Kultúra

Podujatia na týždeň 2. 5. — 7. 5.

2. 5. (utorok)

Diskusia: Žmykáreň; Klub Wave: 19.00

Pozývame vás na nový diskusný formát, živý chat o spoločnosti s hosťami a moderátorom, protivným novinárom Michalom Frankom. Témou premiérového vydania sú okrajové športy. Hosťami budú Mária Sedláková, Miroslav Tverdík, Ingrid Kardoheli a ďalší. Extra sa môžete tešiť na ukážky Pole dance, Yawara Ju-Jitsu, Florbal a iné.

Kino Pocity: Nebo a ľad; Libresso: 19.00

Nebo a ľad (Le glace at le ciel, Francúzsko, 2015, far., 89 min, r. Luc Jacquet). Oscarový režisér Luc Jacquet (Putovanie tučniakov) v svojom novom celovečernom dokumente popisuje sériu dobrodružných ciest francúzskeho polárnika a vedca Clauda Loriusa za polárny kruh, ktoré viedli až k objaveniu a popísaniu javu, dnes dobre známeho ako globálne otepľovanie. Na príbehu odvážneho vedca a jeho prelomového objavu ukazuje režisér, aký dopad môže mať správanie človeka na budúcnosť našej planéty.

3. 5. (streda)

Výstava: Ffave/8 Borderline; Klub Wave: 19.00

Filozofická fakulta PU v Prešove, Katedra bioetiky UNESCO a Wave vás pozývajú na otvorenie putovnej výstavy fotografií Borderland o živote utečencov na macedónskych hraniciach. Vernisáž je spojená s prednáškou a diskusiou o etických a psychologických aspektoch života ľudí na úteku. Prednáška bude vedená Gabrielou Mikuláškovou z Inštitútu psychológie FF PU.

Cestovateľské kino: Severná Kórea; Christiania: 19.00

Všadeprítomné obrazy a sochy veľkých vodcov, megalomanské propagandistické stavby, šedivé sídliská a chudobný vidiek, ťažké zbrane namierené na juh v demilitarizovanej zóne, tajní policajti neustále v pätách, atómový výbuch a hromadné tance v deň štátneho sviatku, priateľskí usmievajúci sa ľudia v parku ako komparz pre cudzincov v ostrom kontraste s bežnými ľuďmi na uliciach, ktorí v zúfalom strachu z represií za kontakt s cudzincom klopia oči v najšialenejšej diktatúre sveta…aj o tomto bude reč na ďalšom pokračovaní Whiskyho cestovateľského kina.

Prednáška: Túžba tvoriť; Viola: 19.00

Srdečne pozývame na sériu štyroch popularizačných prednášok vedených štyrmi profesionálnymi hudobníkmi, ktorí upriamia pozornosť na vybranú oblasť konkrétnej umeleckej činnosti a zároveň uvedú blok hudobnej interpretácie alebo budú sami jej interpretmi. Súčasťou každého z umeleckých večerov bude aj diskusia s publikom. Cieľom týchto večerov je sprostredkovať širšej verejnosti kontakt so súčasnou umeleckou tvorbou. Druhý večer odpovie na otázku Ako si pestovať otvorenosť a úctu k umeleckým prejavom iných kultúr. Mária Kornucíková a RAMIVANA priblížia alikvotný a hrdelný spev a tradičné hudobné nástroje z celého sveta.

4. 5. (štvrtok)

Kvíz: Pub Quiz; Klub Wave: 20.00

Máj lásky čas – Pub quiz tu je zas. Aj tento štvrtkový večer si vyberáte avizovanú tému v hlasovaní.

5. 5. (piatok)

Koncert: Fallgrapp; Christiania: 20.00

Hosťom aktuálneho turné bude česká dvojica Himalayan Dalai Lama, ktorá vo svojej tvorbe kombinuje prvky chillwave, ambientu, triphopu a techna. O afterparty sa postará domáci producent Petijee.

Koncert: Balearic Sound System; Klub Wave: 21.00

Leto v máji zažijete pri mixe pomalšej, polotanečnej hudby, ktorú milujete, aj keď ste ju ešte nepočuli. Pilier a Kartoffel budú miešať rôzne žánre, ktoré by sa k sebe nemali hodiť – pôjdu proti inštinktom DJa a odnaučia vás škatuľkovať hudbu.

Koncert: Katarina Korcek a Silvo Sališ; Viola: 19.00

Speváčka Katarina Korcek známa zo skupiny Made II Mate zavíta po dlhom čase do Prešova. S dvorným gitaristom Silvom Sališom si pripravili klubový program, v rámci ktorého predstavia piesne z aktuálneho albumu vrátane známeho songu Strawberry Kisses a určite vytiahnu aj niečo z éry Made II Mate. (Zdroj: zoznam.sk)

6. 5. (sobota)

Hudobné divadlo: Rozprávkový vláčik; Viola: 16.00

Do rozprávky sa môžeme dostať napríklad aj tak, že nasadneme na rozprávkový vlak, ktorý riadi vlakvedúci v ozajstnej čapici a píska na ozajstnej píšťalke… Vlak má niekoľko zastávok, kde sa na chvíľočku zastaví. Tak napríklad sú tu stanice: Pesničková, Riekanková, Hádanková, Vyčítanková, Rozprávková, Zábavková… Sú to všetko mestá v rozprávkovej krajine. V každom meste žijú veselí obyvatelia, ktorí nesú názov svojho mesta.

Prezentácia: PechaKucha Night; Klub Wave: 20.00

Informačné podujatie PechaKucha spája ľudí zdieľajúcich svoje myšlienky, prácu a záujmy prezentáciami hostí formou 20 obrázkov x 20 sekúnd.

Priamy prenos: Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji; Klub Wave (sobota — streda)

Nenechajte si ujsť zápasy slovenského mužstva na tohtoročných majstrovstvách.

7. 5. (nedeľa)

Podujatie: Libresso & PoP-Cult Hraviareň #6

Šieste popoludnie plné hier a zábavy. A na druhý deň máte voľno, tak sa pokojne zastavte a užite si moderné trávenie voľného času. Chcete upraviť povrch Marsu, aby bol obývateľný? Alebo chcete obchodovať s korením v Istanbule? Môžete budovať ostrov Santorini alebo vybudovať najlepšiu sieť železníc v celej Európe. Je to na vás.

DJZ

Ženba; 2. 5. 2017

Obchod na korze; 3. 5. 2017

Dobrú, mami; 4. 5. 2017

Neobyčajné dobrodružstvá malého Buratina; 5. a 7. 5. 2017

Odpískané; 6. 5. 2017

DAD

Ťapákovci, 3. 5. 2017

Faraóni (Kultúrny dom Kružlov), 7. 5. 2017

Program kina Cinemax nájdete tu.

Študentka slovenského + anglického jazyka a literatúry. Práca v rôznych médiách (rádio, webmagazíny rôzneho druhu) ju priviedli aj k štúdiu mediálnych štúdií. Momentálne učí angličtinu a slovenčinu pre cudzincov, realizuje sa v Unipo Presse a často stráca čas na zákutiach internetu so smiešnymi videami psov.