Kultúra Spravodajstvo

Poprední investigatívni novinári diskutovali o situácii po vražde Jána Kuciaka

Známi investigatívni novinári v piatok 23. marca diskutovali v prešovskom Wave o udalostiach, ktoré spustila vražda Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Diskusia Mesiac od vraždy Jána Kuciaka – Ako sa zmenilo Slovensko? sa niesla v znamení ťažkých tém i povzbudenia občanov, aby nepoľavili v tlaku na vládnych činiteľov.

Piatkovú diskusiu viedol Matúš Nakata, jeden z organizátorov prešovských protestov Za slušné Slovensko. Jeho hosťami boli investigatívni novinári Arpád Soltész, ktorý pôsobí v TV JOJ, Zuzana Petková z Trendu a Dušan Karolyi, bývalý redaktor Paľby a súčasný šéfredaktor Košice:dnes. Pozvanie prijala aj matka zosnulej Martiny, Zlatica Kušnírová. O uvoľnenie atmosféry od ťažkých tém sa postaral frontman kapely Komajota, Martin Husovský.

S Kuciakom mali blízke vzťahy

Diskusia sa niesla v znamení spomienok na zavraždeného novinára. Všetci investigatívci totiž Jána Kuciaka poznali osobne a mali s ním blízke vzťahy. Hoci všetci redaktori pracovali v rôznych redakciách, počas jeho kariéry mali možnosť spoznať kvality mladého novinára i výbornú analytickú prácu. Jeho smrť ich veľmi zasiahla. Zuzana Petková objasnila prvé momenty, keď sa dozvedela o smrti svojho kolegu: „Mne bol z redakcie Janko najbližší, lebo sme spolu robili na viacerých kauzách, aj keď bol z konkurenčnej redakcie. Neverila som tomu, sadla som si za počítač a potom som si otvorila internetové stránky a tam sa to na mňa vyvalilo. Každý deň sa mi to na nejakú chvíľu vracalo, ten šok, zlosť, bezmocnosť, hnev. Odvtedy veľmi dobre nespávam.“ Dušan Karolyi dodal: „Nechce tomu človek veriť, je to vec, ktorú sledujeme v správach z Ruska, prípadne z iných režimov. Diali sa tu rôzne veci v 90. rokoch, ale nikto by si nebol pomyslel, že až do takej krajnosti to môže dôjsť.“

Dušan Karolyi, šéfredaktor Košice:dnes (Foto: Viktória Koósová)
Dušan Karolyi, šéfredaktor Košice:dnes (Foto: Viktória Koósová)

Novinári priblížili svoje spomienky a vzťahy s Jánom Kuciakom. Diskutovalo sa aj o situácii, ktorú odštartovala jeho vražda, a to aj v kontexte starších udalostí. Postavenie a práca novinárov, najmä investigatívnych, sa od 26. februára zmenila. „V tej robote sa vystavujete riziku a musíme s tým počítať ďalej, aj s tým, že to riziko je väčšie ako sme si mysleli,“ zhodnotila Zuzana Petková. Hoci boli novinári zastrašovaní a šikanovaní aj v minulosti, nikdy to nepresiahlo do takého rozmeru, akým je vražda. Po smrti Kuciaka bol vytvorený medzinárodný investigatívny tím #allforjan, ktorý pokračuje v jeho práci. „Absolútni konkurenti sa teraz dali naozaj dohromady. Ide nám o spoločnú vec, ide nám o to, aby sa naozaj objasnilo, ako to s tou vraždou bolo, aby sa dotiahli tie kauzy, ktoré po sebe Jano zanechal. Spolupracujeme v tíme, pretože tá sila médií je oveľa väčšia,“ vysvetlila Petková.

Investigatívny tím pokračuje v práci mladého novinára

Tím #allforjan tvorí niekoľko investigatívnych novinárov, ktorí zároveň vyvíjajú tlak na objasnenie úkladnej vraždy. Texty Jána Kuciaka boli vydané pod týmto heslom vo všetkých slovenských periodikách a boli preložené aj v zahraničných denníkoch. Vďaka tomuto zoskupeniu ide novinárom práca oveľa rýchlejšie. Veci, ktoré by riešil jeden investigatívny novinár celé mesiace, im trvajú niekoľko dní. Dôležité však je, aby ľudia ich prácu nebrali na ľahkú váhu. „My budeme naozaj ďalej robiť tú istú prácu, akú sme robili doteraz, len sme hrozne naštvaní a možno aj vystrašení, tak sa spájame a budeme ju robiť ešte efektívnejšie a kvalitnejšie,“ povedal Arpád Soltétsz. Ich snahou je, aby Slováci prácu investigatívcov reflektovali a zamysleli sa nad fungovaním krajiny.

Zuzana Petková a Arpád Soltézs (Foto: Viktória Koósová)
Zuzana Petková a Arpád Soltész (Foto: Viktória Koósová)

Cieľom diskusie však bolo, ako už vyplývalo z jej názvu, zamyslieť sa nad tým, kam sa Slovensko od uplynulých udalostí posunulo ako krajina. „My sme proste taký národ, že necháme po sebe dupať a do tých ulíc nepôjdeme. Toto sa zmenilo. Sme v uliciach a tlačíme na vládu, nech robí nejaké rozhodnutia, aj keď sú zatiaľ iba nejakým „faceliftingom“. Ja toto vnímam ako najväčší prínos celej situácie, také prebudenie Slovenska z letargie,“ zhodnotila Petková, ktorá v piatok vystúpila s Arpádom Soltészom na prešovskom proteste. Slováci po dlhých rokoch ukázali, že im nie je ľahostajná situácia v krajine.

Martin Husovský odľahčil svojimi piesňami ťaživé téy (Foto: Dominika Grošková)
Martin Husovský odľahčil svojimi piesňami ťaživé témy (Foto: Dominika Grošková)

Podľa novinárov je dôležité nepoľaviť a nebáť sa postaviť za dobrú vec. „Nestačí sa postaviť v piatok na námestí tomu zlu, musíte sa mu postaviť v každom okamihu svojho života, kdekoľvek naňho narazíte. Čo je ešte dôležitejšie, keď uvidíte, že sa niekto iný postavil tomu zlu, musíte sa okamžite postaviť zaňho. Keď uvidíte, že sa niekomu deje nejaká krivda, postavte sa zaňho a vždy, keď sa bude diať nejaká krivda vám, postaví sa za vás obrovské množstvo ľudí, ak bude toto fungovať. To je jediný spôsob, ako si môžeme poradiť s tým, čomu teraz čelíme,“ dodal Soltész, ktorý vyzval prítomných, aby sa aj na ďalších protestoch postavili za slušné Slovensko. Hlas ľudí v uliciach si už totiž dokázal vybojovať zmeny v parlamente a je dôležité, aby neutíchol.

Legenda hovorí, že sa dokáže premeniť z Evil Queen na SnowWhite - záleží od množstva kofeínu v krvi. Miluje kvety, kávu, bylinkové čaje a všetky knihy na svete, no najviac sa jej zrýchli tep pri severských kriminálkach. Taktiež zbožňuje predstavu, že jedného dňa svoju milovanú Škandináviu aj navštívi. U ľudí nenávidí aroganciu a nedostatok sebareflexie.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *