Kultúra

Prečo seriál Čierne zrkadlo nie je antiutópia, ale realita

(Foto: Azhar Tolegenova)

Každá epizóda seriálu Čierne zrkadlo (orig. Black Mirror) je samostatný príbeh. Jednotlivé časti spolu dejovo nesúvisia, nemajú spoločných hrdinov a nakrútili ich rôzni režiséri. V každom z príbehov však tvorca seriálu Charlie Broker dôsledne odhaľuje svoj postoj k hlavnému problému seriálu –⁠ problému interakcie medzi človekom a technológiami.

V súčasnosti sme všade obklopení „čiernymi zrkadlami“: displejmi smartfónov, počítačov, tabletov a televízorov. Zdá sa, že svet vidíme najmä cez monitory. Brooker nevymýšľa nič nové. V každej sérii len uskutočňuje myšlienkový experiment: čo by sa stalo, keby sa existujúce technológie posunuli na hranicu svojich možností? A keďže technológia preniká do všetkých aspektov nášho života, rozsah tém v Čiernom zrkadle je veľmi široký: digitálna kontrola, kyborgizácia, umelá inteligencia a virtuálna realita.

Prvá epizóda seriálu (Bathurst O., 2011, 1. séria, 1. epizóda – The National Anthem) mala kedysi bombastický účinok. V príbehu teroristi unesú britskú princeznú a predložia jedinú požiadavku –⁠⁠ premiér musí v priamom prenose súložiť s prasaťom. Podvádzanie s cieľom zachrániť princeznú sa nepodarí a premiér súhlasí s ponižujúcou podmienkou. Televízne stanice vysielajú správy, v ktorých žiadajú divákov, aby počas vysielania vypli televízne prijímače, ale oni sú natoľko zaujatí touto zvrhlou „šou“, že si na ulici nevšimnú princeznú, ktorá je únoscami prepustená ešte pred začiatkom vysielania. Takto médiá presúvajú pozornosť divákov od skutočného politického problému –⁠ únosu princeznej  –⁠ k aktu zoofílie.

Francúzsky postmoderný filozof Jean Baudrillard nazval tento posun postrealitou. Postrealita je plná simulakier –⁠ kópií niečoho, čo v skutočnosti neexistuje. Baudrillard poznamenáva, že čím viac informácií, tým menej zmyslu, hoci logicky by to malo byť naopak.

Ľudí nekazí technológia, ale samotná ľudská prirodzenosť. Technológia je len nástrojom v rukách človeka, ktorý si vyberá, ako ju bude používať. Podľa Brookera technológia neprináša zásadne nič nové, ale len odhaľuje to, čo už v nás je. Nastavuje nám zrkadlo, v ktorom nevidíme svet budúcnosti, ale seba samých. Takto môže na prvý pohľad antiutopický seriál odhaliť zásadné filozofické otázky, s ktorými sa stretávame každý deň.

 

Autorka: Azhar Tolegenova

Mediálne štúdiá

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *