Kultúra Spravodajstvo

Podujatie UNESCO Philosophy Day/Night ukázalo, že filozofia nie je len o nudných knihách

Philosophy Day/Night si do diskusií prizval viacerých hostí (Foto: Dominika Grošková)

Vo Wave, prešovskom nezávislom centre kultúry, sa vo štvrtok 9. novembra filozofovalo od rána do neskorého večera. Záujemcovia o filozofiu mali možnosť spoznať zákutia tejto vednej disciplíny prostredníctvom podujatia UNESCO Philosophy Day/Night, ktoré pri príležitosti Svetového dňa filozofie organizovala Katedra bioetiky FF PU.

UNESCO Philosophy Day/Night je celodenným podujatím, ktorého cieľom bolo uctiť si filozofiu a sprostredkovať ju širokej verejnosti. Koná sa pod záštitou UNESCO, pričom si každý rok pripomína prínos tohto vedného odboru vždy v tretí novembrový štvrtok. Táto tradícia sa zachováva od roku 2005. Program otvorila prednáška Viery Bilasovej, ktorá pôsobí na Inštitúte etiky a bioetiky PU, a končil sa v neskorých večerných hodinách.

Deň aj noc plné filozofie (Foto: Dominika Grošková)

Podujatie chce byť popularizáciou vedy vied

Vďaka tomuto podujatiu sa môžu aj návštevníci, ktorí v každodennom živote s filozofiou neprichádzajú do kontaktu, zúčastniť na zaujímavých prednáškach, textových seminároch či workshopoch. Na textových seminároch si mohli vyskúšať prácu s filozofickými textami, interpretovať ich a analyzovať. Popri získavaní nových poznatkov dáva podujatie priestor aj pre kritické uvažovanie a diskusiu. Organizátori sa snažia širokej verejnosti sprostredkovať, že filozofiu netvoria len nudné spisy a knihy. „UNESCO Philosophy Day/Night nemá byť len o teoretickej filozofii, má mať presahy aj do širokej spoločenskej a kultúrno-umeleckej roviny,“ vysvetlila význam podujatia jedna z organizátoriek, Katarína Komenská, ktorá pôsobí na Inštitúte etiky a bioetiky PU.

Ondrej Marchevský počas svojej prednášky o Rusku (Foto: Dominika Grošková)

Odborné prednášky a diskusie viedli profesori a odborní asistenti z Prešovskej univerzity. Tento rok si organizátori prizvali aj hostí z ďalších slovenských univerzít. Prešov navštívil Andrej Rozemberg z Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave, Andrea Javorská z Nitry a Martin Vacek zo Slovenskej akadémie vied. Do verejnej diskusie o filozofii v každodennom živote prispeli Peter Medviď a Juliána Sokolová, ktorí sa aktívne angažujú v kultúrnej a umeleckej oblasti.

Objavili sa aj kontroverzné témy

Hoci bol program bohatý a organizačne náročný, Philosophy Day/Night prebehol bez problémov a podujatie pritiahlo mnoho zvedavcov. „Myslím si, že organizačne to náš malý tím veľmi dobre zvládol, ľudia prišli, čomu sa veľmi tešíme a bola aj pekná účasť. Na verejnú diskusiu nám prišli nielen ľudia z univerzity a študenti, ale aj ľudia z Prešova, čo je veľmi pozitívne. Dáva to pekný impulz do budúcna,“ zhodnotila priebeh podujatia Katarína Komenská. Počas jednotlivých sekcií vzniklo viacero podnetných diskusií, čo podujatiu pridáva na atraktívnosti. „Mali sme tu prednášky, ktoré boli aj kontroverznejšie a otvárali témy, na ktoré na akademickej pôde nie sme zvyknutí. Je to možno aj tým, že máme aj pozvaných hostí, ktorí nepôsobia na Prešovskej univerzite a nie sme oboznámení s tým, akým otázkam sa vo svojich prácach venujú. Je to však pre nás niečo nové a inovatívne,“ uviedla Komenská. Program bol tematicky bohatý. Okrem prednášok ponúkol aj moderovanú videoprojekciu i svetový expertiment v podobe dívania sa do očí – World’s Biggest Eye Contest.

Textové semináre prebiehali v komornom duchu (Foto: Dominika Grošková)

Čím nás môže Philosophy Day/Night obohatiť? „Študentom môže určite ponúknuť nové otázky, nové spôsoby hľadania odpovedí. Pre študentov je to isté oživenie. Chceme ukázať, že filozofia nie je len niečo, čo si majú načítať na hodinách, ale že sa s filozofiou a etikou dá pracovať v každodennosti. Kontexty a roviny etického a filozofického myslenia sa pretavujú do našich každodenných rozhodnutí a skúseností,“ zhrnula Komenská.

Podujatie zaujalo aj Prešovčanov mimo univerzity (Foto: Dominika Grošková)

Legenda hovorí, že sa dokáže premeniť z Evil Queen na SnowWhite - záleží od množstva kofeínu v krvi. Miluje kvety, kávu, bylinkové čaje a všetky knihy na svete, no najviac sa jej zrýchli tep pri severských kriminálkach. Taktiež zbožňuje predstavu, že jedného dňa svoju milovanú Škandináviu aj navštívi. U ľudí nenávidí aroganciu a nedostatok sebareflexie.