Lifestyle

Posvietili sme si na obľúbené vianočné filmy!

Vianočné komédie a rozprávky, bez ktorých si tieto sviatky už ani nevieme predstaviť, skrývajú mnoho zaujímavostí (Foto: filmconcertslive.com)

Sám doma, Tři oříšky pro Popelku, Mrázik. Tieto názvy nám ani náhodou nie sú cudzie. Ba naopak, dôverne sa s nimi poznáme a s obľubou ich sledujeme už dlhé roky. Vianočné filmy, bez ktorých si už tieto sviatky azda ani nevieme predstaviť. Napriek tomu, že sú nám dobre známe, aj v prípade týchto filmov sa občas dozvieme niečo, čo sme o nich možno ešte netušili. Posvietili sme si na obľúbené vianočné filmy! Aké zaujímavosti sa s nimi spájajú?

Ani sme sa nenazdali a kúzelný čas Vianoc je tu. Čím je však vlastne taký kúzelný? Mnohým sa čaro Vianoc spája s vôňou medovníkov, ihličia, kapustnicou či darčekmi pod stromčekom. To všetko nepochybne vytvára tú pravú atmosféru sviatkov. Jednoznačne si však pod pojmom vianočná atmosféra vybaví väčšina z nás aj klasické rozprávky, nad ktorými všetci krútime hlavou, že: „však to som videl už miliónkrát, no napokon sa pristihneme, ako ich s úsmevom na tvári zasa hltáme spolu s vianočnými cukrovinkami. A hoci sa zdá, že skutočne máločo z filmového prostredia poznáme tak dôkladne ako práve vianočné filmy, nie je to celkom tak! Pozrime sa na niekoľko zaujímavostí, ktoré sme o nich doposiaľ nevedeli!

1. Mrázik alebo Морозко a petrolejová hostina

Marfuška vo filme skutočne "lúskala" orechy svojimi zubami. Zdroj foto: http://www.hotel-r.net/ua/morozko
Marfuška vo filme skutočne lúska orechy svojimi zubami (Foto: hotel-r.net)

Aj vy milujete Nastenkin nevinný pohľad, Ivankove nadčasové modré očné tiene a Marfuškino chrúmanie orieškov? Viete však, aké nekompromisne striktné praktiky sprevádzali natáčanie tejto nezabudnuteľnej rozprávky?

 • Inna Čurikova, nám skôr známa ako mrázikovská Marfuška, bola v čase natáčania v skutočnosti pohľadná mladá žena. Pokyny režiséra však boli jasné a kruté! Postava Marfušky musela byť omnoho „škaredšia než Nastenka. Inna, alias Marfa, si preto rozprávku so slzami v očiach pozrela len jediný raz. Nemohla sa totiž dívať na svoju „spotvorenú tvár.
 • Baba Jaga, sužovaná reumou a občas neposlušným domčekom na stračej nôžke, bol v skutočnosti muž! A to ruský herec Georgij Milljar, ktorý si postavu ježibaby zahral s radosťou. Dokonca pre ňu navrhol i kostým a líčenie.
 • Naopak, trpasličí čarodejník s hríbikovým klobúčikom bolo v skutočnosti mladé dievča.
 • Návod, ako vyriešiť možnú „nenásytnosť hercov: svadobná hostina v závere rozprávky vyzerá štedro a chutne. Aby na ňu herci náhodou nedostali chuť, potreli tvorcovia pokrmy petrolejom. Zabezpečili tak, aby bola na svadobnom stole v každom zábere rovnaká „hojnosť. Z podobných dôvodov Marfuška čakajúca na Mrázika neujedá z jablka, ako sa nám to na prvý pohľad zdá, ale z cibule.
 • Romantická pikoška na záver: Natalia Sedych alebo Nastenka, mala v čase natáčania iba 14 rokov. Vo filme dostala i svoj prvý bozk, a to počas záverečnej svadobnej scény. ♥
  Natalia Sedych, predstaviteľka Nastenky, sa vo filme prvýkrát bozkávala. Zdroj foto: tv-program.aktuality.sk
  Natalia Sedych, predstaviteľka Nastenky, sa vo filme prvýkrát bozkávala (Foto: tv-program.aktuality.sk)

2. Tři oříšky pro Popelku

Libuše Šafránková a jej fenomenálne stvárnenie "Popelky". Zdroj foto: najkrajsiemodelky.com
Libuše Šafránková a jej fenomenálne stvárnenie „Popelky“ (Foto: najkrajsiemodelky.com)

Rozprávka, na ktorej vyrastajú generácie. Prečítajte si, čo zaujímavé sa s ňou spája.

 • Rovnako ako predstaviteľka Marfušky v Mrázikovi, i v tomto prípade bolo potrebné nájsť postavu, ktorá mala byť vyslovene „škaredá. Rolu rozmaznanej macochinej dcéry Dory prijala herečka Dana Hlaváčová.
 • Tvrdé podmienky sprevádzali Popolušku nielen fiktívne v rozprávke, ale aj pri jej natáčaní. Libuše Šafránková, predstaviteľka Popolušky, cvála v záverečnej scéne pri teplote výrazne pod nulou na koni v tenučkých šatách, ktoré boli určené na natáčanie v lete.
 • Princ, ktorého stvárnil herec Pavel Trávniček, sa počas scény, v ktorej tancuje s Popoluškou na bále, musel krútiť. V dobe natáčania bola technická úroveň kamier pomerne zaostalá, a tak sa musel princ pred kamerou reálne točiť do polkruhu, aby bol záber dostatočne ostrý. Napokon ho museli priviazať lanom ku kamere, aby bolo jeho otáčanie presné.
 • Táto rozprávka je skutočne „medzinárodnáKaždý rok je údajne vysielaná i v Spojených arabských emirátoch, ale aj v Nórsku či Španielsku.
 • Milá pikoška na záver: režisér rozprávky, Václav Vorlíček, mal údajne dohodnuté stretnutie s Libušou Šafránkovou, na ktorom si mala okrem iného preštudovať scenár. Na túto schôdzku však meškal až hodinu a myslel si, že Libušu tam už nenájde. Keď však prišiel na miesto, herečka tam ešte stále sedela so scenárom v ruke, ktorý bol podľa nej nádherný.
  Nadčasová rozprávka sa vysiela v najrôznejších kútoch sveta. Zdroj foto: sledujufilmy.cz
  Nadčasová rozprávka sa vysiela v najrôznejších kútoch sveta (Foto: sledujufilmy.cz)

3. Sám doma

Joe Pesci alebo "zlodej Harry" sa vyhýbal stretnutiam s Macaulayom. Chcel, aby sa ho pri natáčaní reálne bál. Zdroj foto: chicagonow.com
Joe Pesci alebo „zlodej Harry“ sa vyhýbal stretnutiam s Macaulayom. Chcel, aby sa ho pri natáčaní reálne bál (Foto: chicagonow.com)

Oproti predošlým snímkam je táto rodinná komédia pomerne „modernejším fenoménom. Pobaviť však dokáže už roky, a to ako deti, tak aj dospelých. Pozrime sa na zopár zaujímavostí, ktoré azda tiež prispeli k výnimočnosti tejto komédie.

 • Macaulay Culkin si vo filme zahral spolu so svojím bratom Kieranom Culkinom. Ten stvárnil rolu okuliarnatého bratranca Fullera, ktorý sa v noci pocikával.
 • Joe Pesci, predstaviteľ zlodeja Harryho, sa rozhodol vyhýbať sa stretnutiam s Macaulayom pred samotným natáčaním. Zámerom bolo, aby sa ho pri natáčaní konkrétnych scén Macaulay skutočne bál.
 • Honosné sídlo McCallisterovcov, ktoré zlodeji vo filme nazvali „zlatá baňa, sa stalo vyhľadávanou turistickou atrakciou. Chcete ho vidieť naživo? Nachádza sa na 671 Lincoln Avenue vo Winnetka, Illinois.
 • V úvode filmu vyhodí Kevinov otec nešťastnou náhodou Kevinovu letenku do koša. (Však ste si to nevšimli ani vy, a to aj napriek tomu, že ste tento film videli nespočetnekrát?). 🙂
 • „Dokonalý bojový plán na pasce pre zlodejov navrhol sám Macaulay Culkin.
 • Sám doma je filmom, ktorý sa zapísal do Guinessovej knihy rekordov ako najlepšie zarábajúca komédia.
  Komédia "Sám doma" zarobila závratné sumy a dostala sa do Guinessovej knihy rekordov. Zdroj foto: mbc.net
  Komédia Sám doma zarobila závratné sumy a dostala sa do Guinessovej knihy rekordov (Foto: mbc.net)

Zdroj a viac zaujímavostí nájdete na: csfd.cz.

 

Avatar

Dominika Sedláková

Študujem, čítam, píšem, hľadám, zisťujem, zaujímam sa..Rada sa s čitateľmi podelím o rôzne zaujímavé podujatia, rozhovory či o všeličo, čo mi cestou "len tak brnklo do nosa" :)

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *