Spravodajstvo

Prešovská univerzita chce zabrániť odlivu mladých ľudí do zahraničia

Prešovská univerzita prehlbuje spoluprácu s gymnáziami (Foto: PU)

Prešovská univerzita sa po úspešnej spolupráci so štátnymi gymnáziami v Prešovskom a Košickom samosprávnom kraji chce intenzívnejšie priblížiť k stredoškolákom. Vedenie univerzity podpísalo v priebehu minulého týždňa Memorandum o spolupráci so súkromnými aj cirkevnými gymnáziami.

Cieľom memoranda je zmierniť odchod mladých ľudí do zahraničia a rovnako aj posilniť spoluprácu univerzity a stredných škôl vo vzdelávacej oblasti. Univerzita sa jeho podpísaním zaviazala k spolupráci s takmer dvomi desiatkami riaditeľov a riaditeliek súkromných a cirkevných gymnázií. „Toto memorandum bude vtedy hodnotné, ak neostane len na papieri, ale bude sa aj reálne napĺňať, o čo sa intenzívne snažíme. Vychádzajúc z existujúcej spolupráce so štátnymi gymnáziami, môžem povedať, že to má zmysel,“ uviedol na stretnutí rektor PU Peter Kónya. Poukázal tiež na to, že sme v súčasnosti svedkami odchodu veľkého množstva mladých ľudí do zahraničia, pričom mnohí sa tam natrvalo usadia.

Foto: PU

„Práve táto inteligencia, lekári, učitelia, inžinieri a ďalší odborníci s vysokoškolským vzdelaním nám budú chýbať. Tento jav môže mať pre spoločnosť fatálne následky,“ apeloval rektor, podľa ktorého je spolupráca so strednými školami potrebná viac ako inokedy. Kvalitné vzdelanie môžu totiž získať aj na domácich školách a univerzitách. „Je dôležité, aby sa mladí ľudia ešte počas štúdia na strednej škole dostali do kontaktu s univerzitou, vysokoškolskou výučbou, s kvalitnými laboratóriami, výskumnou infraštruktúrou, modernými športoviskami, samozrejme aj so študentským životom, a presvedčili sa, že naše univerzity majú čo ponúknuť,“ doplnil rektor.

Spolupráca medzi vzdelávacími inštitúciami má pozostávať najmä zo spoločnej realizácie podujatí, prednášok, kurzov, letných škôl, exkurzií a praxí. Univerzita a gymnáziá sa tiež dohodli na koordinácii foriem a spôsobov prezentácie možností štúdia.

Zdroj: tlačová správa

Legenda hovorí, že sa dokáže premeniť z Evil Queen na SnowWhite - záleží od množstva kofeínu v krvi. Miluje kvety, kávu, bylinkové čaje a všetky knihy na svete, no najviac sa jej zrýchli tep pri severských kriminálkach. Taktiež zbožňuje predstavu, že jedného dňa svoju milovanú Škandináviu aj navštívi. U ľudí nenávidí aroganciu a nedostatok sebareflexie.