Literatúra

Prečo by sme nemali byť feministky? alebo o feminizme inak

Kniha Prečo nie som feministka prináša kritický pohľad na súčasný feminizmus (Foto: artforum.sk)

„Ste feministka? Veríte, že ženy sú ľudské bytosti, ktoré si zaslúžia, aby sa s nami zaobchádzalo ako s ľudskými bytosťami? Že ženy si zaslúžia rovnaké práva a slobody, aké sú priznané mužom? Ak áno, ste feministka, respektíve na tom trvajú všetky feministky.“ Týmto tvrdením otvára svoj feministický manifest autorka knihy Prečo nie som feministka, Jessa Crispin.

Na prvý pohľad vás táto kniha zaujme svojou obálkou v ružovej farbe a tiež veľkosťou – ide o malú a rozsahom pomerne krátku knihu (má iba 120 strán). Naznačuje to aj názov edície, v ktorej kniha vyšla – La Pomme: ,,Kniha rozmerom taká malá, že sa zmestí do vrecka, a obsahom taká jedinečná, že sa hrdo postaví do police.“ 

Autorka knihy Jessa Crispin je zároveň redaktorkou a zakladateľkou online magazínu Bookslut a literárneho časopisu Spolia. Prispieva do novín a časopisov, ako napr. New York Times, Washington Post či Guardian. Napriek tomu, že pracovala pre feministické neziskové organizácie a feminizmus dlho presadzovala, nálepku ,,feministka“ jednoducho odmieta. „Keby ste sa ma dnes opýtali, či som feministka, nielenže by som povedala „nie“, povedala by som to s úškrnom.“ Ďalej pokračuje, že to, že túto nálepku odmieta, neznamená, že feministkou nie je. Je. Ale v úplne inom zmysle.

V štýle populárneho tvrdenia „Všetci by sme mali byť feministky“ sa spočiatku radikálne hnutie feminizmu zmenilo na neškodnú, disneyovskú pózu. Feminizmus nie je viac nedostupný, práve naopak. Tzv. rebrandingom sa stal univerzálnym a prijateľným pre širokú spoločnosť, nielen pre ženy bojujúce za rovnoprávnosť vlastného pohlavia. „Moderný“ feminizmus nevyžaduje žiadnu zmenu, stačí, že si poviem, že som feministka a už ňou reálne som. Podľa slov autorky je feminizmus súčasnosti „Narcistický myšlienkový proces: definujem sa ako feministka, takže čokoľvek urobím, ide o feministický čin bez ohľadu na to, aký je banálny či regresívny, a teda nech urobím čokoľvek, som hrdinka.“

Kým v minulosti hnutia vyžadovali zmenu myslenia, a hneď za tým mala nastať práve zmena spoločnosti, so súčasným feminizmom to podľa Jessy tak nie je. „Feminizmus je – mal by byť – hnutím, nie výhovorkou, prečo zostať stáť. Ale keď jedinou autoritou, ktorej sa zodpovedáte, ste vy sami, vytvárate spätnoväzbovú slučku. Všetko je obhájiteľné, všetko je už nejako feministické. A predsa, načo sú zásady alebo filozofický svetonázor, keď podľa nich nežijete, keď vďaka nim nenapredujete vy a spoločnosť?“

Tvrdí, že z feminizmu sa stal obyčajný životný štýl a postoj. „Feminizmus sa už príliš dlho vzďaluje od hnutia spoločnej akcie a spoločnej predstavivosti a mení sa na životný štýl. Lifestyle svet nezmení.“ Budem síce brániť vlastné pohlavie a poukazovať na mužskú nadradenosť, ale naozaj to pomôže môjmu pôvodnému zámeru – rovnosti medzi ľuďmi?

„Toto nie je spravodlivosť a takéto správanie netvorí bezpečné prostredie pre ženy. Protestujúce tvrdia, že sa sústredia na ochranu žien, ale nesprávajú sa tak. V skutočnosti hľadajú jedného muža, ktorý by si to mal odniesť za celé naše dejiny, pykať za všetkých mužov, ktorí nám ubližovali a trestu unikli.“

Aké riešenie autorka navrhuje? Je týmto riešením obyčajná ľudskosť, tak dlho podceňovaná a zanedbávaná, až sme na jej princípy, vlastné každému z nás, celkom zabudli? Feministky nežiadajú nič iné, než spravodlivosť. A o to sa môže usilovať každý. O nastolenie sveta, kde nepôjde o konzum, kde sa hodnota nemeria peniazmi a mocou, politikou a vplyvom. O nastolenie sveta, kde sa skutočná hodnota meria láskou a starostlivosťou a v ktorej vládne pokoj.

Kniha Prečo nie som feministka vás zasiahne. Dozviete sa nové informácie o súčasnosti, ale aj minulosti feminizmu. Aby ste jej porozumeli, stačí ovládať jednoduchú definíciu, ktorú autorka spomína v úvode. Do širších kontextov tohto hnutia vás autorka vovedie celkom jednoducho a zrozumiteľne. Ocitnete sa tak v spoločnej diskusii, v ktorej ide o toleranciu, rešpekt a rovnosť. Miestami budete nahnevaní, miestami sa nadchnete, napokon o tom feminizmus je. Autorka vám garantuje, že na to, aby ste boli feministky, to o sebe nemusíte verejne vyhlasovať. A napokon, ak vám o žiadnu „radikálnosť“ nejde, nemusíte sa ani feministkami stávať.

Tomáš Fedorko, kníhkupec v Artforum Prešov: „Občas sa stane, že človeku príde pod ruku výnimočne inteligentná kniha, ktorá svojím dôvtipom a jasnozrivou argumentáciou núti nielen k čítaniu, ale aj inšpiruje k tomu, aby sme o svete začali premýšľať celkom inak. Jessa Crispin zbavuje feminizmus nánosov pokrytectva a popisuje jeho slepé uličky. Ak by hnutie feminizmu mal byť od dnešného dňa takým, ako ho definuje Jessa, rád by som bol jeho súčasťou.“

Knižná recenzia vyšla v spolupráci s kníhkupectvom Artforum Prešov

 

Keď slová nestačia, skryje sa za písmenká. Inšpiráciu hľadá a nachádza vo svojom okolí. Píše poéziu. Má rada dochvílnosť a všade chodí s časovým predstihom. Obľubuje zelený čaj, čokoládu a knihy Jane Austenovej. Zaujíma ju literatúra a spoločenské dianie. V detstve sa túžila stať tenistkou.

Natália Turcovská

Keď slová nestačia, skryje sa za písmenká. Inšpiráciu hľadá a nachádza vo svojom okolí. Píše poéziu. Má rada dochvílnosť a všade chodí s časovým predstihom. Obľubuje zelený čaj, čokoládu a knihy Jane Austenovej. Zaujíma ju literatúra a spoločenské dianie. V detstve sa túžila stať tenistkou.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *