboroch, pri cestách, puškami, kladivami alebo plynom. Mlčalo sa o nich, lebo dlhé roky boli a sú na spoločenskom okraji. Prežili, no každý z nich má svoju pamäť a jazvu ako dôkaz. Dnes, keď sa náš svet opäť fašizuje, sú jednými z posledných svedkov holokaustu. Žijú s dierou v hlave ako s pečaťou, znamením z minulosti.

Podujatie: Husle  baladické témy v transžánrových spracovaniach; Viola: 19.00

Srdečne pozývame na 1. ročník prehliadky súčasnej hudobnej tvorby, ktorý sa bude konať v priestoroch Literárnej kaviarne VIOLA v Prešove. Zámerom prehliadky je predstaviť v rámci série štyroch koncertov vždy jeden hudobný nástroj v kontextoch sólovej a komornej hry. 18. 4. prinesieme ďalšiu zaujímavú tému Husle – baladické témy v transžánrových spracovaniach.

Divadlo: Divadelný kabinet východňara; Wave Klub: 19.00

Divadelné predstavenie Nebo nad minulosťou

19. 4. (streda)

Koncert: JAM SESSION VOL. IX.; Christiania: 20.00

Obľúbené stretnutie nielen prešovských muzikantov okolo kapely N3O Akustika a ich hudobných hostí. Jedinečná príležitosť zabaviť si aj sa zabaviť.

Podujatie: Ján Sudzina o projekte HEVHETIA; Viola: 19.00

Prezentácia hudobného vydavateľstva.

Podujatie: Silné reči; Wave Klub: 19.00

Sedíš doma, klikáš striedavo do telefónu a do noutbúčiku, posielaš snepčetíky a od rána si sa neosprchoval? Možno je najvyšší čas pozrieť sa realite do očí, použiť mydlo, deodorant, voňavku z Veľkej noci a vyraziť do ulíc! Poď si užiť stretko s kamošmi, a to najlepšie zo súčasnej slovenskej stand-up comedy na Silne Vybeeranej Tour!

20. 4. (štvrtok)

Podujatie: Eco beauty; Libresso: 17.30

Beseda o ekologickej kozmetike a aktuálnych trendoch.

Podujatie: Dedina mestu; Viola: 18.00

1. časť cyklu o zvykoch a tradíciách Rusínov žijúcich v Levočských vrchoch.

Kvíz: Pub Quiz; Wave Klub: 20.00

Ďalšie pokračovanie úspešného kvízového večera.

Vernisáž: KAROL STOLLMANN  ICEBREAKERS; Christiania: 17.30

Fotografická sonda do skupiny ľudí vyznávajúcich aktívny životný štýl za účelom celkového zlepšenia fyzickej kondície ich organizmu. Títo ľudia popri behu a posilňovaní využívajú v zimnom období ľadový kúpeľ s cieľom zlepšiť krvný obeh, pričom sa im v tele uvoľňujú hormóny šťastia  endorfíny. Ide o ukážku z rozpracovaného cyklu, autor na projekte stále pracuje. Fotograf, absolvent Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opave, žije a tvorí v Košiciach a okolí a tak ako aj William Eggleston verí, že kvalitná fotografia môže vzniknúť aj v blízkosti vášho domova.

Koncert: Chris Ellys a Millas Groove; Christiania: 20.30

Chris Ellys, mladý folkový interpret nominovaný na Radio_Head Awards v kategórii „Objav roka” vydal v októbri minulého roka EP s názvom „Lonely Tree”. Spoločne s ním vystúpi Millas Groove  bývalý frontman kapely Lublau, momentálne pôsobiaci ako sólo interpret.

21. 4. (piatok)

Koncert: No Brake; Wave Klub: 21.00

Krst 2. albumu indie-rockovej kapely.

Koncert: SATÉNOVÉ RUKY & VYDRAPENÁ BUŽÍRKA PUNK SYSTÉM; Christiania: 20.30

Jedinečný dvojkoncert dvoch originálnych hudobných zjavov na slovenskej hudobnej scéne.

22. 4. (sobota)

Podujatie: Statočný cínový vojačik; Viola: 16.00

Spevohra J. Hatríka na motívy rozprávky H. Ch. Andersena.

23. 4. (nedeľa)

Podujatie: Libresso & PoP-Cult Hraviareň #5; Libresso: 15.00

Všehochuť moderných spoločenských hier.

DJZ

Psie srdce; 19. 4. 2017

Lás-ka-nie; 20. 4. 2017 – Radošinské naivné divadlo, Bratislava

Eugen Onegin; 20. 4. 2017

Hostina dravcov; 21. 4. 2017

DAD

Posadnutí; 19. 4. 2017

Nebojsa; 20. 4. 2017

Zločin; 21. 4. 2017

Podvodníčky; 22. 4. 2017

Zlatý kľúčik; 23. 4. 2017

Program kina CINEMAX nájdete v tomto článku a aprílové novinky u Záborského tu.

Študentka slovenského + anglického jazyka a literatúry. Práca v rôznych médiách (rádio, webmagazíny rôzneho druhu) ju priviedli aj k štúdiu mediálnych štúdií. Momentálne učí angličtinu a slovenčinu pre cudzincov, realizuje sa v Unipo Presse a často stráca čas na zákutiach internetu so smiešnymi videami psov.