Spravodajstvo

Prešovská univerzita = univerzita šikovných detí

Oficiálny plagát 9. ročníka PDU (Foto: FB Prešovskej detskej univerzity)

Citróny, jahôdky, pomaranče, čučoriedky, maliny, zelené brokoličky, snežienky, nezábudky, tekvičky, kukuričky, kokosky, olivy i sladké čokoládky. Na Prešovskej univerzite sa to od 11. 7. do 15. 7. hmýrilo najrozličnejšími farbami a detským elánom. Dôvodom bol už 9. ročník Prešovskej detskej univerzity, v rámci ktorého si deti prvého a druhého stupňa základných škôl hravou formou vyskúšali, ako chutí život vysokoškoláka, a to so všetkým, čo k tomu patrí.

Prešovská detská univerzita (PDU) je projekt venovaný deťom základných škôl, ktorý každoročne (od roku 2008) organizuje Centrum celoživotného a kompetenčného vzdelávania PU Kabinet výskumu detskej reči a kultúry Pedagogickej fakulty v úzkej spolupráci s ostatnými fakultami PU. Každý ročník prináša novú ústrednú tému, od ktorej sa odvíjajú všetky aktivity a prednášky, ktoré deti v rámci tohto projektu absolvujú. Témou 9. ročníka bol Kolobeh, obeh, beh… a malí zvedavci, sprevádzaní tútormi, mohli počas celého týždňa objavovať najrôznejšie tajomstvá pohybu v nás a okolo nás, s ktorými ich oboznamovali lektori jednotlivých prednášok a tvorivých dielní.

Jedna zo siedmych tohtoročných „bakalárčekovských" skupiniek na spoločnej fotke (Foto: Vladimír Piskura)
Jedna zo siedmych tohtoročných „bakalárčekovských” skupiniek na spoločnej fotke (Foto: Vladimír Piskura)

Skôr ako sa z detí stali plnohodnotní študenti „bakalárčekovského“ či „magisterčekovského“ stupňa PDU, boli začlenení do pätnásťčlenných skupiniek s rôznymi názvami, na základe ktorých dostali farebné tričká a šiltovky a v priestoroch auly Filozofickej fakulty PU absolvovali slávnostnú imatrikuláciu, na ktorej boli predstavení akademickej obci. Tento rok sa na PDU zúčastnilo 195 detí, ktoré boli podľa veku rozdelené do siedmich „bakalárčekovských“ skupín, zložených z mladších žiakov prvého stupňa, a do šiestich „magisterčekovských“ skupín, ktoré tvorilo 90 detí druhého stupňa základných škôl a osemročných gymnázií.

Deti si vyskúšali aj nahrávané športové komentovanie v audiovizuálnom štúdiu (Foto: Vladimír Piskura)

Od pondelka do piatka zbierali účastníci PDU nielen podpisy do indexov, ktoré sa im postupne zapĺňali názvami prednášok, ale aj zážitky z jednotlivých absolvovaných dní. Deti si napr. vyskúšali maľbu svetlom, oboznámili sa s funkciou krviniek v ľudskom tele, spoznali nočnú oblohu, zistili, ako prebieha tvorba filmu, zašportovali a zatancovali si, vyskúšali komentovanie futbalového zápasu, skúsili streľbu z rôznych lukov, navštívili letisko a ranč s koňmi, vlastnoručne vytvorili farebný fotoalbum a v neposlednom rade spoznali nové tváre a nadviazali nové priateľstvá. Keďže program bol naozaj pestrý, zaujímalo nás, ako sa deťom páčilo a čo ich najviac zaujalo. Natálka Nalevanková, navštívila PDU už aj minulý rok a na tomto ročníku ju najviac oslovila tvorivá dielňa s názvom Maľba svetlom: „Bolo to veľmi zábavné vytvárať obrázky a písať do tmy,“ zdôverila sa. So svojimi dojmami sa s nami podelila aj Ellka Mihaľová: „Na PDU som prvý rok a veľmi sa mi tu páči. Páčili sa mi krvinky, kde sme súťažili a pozorovali krv cez mikroskop.“ Podľa Aničky Šutkovej bolo najlepšie Zatancuj si: „Tancovanie bolo veľmi zábavné. Naučila som sa iné kroky, ako sa učím na tanečnej, a páčil sa mi tanček, pri ktorom sme napodobňovali hodiny.“ Anička tiež dodala, že mala veľmi dobré tútorky, s ktorými bola zábava. 🙂

Maľba svetlom podnietila detskú fantáziu a obrazotvornosť (Foto: Tomáš Telepák)

Deti boli ozaj zvedavé a lektorom kládli najrôznejšie otázky – „Ako to robia herci, že sa vedia tak rýchlo rozplakať?“, „Ako sa vo filme „vybaví“ dážď, keď vonku neprší?“ (otázky položili deti lektorke, ktorá rozprávala o nakrúcaní filmov v rámci prednášky Ako nakrútiš film, aj keď nie si dospelák). Najväčší záujem bol o tvorivé dielne, kde nemuseli dlho sedieť a počúvať a mali priestor vyskúšať si rôzne činnosti, prípadne vytvoriť vlastné produkty.

Na PDU sa nielen učilo, ale aj tvorilo (Foto: Annamária Blichárová)

Týždeň zbehol ako voda a po dňoch plných zábavy, zážitkov, ale aj povinností nastal piatok – deň písania záverečnej práce a následnej promócie bakalárčekov a magisterčekov. Keďže získať „vysokoškolský diplom“ nie je len tak, deti sa doobeda trápili s textami a obrázkami svojich záverečných prác, z ktorých najlepšie boli ocenené na slávnostných promóciách, kde sa zo študentov PDU stali absolventi, ktorí odchádzali domov s neoficiálnym titulom, univerzitným diplomom a hŕbou nezabudnuteľných spomienok.

Hmmm... bakalárčekovská práca to nie je len tak :-) (Foto: Vladimír Piskura)
Hmmm… bakalárčekovská práca to nie je len tak 🙂 (Foto: Vladimír Piskura)

Aj keď Prešovská detská univerzita v piatok (15.7.) zavrela svoje brány, už teraz sa všetci organizátori aj tútori (ktorým sa za vami cnie) tešia na budúci rok, keď sa otvoria zas, aby Vás, milé deti, privítali s novou témou na jubilejnom desiatom ročníku. Kým sa tak však stane, užime si všetci –  veľkí aj malí školopovinní – krásne zvyšné dni letných prázdnin a ďalší školský rok.

Simona Antolová

Som študentkou piateho ročníka mediálnych štúdií v Prešove. Vo voľnom čase rada varím, pečiem, čítam (hlavne Unipo-press :) ) a vybehnem niekam do prírody.