Kultúra

Pomsta titanom!

Supertitan odštartuje boj (Foto: imgur.com)

Silný výbuch! Objaví sa superobor. Vyhladí dedinu a zabije matku malého chlapca. Čo chlapec urobí? Chce pomstu! Podarí sa mu to? O príbehu Erena Yaegera rozpráva kultové anime Shingeki no Kyojin  alebo v preklade Attack on Titan.

Ľudstvo sa viac ako sto rokov skrýva v strachu za troma veľkými hradbami: Maria, Rose Sina. Píše sa rok 845, keď prvú hradbu napáda boží trest  titani požierajúci ľudí. Zjaví sa supertitan, ktorý meria viac ako 50 metrov a bez problémov rozbije hradby, aby sa za ne dostali ďalší titani. V rukách jedného z nich umiera matka hlavnej postavy Erena Yaegera, ktorý sľúbil, že zabije všetkých titanov do posledného.

Titáni sú záhadou ľudstva (Foto: imdb.com)
Titani sú záhadou ľudstva (Foto: imdb.com)

Spolu so svojou adoptívnou sestrou Mikasou Ackerman a kamarátom z detstva Arminom Arlertom sa zapíše na akadémiu, odkiaľ sa po piatich rokoch vracajú pripravení na boj. Spolu s novými priateľmi z akadémie si majú možnosť vybrať medzi mestskou strážou, obrannými silami hradieb a prieskumnou jednotkou. Vyberú si poslednú z možností ako najlepšiu voľbu na skúmanie a ničenie titanov.

Porazenie titanov si vyžaduje špeciálnu výbavu. Povinnou výbavou vojakov je stroj poháňaný plynom, ktorý umožňuje pohyb v lesoch a medzi budovami. Na zabitie titana je potrebné preseknúť zátylok. Preto sú vybavení aj sadou desiatich dlhých mečov pripravených na manévrovacom stroji. Nevýhodou je boj na poli, pretože sa vojaci nemajú ako ku slabine dostať.

(Foto: geek.com)
Kadeti, ktorí sa neboja  (Foto: geek.com)

Eren je titan

Nečakaný zvrat nastáva, keď sa Eren pri hneve a pohryznutí seba samého stáva titanom. Nepamätá si, ako je to možné ani ako sa mu to stalo. Indíciou na vyriešenie záhady je kľúč zavesený na krku, ktorý mu necháva otec, aby zistil tajomstvo svojej premeny. Na ceste za svojím sľubom zisťuje nové poznatky o rase, ktorá sa postupne dobíja cez všetky tri hradby. Ako sa celý príbeh vyvinie, nie je v anime seriáli ešte jasné. Existuje veľa internetových domén, na ktorých môžeme sériu sledovať v angličtine alebo v japončine s českými titulkami.

Stretla som sa s názormi, že anime vie byť len smutné, aj preto ho nenájdeme nikde v slovenských televíziách. Seriál však vznikol po úspechu jeho rovnomennej predlohy v podobe japonského komiksu, teda mangy. Používatelia stránky imdb.com ohodnotili seriál 8,8/10. Momentálne prebieha vysielanie druhej série a ja dúfam, že sa nakoniec Erenovi podarí splniť jeho sľub.

Avatar

Iva Tomečková

Stále usmiata osoba. Veľká milovníčka seriálov, severských thrillerov, slovenskej povinnej literatúry, tvrdej hudby a animovaných filmov. Všetko je to v dokonalej harmónií. (Možno) Najväčšou inšpiráciou je pre mňa študentský život a prechodné bývanie na internáte v bojových podmienkach. :D

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *