Šport Spravodajstvo

Prešovská univerzita sa pýši jedinečným športovým areálom

Zrekonštruovaný športový areál (Foto: Marcel Mravec)

PREŠOV — V druhý októbrový deň sa na pôde Prešovskej univerzity v Prešove konalo slávnostné otvorenie Viacúčelového športového areálu PU za takmer 620-tisíc eur. Zmodernizovaný športový komplex bude k dispozícii nielen pre študentov univerzity, ale aj pre širokú verejnosť.

Úlohy prestrihnutia pásky sa zhostili rektor Prešovskej univerzity (PU) Peter Kónya a predseda Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Milan Majerský. V jari 2018 podpísali zmluvu o združení s cieľom rekonštrukcie infraštruktúry Viacúčelového športového areálu PU. Prešovský samosprávny kraj prispel na rekonštrukciu finančným príspevkom vo výške 410-tisíc eur, univerzita čiastkou 207-tisíc eur.

Rekonštrukciu športového areálu považujeme za zmysluplný projekt. Bola to taká povinná jazda pre nás, pretože chceme podporiť jednak univerzitný šport, ale aj ľudí, ktorí chcú športovať. Záleží nám na budúcnosti našich detí a mladých ľudí, na ich vzdelávaní a osobnostnom raste. Pohyb a aktívny životný štýl je toho súčasťou, čo nesmieme podceňovať, vyjadril sa predseda PSK Milan Majerský.

Nadšenie počas otvorenia neskrýval ani rektor PU. Sme veľmi radi, že sa nám v rekordne krátkom čase v spolupráci s PSK podarilo po celých desaťročiach zrekonštruovať tento športový areál. Naša univerzita tak získala dôstojný priestor na realizovanie športových aktivít nielen pre svojich študentov a zamestnancov, ale aj pre ďalších záujemcov z celého kraja.

Rektor PU Peter Kónya a predseda PSK Milan Majerský oficiálne otvárajú športový areál (Foto: Marcel Mravec)

Kvalitné vybavenie dostupné aj pre verejnosť

V zrekonštruovanom športovom areáli sa nachádza 300 m atletická dráha s tartanovou povrchovou úpravou, atletické sektory pre hodové disciplíny, ako napríklad hod diskom či hod kladivom, ale aj pre skokanské disciplíny (skok do výšky, skok o žrdi) či vrhačské disciplíny, a to, konkrétne, vrh guľou. V areáli taktiež nájdete tenisové ihrisko a ihrisko na plážový volejbal. Všetky povrchy športovísk disponujú príslušným certifikátom kvality a práve vďaka jeho vybaveniu môžeme atletický štadión PU označiť za jedinečný v Prešovskom kraji.

Areál poskytuje nový priestor a nový rozmer pre bežecké, vrhačské disciplíny, hody, a rovnako aj pre skoky. Dá sa tu vyvíjať väčšie množstvo športových aktivít než doposiaľ a taktiež sa tu dá robiť atletika v celom spektre, čo doposiaľ nebolo možné, vyzdvihoval plusy nového areálu dekan Fakulty športu Pavel Ružbarský.

Keďže oplotený areál, ktorý disponuje aj tribúnami na sedenie s kapacitou 270 miest, má byť k dispozícii aj pre verejnosť, zaujímalo nás, v ktoré dni ho budú môcť potencionálni záujemcovia navštíviť. Využívanie areálu Prešovským samosprávnym krajom bude určené zmluvou o využívaní tohto komplexu, ktorá bude podpísaná medzi vedením univerzity a vedením PSK, kde sa určia počty hodín, ktoré budú určené pre záujemcov mimo Prešovskej univerzity,upresnil rektor PU Peter Kónya.

(Foto: Daniela Handlovičová)

Lepšie podmienky pre študentov

Z nového športového komplexu sa tešia aj študenti Prešovskej univerzity, obzvlášť tí z Fakulty športu. Niektorí z nich neváhali a aj napriek nepriaznivému počasiu si športový areál hneď vyskúšali.

Myslím si, že pre študentov je to veľmi dobré zlepšenie. Je to určite iné behať na tartane, ako keď sme pred pár rokmi behali na škvare, od ktorej sme boli celí špinaví. Teraz sú tu omnoho lepšie podmienky, podelila sa s nami o svoje dojmy študentka z Fakulty športu.

Viacerí študenti Prešovskej univerzity vidia výhodu aj v tom, že areál môžu využívať vo svojom voľnom čase na zlepšenie svojich výkonov a taktiež sú presvedčení, že sa vďaka novému areálu zvýši aj kvalita výučby.

Absolventka filmovej školy, ktorej záujmy siahajú aj za hranice kinematografie. Aktuálne je študentkou mediálnych štúdií a jej revírom je spravodajstvo a kultúra. Vo voľnom čase ju často nájdete v kuchyni, kde vytvára sladké pokušenia.

Daniela Handlovičová