Lifestyle

Preč s plastom: zopár tipov, ako byť k prírode ohľaduplnejší

Aaargh! Aj takto môže vyzerať boj proti plastom (Foto: pexels.com)

Plastové obaly, mikroténové a igelitové vrecká či tašky sa v prírode rozkladajú niekoľko stoviek rokov. V tom najhoršom prípade končia kdesi v oceánoch a prispievajú tak k znečisťovaniu životného prostredia. Ak vám osud matky prírody nie je ľahostajný a ste pripravení začať od seba, prinášame pár rád, ako aj maličkosti dokážu zlepšiť stav našej Zeme.

#1 Nahraďte plast papierom

Používať namiesto plastov papier je jednou z najľahších možností. V súčasnosti mnohé supermarkety ponúkajú papierové vrecká najmä pri oddelení s pečivom, no pokojne tieto obaly využite aj pri balení zeleniny a ovocia či hríbov. Používať sa dajú znovu a znovu. Ich výhodou je aj absorpcia prebytočnej vlhkosti a ľahká recyklácia. Využiť môžete aj kartónové škatule, ktoré sú dostupné takmer v každom obchode.

Dobroty, dobroty, všade samé dobroty, chcú, aby sme ich zjedli! (Foto: pexels.com)

#2 A všetko zlé je za sklom

O tom spieva síce skupina Korben Dallas, no v skutočnosti, všetko dobré je v skle. Namiesto plastových nádob a obedárov, skúste využiť sklenené fľaše. Dajú sa kúpiť za lacný peniaz v rôznych tvaroch a veľkostiach. Tie so širším hrdlom môžete použiť aj na odkladanie zvyškov z obeda, do chladničky sa skvelo zmestia aj viaceré a ich priehľadnosť zabezpečí aj to, že vidíte, čo v nich skladujete. Navyše, ľahko sa umývajú, tak sa dajú použiť znovu a znovu.

#3 Čo tak textil?

Čoraz viac a viac ľudí na ulici stretávam s textilnými taškami. Majú pekný dizajn a sú určite pre prírodu zdravšie než obľúbené igelitky našich starých mám. Odnesú celý nákup a nemusíte sa báť, že sa potrhajú. Navyše, v textilných utierkach je skvelé uchovávať aj pečivo. Navlhčené bavlnené utierky sú výborné aj na skladovanie ovocia a zeleniny, využijete to najmä pri reďkovkách či uhorkách.

Z plastu do plastu (Foto: pexels.com)

#4 Zabudnite na balenú vodu

Na Slovensku máme ten luxus, že nám pitná voda tečie aj v záchodoch. Uchovávať ju však v plastových fľašiach môže časom znehodnocovať jej kvalitu, preto by sme sa im (aj s ohľadom na životné prostredie) mali čo najviac vyhýbať. Na trhu sú dostupné rôzne sklenené fľaše, ktoré sú určite zdravšie a dlhšie vydržia.

#5 Počuli ste už o Bee’s wrap?

Bee’s wrap je (ako ste si mohli z názvu ľahko odvodiť) obal z včelieho vosku, ktorý je vhodný na uskladnenie potravín. Používa sa najmä ako náhrada za plastové obaly, do ktorých sa zvyčajne balí desiata/obed do školy. Ak ho nahrejete teplom rúk, dá sa dobre tvarovať a prispôsobiť tak vašim potrebám, do pár sekúnd vychladne a udrží si svoj tvar. Je ľahko umývateľný, dá sa opakovane použiť a v konečnom dôsledku aj kompostovať.

Ktoré z vychytávok využívate vy? Čo iné ešte robíte pre našu planétu? Podeľte sa s nami o svoje skúsenosti v komentároch. 🙂

Študentka slovenského + anglického jazyka a literatúry. Práca v rôznych médiách (rádio, webmagazíny rôzneho druhu) ju priviedli aj k štúdiu mediálnych štúdií. Momentálne učí angličtinu a slovenčinu pre cudzincov, realizuje sa v Unipo Presse a často stráca čas na zákutiach internetu so smiešnymi videami psov.