Spravodajstvo

Porotcovia Štúrovho pera ocenili prácu študentov

Po vyhlásení výsledkov s našimi porotcami (Foto: Zuzana Štelbaská)

Zástupcovia redakcie Unipo Press sa tento víkend (28.  29. apríla) zúčastnili celoslovenskej novinárskej súťaže stredoškolákov a vysokoškolákov Štúrovo pero. Slávnostné vyhodnotenie 23. ročníka tejto súťaže prebiehalo v Krajskej knižnici Ľudovíta Štúra vo Zvolene.

Beseda s Patrikom Hermanom (Foto: Viktória Koósová)

Stretnutie novinárov z celého Slovenska

Poprední slovenskí novinári a profesori žurnalistiky hodnotili novinárske príspevky stredoškolákov a vysokoškolákov, stredoškolské a vysokoškolské časopisy a elektronické študentské magazíny. Slávnostné vyhodnotenie je každoročne spojené s besedami o žurnalistike a diskusiami s významnými osobnosťami z kultúrneho a spoločenského života. Mladí novinári tento rok diskutovali s dlhoročným porotcom v kategórii stredoškolské časopisy a moderátorom Štúrovho pera – Patrikom Hermanom. „Byť novinárom je o talente a o chcení. Chcieť niečo robiť,“ zdôrazňoval Herman, ktorý v minulosti súťažil na Štúrovom pere so svojím stredoškolským časopisom. Piatkový večer pokračoval besedou so spisovateľkou a šéfdramaturgičkou relácie Reflex Zuzanou Štelbaskou a tiež so šéfredaktorom spravodajstva a publicistiky Televízie Markíza Henrichom Krejčom. Spolu so študentmi diskutovali o aktuálnej téme hoaxov a o televíznom spravodajstve. Ochotne odpovedali na všetky otázky a reagovali aj na kritiku programovej štruktúry Markízy. Viackrát študentom zdôraznili, že mladí ľudia nemajú vnímať svet cez intelektuálne okuliare. Študenti sa okrem besied so spomínanými novinármi zúčastnili aj praktických workshopov s porotcami v jednotlivých kategóriách. Unipo Press súťažil v kategórii Elektronické magazíny, porotcami ktorej boli Filip Struhárik (editor Denníka N), Tomáš Ulej (novinár a vedúci vývoja Martinus.sk) a webdizajnér Tomáš Abaffy. Do piatej súťažnej kategórie sa zapojilo šesť stredoškolských a tri vysokoškolské weby. Porotcovia okrem hodnotenia jednotlivých online magazínov odpovedali na rôzne otázky študentov a tiež poskytli pár rád, ako zlepšiť a zefektívniť svoju prácu.

Diskusia so Zuzanou Štelbaskou a Henrichom Krejčom (Foto: Viktória Koósová)

Splnený sen

V sobotu sa mladí novinári zúčastnili besedy so šéfredaktorom spravodajstva, publicistiky a športu RTVS Lukášom Dikom. Organizátori, porotcovia a študenti si tiež spoločne uctili pamiatku Ľudovíta Štúra v mestskom parku vo Zvolene. V popoludňajších hodinách prebiehalo slávnostné vyhlásenie výsledkov Štúrovho pera 2017 v piatich spomínaných kategóriách. Porotcovia ocenili mnoho talentovaných študentov a študentských časopisov. Výsledky v kategórii Elektronické magazíny vyhlásil predseda poroty Filip Struhárik. V tejto kategórii udelili Špeciálnu cenu generálneho riaditeľa TASR stredoškolskému časopisu Genezis. Tretie miesto v celkovom hodnotení získal časopis Občas nečas z Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre. Druhé miesto získal elektronický magazín Gaudeo.sk z Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Prvé miesto v kategórii online magazínov získal časopis Unipo Press za výrazné zlepšenie oproti minulému roku, vydarený redesign a veľmi dobre zeditovaný obsah. Unipo Press sa tak stal najlepším online študentským magazínom na Slovensku. Kompletné výsledky 23. ročníka Štúrovho pera nájdete tu.

Porotcovia Tomáš Ulej a Filip Struhárik (Foto: Viktória Koósová)

Ďakujeme!

Chceli by sme sa poďakovať Filozofickej fakulte Prešovskej univerzity v PrešoveInštitútu slovakistiky a mediálnych štúdií za podporu a možnosť publikovať články nielen z diania na fakulte a univerzite, ale aj mimo nej. Tiež ďakujeme pedagógom Michalovi Bočákovi, Lenke Regrutovej, Jozefovi Mergešovi, Simone ŠoltésovejVeronike Perovskej za podporu a pomoc pri editovaní textov. Tiež ďakujeme našim porotcom zo Štúrovho pera za cenné rady a udelené prvé miesto, ktoré nás ženú vpred. V neposlednom rade ďakujeme vám, našim čitateľom, ktorí radi čítate náš obsah. Ďakujeme za každý like a návštevu našej stránky, pretože len vďaka vám má naša práca zmysel. Je pred nami obrovská výzva neustále sa zlepšovať a sľubujeme, že aj naďalej vám budeme prinášať aktuálny a kvalitný obsah.

Zadosťučinenie (Foto: Viktória Koósová)

Jana Tomaškovičová

Som zakladateľkou a šéfredaktorkou študentského časopisu Unipo Press, čím sa splnil jeden z mojich snov :). Vďaka práci v časopise som na celoslovenskej novinárskej súťaži Štúrovo pero získala stáž v redakcii markiza.sk. Nemám rada stereotyp, takže aj v časopise prispievam do rôznych kategórií, ale mojou vášňou sa stali divadlá a divadelné predstavenia :)