Spravodajstvo

Prešovská univerzita otvorila Ruské centrum: Študentom má priblížiť ruskú kultúru a jazyk

Ruské centrum sídli na štvrtom poschodí Filozofickej fakulty, č. miestnosti 432 (Foto: Dominik Cenkner)

FF PU, Prešov — Pre Prešovskú univerzitu a Inštitút rusistiky na Filozofickej fakulte sa utorok 20. novembra zapíše do kalendára veľkými písmenami. Slávnostne totiž otvorili Ruské centrum.

Otvorenie sa konalo za účasti oficiálnych predstaviteľov Ruskej federácie na Slovensku — Mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Ruskej federácie v Slovenskej republike Alekseja Leonidoviča Fedotova, výkonného riaditeľa Fondu Russkij mir Vladimíra Viačeslavoviča Kočina, rektora Prešovskej univerzity Prof. PhDr. Petra Kónyu, PhD., prorektorov a prodekanov fakúlt Prešovskej univerzity, predstaviteľov prešovskej rusistickej obce a mesta Prešov.

Zľava: riaditeľ Fondu Russkij mir Vladimír Viačeslavovič Kočin, mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Ruskej federácie v Slovenskej republike Aleksej Leonidovič Fedotov, rektor PU Peter Kónya a riaditeľ Inštitútu rusistiky Ľubomír Guzi
(Foto: pulib.sk)

Po úvodnom kultúrnom programe, v ktorom okrem iných vystúpil aj ženský spevácky zbor Iuventus Paedagogica, nasledovali príhovory prítomných predstaviteľov. Rektor Prešovskej univerzity v Prešove Peter Kónya vyzdvihol prínos Inštitútu rusistiky pre našu univerzitu. „Teší ma, že sa to aj s podporou Fodnu Russkij mir podarilo dotiahnuť do úspešného konca. Verím, že Ruské centrum bude slúžiť nielen študentom na tomto inštitúte, ale aj celej univerzite,“ povedal.

Vystúpenie ženského speváckeho zboru Iuventus Paedagogica
(Foto: pulib.sk)

Russkij mir bude centrum podporovať aj naďalej

Výkonný riaditeľ fondu Vladimír Viačeslavovič Kočin vo svojom príhovore poukázal na dôležitosť prezentovania ruského jazyka a ruskej kultúry vo svete a zároveň prisľúbil, že univerzita môže s podporou rátať aj naďalej.

Na otvorení nechýbal ani dekan Filozofickej fakulty PU Vasil Gluchman
(Foto: pulib.sk)

Po oficiálnej časti programu, ktorý sa konal v priestoroch univerzitnej knižnice sa hostia spolu s prítomnými presunuli na štvrté poschodie, kde Ruské centrum bude sídliť. Po slávnostnom prestrihnutí pásky bolo centrum oficiálne otvorené. „Momentálne sa predpokladá, že Ruské centrum bude slúžiť študentom a pedagógom, ktorí ovládajú ruský jazyk. Do budúcnosti by sme však chceli zrealizovať aj kurzy ruského jazyka pre študentov, ktorí o to budú mať záujem,“ povedal pre Unipo Press riaditeľ Inštitútu rusistiky Ľubomír Guzi.

Význam Ruského centra

Ruské centrum PU je financované Fondom Russkij mir a Prešovskou univerzitou. Cieľom Fondu Russkij mir je popularizácia ruského jazyka, ktorý je považovaný za celonárodný majetok Ruska a za dôležitý element ruskej a svetovej kultúry. Fond podporuje programy výučby ruského jazyka v Ruskej federácii aj v zahraničí, jeho zakladateľmi sú Ministerstvo školstva a vedy Ruskej federácie a Ministerstvo zahraničných vecí RF, partnermi Medzinárodná asociácia vyučujúcich ruského jazyka či Moskovská štátna univerzita.