Kultúra

Podujatia na týždeň 6. 3. – 12. 3.

6. 3. (pondelok)

Prednáška: Webelement #30; Wave: 19.00
Po krátkom príhovore a buchnutí šampanského máme pripravenú prednášku Mateja Štetiara z firmy Unicorn Systems. Predstaví integračný framework Apache Camel, ako ho jednoducho integrovať na rôzne druhy externých systémov alebo ako Apache Camel umožňuje implementovať prehľadnú integráciu len s využitím Javy, bez potreby inštalácie komplexného prostredia.

Prednáška: Desatoro II. – prednáška R. Dvorového; Viola: 18.00
Cyklus pôstnych stretnutí. Tretím zo stretnutí bude pokračovanie prednášky Rastislava Dvorového o Desatore. Vstup: voľný

7. 3. (utorok)

Koncert: Koncert HPD; Viola: 19.00
Zoskupenie HPD tvorí Miloš Humeník, Dušan Papp a Ľubo Dvorščák a ich hosťom bude speváčka Veronika Husovská. Vstupné: 5 €

8. 3. (streda)

Vernisáž: Kýchanie mozgu – Humoterapia; Wave: 19.00
Mauricio Para a jeho symbolika troch opíc sa prenáša do obrázkov tohto kolumbijského autora a ich výraz môžeme chápať aj ako nekonečný proces obrany proti manipulácii. Výstava je súčasťou projektu Humoroterapia, podporeného z verejných zdrojov Fondom na podporu umenia.

Podujatie: Zanechali stopu: Nevšedné ženy Prešova; v priestoroch Rákociho paláca: 17.00
Podujatie z cyklu Zanechali stopu sa koná pri príležitosti Medzinárodného dňa žien. Je venované významným a úspešným ženám z Prešova, ktoré zviditeľnili naše mesto v rôznych oblastiach spoločenského a kultúrneho života.

Workshop: Fotografický workshop s Dávidom Dorošom vol. II; Christiania: 19.00
Témou #02 kola večernej školy fotografie bude „PORTRÉT“, resp. „portrét alebo ako hovoriť o človeku formou fotografie“. Vstupné: 2 €

Podujatie: Žena v umení  Ženský umelecký klub; Viola: 18.00
Ak máte svoju obľúbenú spisovateľku, poetku, maliarku, hudobníčku, speváčku, režisérku či herečku, podeľte sa s jej majstrovstvom na najbližšom stretnutí klubu.

9. 3. (štvrtok)

Prednáška: Machuľa vol. I: Art deco v New Yourku 1920 – 1940; Christiania: 19.00
Séria večerov venovaných výtvarnému umeniu sa začína prednáškou skúseného kurátora Šarišskej galérie Jozefa Ridillu. Konštruktivizmus, kubizmus, modernizmus, bauhaus, art nouveau či futurizmus sa spájalo v najpopulárnejšom hnutí 20. rokov minulého storočia. Vstupné: 2 €

Podujatie: Pub Quiz; Wave: 20.00
Príď si potrápiť hlavu. 51/31 otázok, tímová práca a nenormálne ceny. Štartovné 1 €. Doping povolený v rozsahu nápojového lístka 🙂 .

10. 3. (piatok)

Koncert: Marek Szarvaš project; Wave: 21.00
Vynikajúci profesionálni hudobníci s medzinárodnými skúsenosťami. Vlastná tvorba spájajúca prvky jazzu, etno a popu s dôrazom na melodické a výrazné linky. Energické improvizácie plné emócií a nekonečná radosť z hudby a hrania.

11. 3. (sobota)

Koncert: Jazzda vol. I: Valér Mikto trio, support Prezhood; Christiania: 20.30
Klavirista a skladateľ Valér Miko prináša vlastné kompozície vo formáte klavírneho tria. Zvuková jednota a variabilita zároveň ponúka zaujímavú víziu moderného konceptu klavírneho tria.

Festival: FotoFest Košice; Wave: 19.00
Sprievodná akcia festivalu FotoFest Košice 2017, sprievodná projekcia v klube Wave.

Seminár: Joga a stred človeka; Viola: 9.00
Podporiť zdravú individualitu, sebavedomie a stred človeka je oddávna jedným zo základných cieľov jogy. V indickej spiritualite sa to spája s pojmom átman (individuálna osobnosť alebo duša), v západnej s pojmom ľudského Ja. Táto téma sa prelína aj s nájdením si svojho miesta vo svete a uskutočňovaním svojho životného poslania. Vstupné: predpredaj 12 €, na mieste 16 €

Festival: PRO TIBET; Viola: 17.00
Festival ProTibet je možnosťou dozvedieť sa viac o tibetskej kultúre a osudoch tejto krajiny cez filmy, ale aj od ľudí, ktorí krajinu navštívili a dlhodobo sa o ňu zaujímajú. Vstupné: 3 €

12. 3. (nedeľa)

Fesival: Febiofest: Červená korytnačka; Wave: 19.00
Príbeh stroskotanca na tropickom ostrove, ktorý obývajú len korytnačky, kraby a vtáky, je zároveň univerzálnym príbehom všetkých zásadných okamihov v živote človeka. O spoznávaní seba samého, o láske, rodičovstve i striedaní generácií rozpráva režisér Michaël Dudok de Wit, držiteľ Oscara za film Otec a dcéra, bez slov, len s pomocou remeselne dokonalej animácie.

Výstava: Skryté v odkrytom – výstava fotografií z Tibetu; Viola: 6. 3. – 20. 3. 2017

DJZ

DAD

Krajské múzeum v Prešove

Šarišská galéria

Caraffova väznica

• Priemet Plochy – Projection area, výber z tvorby akad. maliara Štefana Balázsa; 16. 2. – 31. 3. 2017

NKP Solivar

Program kina CINEMAX nájdete v tomto článku.

Michal Ivan

Píšem rád, nie však o sebe... Prajem príjemné čítanie našich článkov. ;-)